05.02.2024
Майнові податки та сільгоспЄП. Платники податку на майно (плати за землю, податку на нерухоме майно і транспортного податку), а також агротоваровиробники, які у 2024 році бажають бути платниками сільгоспЄП, повинні подати відповідну звітність на рік уперед не пізніше 20 лютого 2024 року.
Крім того, з початку лютого власники нових (не старше 5 років) люксових автівок зможуть відшукати на сайті Мінекономрозвитку інформацію про те, чи потрапляє їх авто під оподаткування транспортним податком. Річ у тім, що перелік транспортних засобів, які є об’єктом оподаткування цим податком на 2024 рік, має з’явитися на цьому сайті до 1 лютого.
Детально про правила стягнення майнових податків і сільгоспЄП читайте у «Податки & бухоблік», 2024, № 9, 10 та 12.
Екоподаток. З 01.01.2024 зросли ставки екоподатку за скиди окремих забруднюючих речовин у водні об’єкти. Їх розмір становить 90 % ставок, передбачених пп. 245.1 і 245.2 ПКУ (у минулому році було 60 % звичайних ставок).
Водночас оскільки з екоподатку платники звітують щокварталу, то використовувати ці нові збільшені ставки слід, тільки звітуючи за І квартал 2024 року. Подаючи звітність за IV квартал (не пізніше 09.02.2024), треба використовувати минулорічні ставки.
Електронний суд. З подання Закону України від 29.06.2023 № 3200-ІХ (чинний з 21.07.2023) у юросіб виник обов’язок мати електронні кабінети в Єдиній судовій системі. Причому до 18.10.2023 (включно) мали обзавестися таким кабінетом юрособи для участі у судових спорах з контрагентами.
А до 20.02.2024 (включно) це мають зробити юрособи для участі у спорах:
— із податківцями, Держпраці або іншими суб’єктами владних повноважень (тобто в адміністративному суді). Наприклад, така реєстрація потрібна, коли мова йде про розблокування ПН/РК тощо);
— зі своїми працівниками або клієнтами-фізособами (тобто у загальному суді у цивільному процесі).
Тому щоб не було негативних процесуальних наслідків у вигляді залишення процесуального документа без руху, без розгляду, повернення юрособі, а також щоб юрособа могла отримати копію позову та доданих до неї документів, слід обзавестися електронним кабінетом у Єдиній судовій системі не пізніше 20.02.2024.
Детально про реєстрацію у Єдиній судовій системі читайте в статті «Обов’язкова реєстрація юросіб у Електронному суді: вже кудись біжимо?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 84 (ср. ).
Виробництво і ремонт зброї. З 7 лютого 2024 набирає чинності постанова Кабміну від 05.12.2023 № 1273, якою вносяться зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва та ремонту вогнепальної зброї та виробництва спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продажу, затверджених постановою Кабміну від 02.12.2015 № 1000.
Відповідно до цих змін з цієї дати:
— облік виготовлених спеціальних засобів (газових балончиків та засобів індивідуального захисту (шоломів, бронежилетів) ведеться у книзі обліку, яка повинна бути пронумерована, прошнурована та скріплена печаткою територіального органу Нацполіції;
— облік виготовленої зброї, боєприпасів до неї, а також облік зброї, що надійшла для ремонту, та облік торгівлі зброєю і боєприпасами здійснюється з використанням функціональної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС.
Крім того, з цієї дати уже не потрібно буде при веденні обліку виготовленої зброї, боєприпасів до неї, спеціальних засобів в електронному вигляді щомісяця до 5-го числа роздруковувати інформацію для формування книги обліку.
Річкова служба. З 10 лютого 2024 починає діяти оновлене Положення про річкову інформаційну службу, затверджене наказом Мінінфраструктури від 30.05.2023 № 462. У цьому положенні не тільки будуть визначені основні завдання, повноваження та засади діяльності річкової інформаційної служби (РІС), а й також наведено перелік внутрішніх водних шляхів, на яких надаються гармонізовані інформаційні послуги, технічні вимоги до використання на суднах електронних навігаційних карт, електронної звітності суден, включно з уніфікованою європейською системою нумерації суден, повідомлення судноводіям, а також прокладення курсу і стеження за рухом суден, порядок обміну інформацією між РІС та користувачами РІС, зокрема подання інформації про перевезення пасажирів, вантажів, багажу та/або пошти через інформаційну систему автоматизованого обліку перевезень внутрішніми водними шляхами, що діє у складі РІС.
Аптеки. З 26 лютого 2024 набирає чинності постанова Кабміну від 22.12.2023 № 1362. Відповідно до неї уточняються Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), затверджені постановою Кабміну від 30.11.2016 № 929.
Так, у разі розміщення аптеки та/або аптечного пункту ліцензіата в приміщенні та/або на території лікувально-профілактичного закладу ліцензіат укладає договір про реімбурсацію з НСЗУ.