Теми статей
Обрати теми

Долі переплат акцизного податку

Павленко Олексій, податковий експерт
У цьому матеріалі розглянемо питання повернення переплат різних видів акцизного податку. Бо щодо цього непрямого податку на практиці подеколи виникають свої особливості щодо повернення платникам зайво сплаченого. Тож розбираємося разом.

Загальні «акцизні» переплати

Щодо переплат з більшості видів акцизного податку застосовуються стандартні норми і стандартний механізм повернення чи заліку таких сум, які передбачені в ст. 43 ПКУ та Порядку № 60*.

* Порядок інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затверджений наказом Мінфіну від 11.02.2019 № 60.

Водночас дещо відрізняються правила повернення переплат з тих видів акцизного податку («пальний» та «спиртовий» акцизи), які сплачуються на електронні рахунки в СЕАРП та СЕ* (детальніше див. нижче).

* Система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

За відсутності у платника податкового боргу (або/та діючого рішення щодо застосування до платника спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів-санкцій), платник має право подати заяву про повернення суми переплати акцизного податку. І звісно — якщо з моменту сплати зайвої суми не спливло 1095 днів, — з урахуванням «ковідної» та «воєнної» зупинок перебігу цього строку. Заразом нагадаємо, що з 01.08.2023 було відновлено перебіг, зокрема, й цього строку!

Детально алгоритм повернення сум переплат (умови повернення, особливості подання/заповнення заяви, строки її розгляду, повернення/заліку коштів тощо) викладений у статті «Алгоритм повернення переплати з бюджету» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15. Тож якщо у вас наявні переплати в бюджет з «традиційних» видів акцизного податку, то і ви дієте, і все інше має відбуватись згідно із цим алгоритмом. І вам мають у встановлені строки повернути кошти на поточний рахунок в установі банку тощо або направити їх на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету.

У рахунок сплати за векселями не можна? А чи можна зарахувати переплату з акцизу в рахунок оплати/погашення податкових векселів? Адже контроль за їх оплатою покладено на податківців.

Зазначимо, що після відновлення з 01.08.2023 перебігу податкових строків, зокрема й строків сплати/погашення податкових векселів, це питання знову почало хвилювати окремих платників-векселедавців. На жаль, практика вирішення цих питань здебільшого негативна.

Зазвичай фіскали не приймають заяви із шляхом направлення переплат по акцизу в рахунок погашення податкових векселів. Причому навіть тоді, коли і переплата, і векселі — з одного виду акцизного податку…

Наприклад, у листі ДПСУ від 11.12.2023 № 4580/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК вони не дозволяють платнику погасити «спиртові» акцизні векселі переплатою з акцизного податку. Не зважаючи навіть на той факт, що товар, щодо якого було виписано векселі, було знищено при обстрілах, фіскали стали у формальну позу і відмовили! А послались при цьому на те, що погашення податкових векселів за рахунок наявної переплати за особовим рахунком з акцизного податку ПКУ «не передбачено».

Вважаємо, що така відповідь — чистий формалізм. Адже згідно з п. 225.4 ПКУ податковий вексель вважається погашеним векселедавцем, зокрема, у разі сплати суми податку в повному обсязі та в зазначений у податковому векселі строк. А п. 43.4 ПКУ прямо згадує про «напрям перерахування коштів», облікованих як переплата, зокрема «на погашення грошового зобов’язання» з платежів, контроль за якими покладено на податківців. Тож, вважаємо, погашення таким шляхом векселів відповідає нормам ПКУ. Та і який сенс ганяти туди-сюди гроші? А у цьому прикладі тим більше безглуздо, адже це — той самий різновид акцизу…

«Пальний» та «спиртовий» акцизи

Як відомо, податкові зобов’язання із пального та спиртового акцизів (як і платежі на поповнення обсягу залишків пального/спирту з метою реєстрації АН) сплачуються не напряму до бюджету, а на електронні рахунки в СЕАРП та СЕ.

У зв’язку із цим виникали проблеми із поверненням переплат із цих видів акцизного податку. Адже раніше в п. 27 Порядку № 408* була лише норма, що помилково та/або надміру зараховані до бюджету кошти повертаються платнику акцизного податку в порядку, визначеному ст. 43 ПКУ. А у цій статті про переплати з акцизу, який сплачується платниками на електронні рахунки в СЕАРП та СЕ, чітко нічого не зазначено, за що й чіплялись фіскали.

* Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затверджений постановою КМУ від 24.04.2019 № 408.

Тому на практиці виникали штучні проблеми з поверненням таких переплат. При цьому податківці не звертали уваги на той факт, що згідно з п. 22 Порядку № 408 кошти, зараховані платником на електронний рахунок, протягом цього ж операційного дня Казначейством автоматично перераховуються на бюджетний рахунок, призначений для сплати акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового.

Тобто у разі наявності переплати на електронний рахунок вона зазвичай того ж дня стає переплатою саме в бюджет

Але кошти не повертали, вигадуючи купу причин. Окрім посилання на «відсутній порядок повернення», у найпоширеніших випадках — коли переплата виникала через поповнення обсягів/реєстрацію Заявок — фіскали використовували «аргументи» старого листа ДФСУ від 27.02.2017 № 4056/6/99-99-12-03-03-15 і стверджували, що такі зайво сплачені суми акцизу не є переплатою!* У цьому листі вони робили формальний висновок, що оскільки чинний порядок реєстрації АН за відсутності достатньої кількості залишків пального передбачає поповнення його залишків у СЕАРП тільки за умови сплати акцизного податку, то така сума податку після реєстрації Заявки на поповнення не може вважатися помилково або надміру сплаченою.

* До речі, цей лист і досі «стирчить» на сайті податківців.

Ми вважаємо таке ствердження найчистішим формалізмом. Адже якщо після подання декларації (за звітний період, у якому була здійснена сплата акцизу з метою поповнення обсягів) на відповідну суму у цій декларації не буде нараховане податкове зобов’язання, такі кошти автоматично стануть надміру сплаченими!..

До речі, окрім цього, фіскали також посилалися на те, що повернення коштів не зменшує суму регліміту для реєстрації АН — ΣАНакл. Але це взагалі був такий собі «аргумент»…

Однак з 29.12.2023 тут «крига мала зрушитися», оскільки з цієї дати постановою КМУ від 27.12.2023 № 1380 до п. 27 Порядку № 408 було внесено зміни з метою врегулювання цих питань. Тепер там чітко прописано, що

сума акцизу, помилково або надміру сплачена платником акцизного податку на електронний рахунок у СЕАРП та СЕ, підлягає поверненню платнику шляхом перерахування на його рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг

При цьому сума залишків акцизу на електронному рахунку, в межах якої платник має право на реєстрацію Заявки на поповнення обсягів залишку пального або спирту етилового (ΣЗап), зменшується на суму акцизу, яка була сплачена на електронний рахунок та згідно з даними інтегрованої картки платника податку повернута такому платнику.

Прямо про можливість зарахування таких переплат в рахунок інших платежів, які контролює податковий орган, тут не зазначено, але посилання у цьому пункті Порядку № 408 на ст. 43 ПКУ, вважаємо, цілком допускає і такий варіант повернення акцизних переплат, здійснених на рахунки в СЕАРП та СЕ.

Однак це усе теорія… А от як воно працюватиме на практиці, покаже час.

Переплати при розмитненні та за погашеними векселями

Щодо таких акцизних переплат, нагадуємо читачам, що дія Порядку № 60 не поширюється на:

— повернення митних та інших платежів, що сплачуються до/або під час митного оформлення;

— повернення помилково та/або надміру перерахованих (унесених) платниками коштів, сплачених шляхом надання при митному оформленні податкового векселя;

— повернення суми акцизного податку, внесеної в рахунок погашення податкових векселів.

Переплати митниці. Що стосовно сум акцизу (та інших платежів), переплачених на митниці, то ці питання регулює Порядок повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затверджений наказом Мінфіну від 18.07.2017 № 643.

За повідомленням митників: заява про повернення коштів авансових платежів з «єдиного рахунку» та заява про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені можуть бути подані до Держмитслужби в електронному вигляді через особистий кабінет єдиного державного інформаційного порталу «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».

Зазначимо, що для повернення цих помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів теж передбачений граничний строк подання заяви платником податків протягом 1095 днів від дня їх виникнення.

«Вексельні» акцизні переплати. Оскільки «акцизні» норми ПКУ, а також спеціальні «акцизно-вексельні» Порядки* чи інші нормативи правил повернення з бюджету акцизних переплат по векселях не містять, то тут треба орієнтуватись на загальні норми ст. 43 ПКУ. Адже виходячи з контексту цієї статті, вона має «працювати» й у таких випадках.

* Маємо на увазі Порядок випуску, обігу та погашення податкових векселів, авальованих банком (податкових розписок), які видаються до отримання спирту етилового неденатурованого і є забезпеченням виконання зобов’язання із сплати акцизного збору (затверджений постановою КМУ від 22.06.2005 № 498), Порядок випуску, обігу та погашення податкових векселів, які видаються до отримання або ввезення на митну територію України нафтопродуктів та/або речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, для використання як сировини для виробництва в хімічній промисловості (затверджений постановою КМУ від 17.01.2018 № 21) та інші.

Висновки

  • Щодо повернення з бюджету більшості видів акцизного податку застосовуються стандартні норми та механізм повернення чи заліку таких сум, який передбачений у ст. 43 ПКУ та в Порядку № 60.
  • Фіскали зазвичай відмовляють у заліку переплат з акцизного податку в рахунок оплати/погашення податкових векселів. На наш погляд, такі відмови суперечать нормам ПКУ.
  • На практиці виникали проблеми повернення сум пального та спиртового акцизів, зайво сплачених на електронні рахунки в СЕАРП та СЕ (особливо коли переплата виникала через поповнення обсягів/реєстрацію Заявок) — здебільшого з вигаданих фіскалами причин. З 28.12.2023 після відповідних нормативних змін ця ситуація має виправитись.
  • Повернення сум акцизу, зайво або помилково сплачених на митниці, здійснюється в окремому, спеціальному порядку. А повернення сум акцизу зайво сплачених при погашенні векселів, вважаємо, має здійснюватися відповідно до ст. 43 ПКУ.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі