Гранти для переробних підприємств
Щоб підтримати розвиток переробної промисловості, Кабмін ще у середині 2022 року затвердив Порядок № 739*, яким регламентовано механізм надання безповоротної державної допомоги суб’єктам господарювання у формі грантів для створення нових виробництв переробних підприємств або збільшення потужностей існуючих виробництв переробних підприємств.
Гранти за Порядком № 739 надаються для:
— придбання основних засобів виробництва (машини та обладнання), яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання гранта (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);
— доставки та введення в експлуатацію основних засобів виробництва (верстатів, технологічного обладнання), включаючи програмне забезпечення.
Сума можливого гранта залежить від того, хто бажає його отримати, якщо це:
1) суб’єкт господарювання, який зареєстрований та провадить / планує провадити підприємницьку діяльність на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, або на територіях активних бойових дій чи тимчасово окупованих територіях, для яких визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації, то сума гранта становить не більше 80 % вартості проєкту. Решту проєкту (не менше 20 відсотків) фінансує отримувач за рахунок власних або кредитних коштів;
2) всі інші суб’єкти можуть розраховувати на грант у розмірі до 50 % вартості проєкту. Іншу частину (не менше 50 %) фінансуєте самостійно за рахунок власних чи кредитних коштів.
Ознайомитися із правилами отримання гранта, вимогами до отримувачів можна у Порядку № 739.
Ми ж тільки зазначимо те, що розмір гранта, який надається одному отримувачу, не може перевищувати 8 млн гривень. А надавачами цього гранта є Мінекономіки та Державний центр зайнятості.
Бухоблік гранта
Грант — цільове фінансування. Грант, отриманий згідно з Порядком № 739, є нічим іншим, як цільовим фінансуванням. Тому
суми такого гранта повинні пройти через рахунок 48 «Цільове фінансування і цільові надходження», а саме через субрахунок 482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів»
Зверніть увагу: згідно з п. 16 НП(С)БО 15 «Дохід» цільове фінансування не визнають доходом доти, доки не існує підтвердження того, що воно буде отримане та підприємство виконає умови щодо такого фінансування.
Тобто грант в обліку слід відображати тільки після того, як з’явиться впевненість у тому, що (п. 16 НП(С)БО 15):
1) фінансування буде отримане та
2) підприємство виконає пов’язані з таким фінансуванням умови.
Отже, починати обліковувати отримання гранта слід з того моменту, коли на підприємство надійдуть кошти у вигляді гранта (цільового фінансування).
Окремий рахунок для гранта. Згідно з вимогою п. 21 Порядку № 739 отримувач гранта має відкрити у відділенні уповноваженого банку спеціальний рахунок, куди буде зараховано грант. З цього рахунку і відбуватиметься оплата за обладнання. Причому спочатку (протягом 10 робочих днів з дня прийняття рішення про надання гранта) на цей рахунок має закинути свою частину коштів за обладнання отримувач гранта (тобто переробне підприємство), а потім свою частину (у вашому випадку 50 % вартості обладнання) у вигляді гранта перерахують Мінекономіки та Державний центр зайнятості.
Таким чином, вам в обліку слід відкрити окремий аналітичний до субрахунку 315 «Спеціальні рахунки в національній валюті», де і будуть обліковуватися кошти для придбання обладнання.
У момент перерахування власних коштів (у вашому випадку у сумі 50 % вартості обладнання) слід зробити проводку: Дт 315 — Кт 311. У момент отримання на цей спецрахунок коштів у вигляді гранта в обліку слід сформувати проводку: Дт 315 — Кт 482.
Після цього підприємство має використати грант за цільовим призначенням. Тобто отримані кошти гранта варто спрямувати у вашому випадку на закупівлю обладнання для переробки олійних культур.
Придбання обладнання. В обліку відображати придбання обладнання для переробки олійних культур потрібно за звичайними правилами. Тобто в момент отримання обладнання від продавця слід оприбуткувати його на баланс. Для цього формують проводку: Дт 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів» — Кт 631. Далі до цієї вартості потрібно ще докинути витрати, згадані у п. 8 НП(С)БО 7 «Основні засоби» (Дт 152 — Кт 685, 20 тощо), щоб привести таке обладнання у стан, придатний для використання.
Після того як придбане обладнання буде готове до використання, його слід ввести експлуатацію за сформованою первісною вартістю і зараховувати на відповідний субрахунок рахунка 10 «Основні засоби» — це буде субрахунок 104 «Машини та обладнання». Тобто слід буде зробити проводку: Дт 104 — Кт 152.
На введене в експлуатацію обладнання, придбане частково за кошти гранта, нараховуєте амортизацію за загальними правилами (тобто починаєте це робити з місяця, наступного за місяцем введення в експлуатацію)
Метод нарахування амортизації на таке обладнання, його ліквідаційну вартість і строк корисного використання обладнання встановлюєте самостійно. Те, що обладнання придбане частково за кошти гранта, на це ніяким чином не впливає.
Потім потрібно буде закрити дебіторську заборгованість перед продавцем за отримане обладнання. Оплата всієї суми відбуватиметься зі спецрахунку. Тому для погашення заборгованості слід зробити проводку Дт 631 — Кт 315. Якщо ж спочатку була авансова оплата, то в момент перерахування авансу слід зробити проводку: Дт 371 — Кт 315, а після отримання обладнання проведете взаємозалік: Дт 631 — Кт 371.
Облік гранта. Перш за все зауважимо, що грант отримано на закупівлю обладнання для переробки, тобто на закупівлю основних засобів, а тому такий грант слід розцінювати як цільове фінансування у капітальні інвестиції.
А коли мова йде про цільове фінансування у капітальні інвестиції, то суми такого гранта слід визнавати доходом не відразу при отриманні такого гранта чи при його використанні, а поступово, а саме — протягом періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів (п. 18 НП(С)БО 15). Тобто з цього випливає, що
дохід від отриманого гранта виникне у підприємства протягом терміну амортизації придбаного обладнання для переробки олійних культур
У момент введення в експлуатацію обладнання треба відобразити витрачання такого гранта проводкою: Дт 482 — Кт 69 «Доходи майбутніх періодів».
А вже потім, після того як на обладнання для переробки, придбане частково за кошти гранта, буде нараховуватися амортизація, слід визнати дохід, роблячи проводку: Дт 69 — Кт 745 «Дохід від безплатно отриманих активів».
Звертаємо увагу! До доходів слід відносити суму отриманого гранта пропорційно сумі нарахованої амортизації. Тобто, за ідеєю, вам слід окремо амортизувати суму отриманого гранта виходячи із встановленого строку корисного використання свого обладнання. Тобто якщо ви придбали обладнання за 1000000 грн і на таке обладнання встановили строк корисного використання 60 місяців, то дохід від отриманого гранта ви буде визнавати у тій пропорції, що і нарахування амортизації. Тобто щомісяця будете відносити до доходу 1/60 від суми гранта.
Також варто пам’ятати, що цільове фінансування, яке припадає на суму податкового кредиту (ПК) з ПДВ у складі вартості придбаних за рахунок грантів необоротних активів, відразу включають до складу доходів. Пов’язано це з тим, що віднесення ПДВ до складу ПК, по суті, рівнозначно виникненню витрат. Тобто тут спрацьовує норма п. 17 НП(С)БО 15.
Податок на прибуток
Щоб зрозуміти, як відображати в податковому обліку отриманий грант для переробних підприємств, потрібно визначити, чи є такий грант бюджетним.
Нагадаємо, що коли мова йде про бюджетний грант, то всі прибутківці, як високодохідники, так і малодохідники, мають застосовувати грантові різниці. Тобто усі платники податку на прибуток, які отримують бюджетний грант, мають свій бухгалтерський фінансовий результат:
— зменшити на суму бюджетного гранта, включеного до складу доходів звітного періоду відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (п.п. 140.4.8 ПКУ);
— збільшити на суму витрат, пов’язаних із виконанням умов бюджетного гранта, понесених у поточному звітному періоді за рахунок таких грантів, але не більше їх суми, та включених до складу витрат поточного звітного періоду відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (п.п. 140.5.16 ПКУ).
Але такі різниці застосовують тільки тоді, коли мова йде про бюджетний грант. Які гранти є бюджетними, вказано у п.п. 14.1.2771 ПКУ.
Відповідно до нього бюджетний грант — це цільова допомога у вигляді коштів або майна, що надаються на безоплатній і безповоротній основі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проєкту або програми у сферах культури, туризму та у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах у порядку, встановленому законом.
Перелік надавачів бюджетних грантів визначає Кабмін. На сьогодні цей перелік визначено постановою Кабміну від 18.08.2021 № 867 (ср. ). До 16.01.2024 серед надавачів бюджетних грантів рахувався тільки Український культурний фонд. З 16 січня 2024 року надавачем бюджетних грантів став і Фонд розвитку підприємництва.
Отже,
тільки коли гранти отримані від вищезгаданих надавачів, вони є бюджетними і платник податку на прибуток має застосовувати вищезгадані податкові різниці
Коли мова йде про грант для переробних підприємств, то його надають, як було сказано вище, Мінекономіки та Державний центр зайнятості. А отже, такий грант не є бюджетним. І тому вищезгадані грантові різниці отримувачі такого гранта, які є платниками податку на прибуток, не застосовують.
Таким чином, і малодохідники, і високодохідники мають відображати в податковоприбутковому обліку отримання такого гранта за правилами бухобліку.
Єдиний податок
ЄП групи 3. Коли мова йде про грант для переробних підприємств, то як ми вже з’ясували вище, такий грант не є бюджетним. Відповідно до п. 1 Порядку № 739 цей грант фінансується із державного бюджету та Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Тому
грант для переробних підприємств не оподатковується ЄП групи 3 згідно з п.п. 4 п. 292.11 ПКУ
Відповідно до цієї норми до оподаткованого ЄП-доходу не потрапляють суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм.
Причому таке оподаткування відсутнє у випадку використання грантових коштів як за цільовим призначенням, так і за нецільовим.
А ось якщо б наш грант відповідав критеріям бюджетного, то від доходу б його рятувала інша норма — п.п. 12 п. 292.11 ПКУ, але з обовʼязковим виконанням умови — цільового використання гранта.
СільгоспЄП. Що стосується впливу отриманого гранта для переробних підприємств на сільгоспчастку аграрія (якщо з початку наступного року він має намір стати платником сільгоспЄП), то, на наш погляд, вартість такого гранта потрапить тільки до загальної суми доходу аграрія. І буде вона там відображена тільки у сумі, пропорційній нарахованій амортизації на обладнання, придбане за грантові кошти, а також у сумі ПК з ПДВ у частині придбання активу за рахунок гранта (адже така сума відразу потрапить до доходу — у момент відображення ПК).
У сільгоспдохід такий грант не потрапить. Адже дохід від отримання гранта не є сільгоспдоходом, оскільки він не повʼязаний з доходом від реалізації вирощеної сільгосппродукції.
Крім того, на думку податківців (див. лист ДПСУ від 08.08.2023 № 2335/ІПК/99-00-04-03-03-06), аграрій не зможе зменшити обсяг загального доходу на суму доходу, пов’язаного з отриманням гранта, через ряд. 3.1 «Сума одержаних з державного бюджету коштів фінансової підтримки» Розрахунку сільгоспчастки. Як роз’яснюють податківці, через цей рядок із загального доходу виключають тільки суми бюджетної дотації відповідно до ст. 161 розд. V1 Закону № 1877* (яка вже дуже давно не надається). На будь-які інші види цільового фінансування податківці забороняють зменшувати загальний дохід платнику сільгоспЄП.
* Закон України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 № 1877-IV.
Отже,
на суму доходу, який визнаватиме аграрій при використанні обладнання, придбаного за грантові кошти, він буде зменшувати розмір сільгоспчастки
ПДВ-облік
Факт отримання гранта ніяк не впливає на ПДВ-облік підприємства. Адже така операція не є об’єктом оподаткування ПДВ у розумінні п. 185.1 ПКУ. Бо жодного постачання товарів або послуг при цьому не відбувається (пп. 14.1.185, 14.1.191 ПКУ).
Тому нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ і складати податкову накладну на отриману суму гранта не потрібно.
Водночас якщо отриманий грант було використано на придбання товарів/послуг/необоротних активів (у нашому випадку на придбання обладнання для переробки), то отримувач гранта має повне право на податковий кредит з ПДВ, якщо постачальник належним чином оформить та зареєструє у ЄРПН податкову накладну.
Адже жодних обмежень ПКУ із цього приводу не містить.
Крім того, оскільки за грантові кошти придбавають активи (у нашому випадку — обладнання для переробки) для використання в господарській діяльності, то нараховувати компенсуючі податкові зобов’язання з ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ не слід.
Приклад. Вартість обладнання для переробки умовно складає 1200000 грн з ПДВ. Половина цієї суми фінансується у вигляді гранта (600000 грн). Крім того, ще понесено витрат у сумі 80000 грн на доведення обладнання до придатного стану. Строк корисного використання обладнання 60 місяців.
Враховуючи це:
— сума щомісячної амортизації, що нараховується на обладнання, буде складати: (1000000 грн + 80000 грн) : 60 міс. = 18000 грн на місяць;
— розмір доходу, визнаного пропорційно нарахованій амортизації, від отриманого гранта, використаного на придбання обладнання, складатиме: 500000 грн : 60 міс. = 8333,33 грн на місяць.
Облік гранта для переробних підприємств
№ з/п | Зміст господарської операції | Кореспонденція рахунків | Сума, грн | |
дебет | кредит | |||
1 | Перераховано 50 % вартості обладнання на спецрахунок | 315 | 311 | 600000 |
2 | Отримано грант на придбання обладнання (50 % вартості) | 315 | 482 | 600000 |
3 | Отримано обладнання від постачальника | 152 | 631 | 1000000 |
4 | Відображено податковий кредит з ПДВ | 644/1 641/ПДВ | 631 644/1 | 200000 200000 |
5 | Визнано доходом звітного періоду суму використаного гранта в частині ПДВ | 482 | 745 | 100000 |
6 | Погашено заборгованість перед постачальником | 631 | 315 | 1200000 |
7 | Понесено витрати на доведення обладнання до робочого стану | 152 | 661, 651, 20 тощо | 80000 |
8 | Введено в експлуатацію обладнання | 104 | 152 | 1080000 |
9 | Віднесено до доходів майбутніх періодів кошти витраченого гранта | 482 | 69 | 500000 |
10 | Нараховано амортизацію на обладнання за перший місяць | 23 | 131 | 18000 |
11 | Визнано дохід пропорційно нарахованій амортизації за перший місяць | 69 | 745 | 8333,33 |
Висновки
- Грант для переробних підприємств, який отримано для придбання обладнання, є цільовим фінансуванням у капітальні інвестиції. Тому дохід виникає протягом нарахування амортизації на придбаний актив за грантові кошті пропорційно нарахованій амортизації.
- Грант для переробних підприємств не є бюджетним грантом, тому грантові різниці платники податку на прибуток не застосовують.
- Для юросіб — платників ЄП групи 3 грант для переробних підприємств не є доходом відповідно до п.п. 4 п. 292.11 ПКУ.
- Платники сільгоспЄП суму доходу, що відображають при амортизації обладнання, придбаного за грантові кошти, включають до загального доходу і цим самим зменшують розмір сільгоспчастки.