* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41107
Висновок документа
Якщо ФОП на єдиному податку отримує кошти на рахунок у системах Payoneer і WISE та до кінця звітного періоду перераховує їх на банківський рахунок ФОП в Україні, то такі кошти оподатковуються єдиним податком.
Якщо кошти залишаються на рахунках Payoneer та WISE (або перераховуються на особисті рахунки в Україні), то вони оподатковуються за правилами для фізосіб
ДПСУ видала чергове роз’яснення щодо оподаткування надходжень ФОП на іноземні платіжні системи. Не заглиблюючись в історію, нагадаємо лише позицію ДПСУ, яку вони просували торік.
Попередній підхід податківців. У минулому році роз’яснення податківців зводилися до такого: якщо кошти зараховані на рахунок у Wise або Payoneer, а не на валютний рахунок ФОП у банку України, то такі кошти не підпадають під дію спрощеної системи, а оподатковуються за правилами для фізосіб. Фактично такі кошти мають оподатковуватися за ставкою 19,5 %, яка складається з 18 % ПДФО та 1,5 % військового збору. З цього приводу податковими органами було видано багато роз’яснень, див., наприклад, лист ДПСУ від 24.10.2023 № 3723/ІПК/99-00-24-03-03-06.
Тобто логіка була проста: сам факт потрапляння на рахунок у платіжній системі автоматично призводив до необхідності оподаткування доходів ПДФО та військовим збором, а не єдиним податком.
До цього виникало безліч різних питань, які стосувалися використання іноземних платіжних систем. Наприклад, є грошовий розрахунок чи ні? Чи має бути бізнес-рахунок у платіжній системі, чи це не обов’язково? Є також питання: як використання іноземних платіжних систем взагалі співвідноситься з нормами валютного законодавства, які наполягають на використанні саме рахунків в українських банках (навіть якщо це розрахунок за послуги). Податківці у висновках роз’яснення, що коментується, не фокусуються на цьому. Але з’явився новий принциповий момент.
Оновлена позиція податківців. У роз’ясненні ДПСУ, по суті, робить крок назад. Добре, використовуйте іноземні платіжки, але якщо хочете оподаткувати дохід за ставкою єдиного податку, то перераховуйте суми до кінця звітного періоду на рахунок ФОП в Україні. Це фактично означає, що виводити кошти потрібно щокварталу. ДПСУ вже застосовує цей підхід при наданні платникам індивідуальних податкових консультацій (див. лист від 22.01.2024 № 355/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК).
З практичної точки зору, ця позиція зрозуміла. Мета — якось змусити повернути кошти в Україну, навіть якщо валютне законодавство не встановлює жорстких термінів розрахунків для більшості послуг. Але це не наближає підхід податківців до правил Податкового кодексу України (ПКУ).
Правила ПКУ. Для оподаткування не має жодного значення, де знаходяться кошти на кінець звітного періоду. Податковий статус доходу визначається на дату його отримання (п. 292.6 ПКУ). Саме на дату отримання такого доходу інвалютний дохід перераховується у національну валюту (п. 292.5 ПКУ). ПКУ не ставить у залежність правила оподаткування від того, на який саме рахунок надходить дохід ФОП. Для ПКУ не важливо, це іноземний або український рахунок, бізнес-рахунок чи особистий.
Все, що відбувається з доходом після дати його отримання, на оподаткування не впливає (єдиний виняток — повернення коштів клієнту, тоді взагалі не виникає доходу). Ці кошти можуть бути витрачені, вони можуть бути заблоковані або «згоріти» на іноземній платіжці через різні обставини, вони можуть бути переведені в Україну, ФОП може закритися, не чекаючи закінчення кварталу і т. д.
Для податкових цілей все це ніякого значення не повинно мати. Усі ці події ретроспективно на податковий статус доходу вже не повинні впливати. Фактично податківці хочуть «заднім числом» щокварталу переглядати статус отриманого доходу та застосовувати різні правила залежно від того, що сталося потім із цим доходом.
Перекидання на рахунок в Україні не змінює дату отримання доходу, не змінює валютний курс, за яким такий дохід перераховується у гривні, та навіть не змінює характеристику доходу як отриманого саме від здійснення діяльності ФОП. Тому, звичайно, такий підприємницький дохід має оподатковуватися єдиним податком (звісно, якщо не спрацьовують спеціальні винятки, як-то отримання доходу у вигляді роялті).
Але раптом з якоїсь невідомої причини відсутність такого перекидання на кінець кварталу автоматично трансформує дохід ФОП (адже дохід вже має бути визнаний як дохід саме ФОП) у дохід звичайної фізособи. Саме в цьому і полягає оновлена позиція ДПСУ.
Додамо, що аналогічний підхід до оподаткування доходів ФОП, отриманих на іноземні платіжні системи, податківці використовують і щодо ФОП на загальній системі оподаткування (див. роз’яснення в категорії 104.04 БЗ).
Звісно, така позиція краще, ніж оподаткування ПДФО та військовим збором узагалі будь-яких коштів, які хоча б на секунду потрапили на рахунок в іноземній платіжній системі. Але кожен окремий платник з урахуванням конкретних обставин має визначитися, наскільки це краще.
Що додатково врахувати? Перераховуючи кошти на рахунки ФОП в Україні (транзитом через іноземні платіжки), потрібно виходити з того, що податківці побачать джерело коштів (якщо справа взагалі дійде до перевірки). Причому цим «джерелом» будуть не клієнти нашого ФОП, а рахунок ФОП за кордоном (у т. ч. рахунок у платіжній системі).
Не важко припустити, що під час перевірки податківці захочуть побачити більше ніж просто надходження на рахунок ФОП в українському банку, тобто усі надходження на платіжну систему. Це можна пояснити різними причинами, наприклад перевіркою того, що це, насправді, були клієнтські гроші (тобто що дохід — підприємницький та, бажано, від зазначених видів діяльності).
Може з’ясуватися, що не всі кошти, що зайшли на платіжку, потрапили на рахунок ФОП (особливо з урахуванням того, що вони «повинні» потрапити до кінця звітного періоду). З цілком прозорими (з точки зору податківців) наслідками у вигляді ставки 19,5 %.
ФОП, які знаходяться за кордоном та мають ознаки резидента іноземної держави, вважають, що ПДФО їм у будь-якому випадку не загрожує. Частково це так. Але слід пам’ятати, що звільнення від тягаря ПДФО відбувається в такому випадку не автоматично, а лише через застосування відповідної конвенції про уникнення подвійного оподаткування та через отримання довідки про закордонне резидентство. Тому в загальному випадку (зокрема, для декларування в Україні) податкова буде вважати резидентом України як самого ФОП, так і відповідну фізособу для цілей ПДФО. Звісно, в такому випадку виникають питання оподаткування за правилами країни резидентства.