Теми статей
Обрати теми

Дивіденди нерезиденту: проблеми виплат

Павленко Олексій, податковий експерт
У цьому матеріалі стисло обговоримо проблеми з виплатами дивідендів нерезидентам у світлі діючих під час воєнного стану валютних обмежень.

В якій валюті нараховуються. Почнемо із запитання: в якій валюті мають нараховуватись дивіденди нерезидентам?

Оскільки бухгалтерський облік в Україні ведеться підприємствами у національній валюті — гривні, то і дивіденди нерезидентам мають нараховуватися в обліку також у гривні. Тобто в рішенні емітента про виплату дивідендів іноземному інвестору належна сума дивідендів має визначатись (і відповідно — нараховуватись в обліку: Дт 443 — Кт 671) у гривнях.

Цей висновок підтверджують і норми п. 71 Положення № 5*, який регулює, зокрема, питання здійснення валютних операцій з переказу коштів, що є дивідендами, в інвалюті чи в гривні на рахунки нерезидентів.

* Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджене постановою Правління НБУ від від 02.01.2019 № 5.

Зокрема, п.п. 1 цього пункту для перерахування вимагає подання до банку рішення емітента про виплату дивідендів іноземному інвестору. І там же

є заборона використовувати для купівлі інвалюти з метою виплати дивідендів суми коштів у гривнях, що перевищують «суму дивідендів, які підлягають виплаті іноземному інвестору та визначені у відповідному рішенні емітента у гривнях»

Тобто сума дивідендів нерезиденту має бути визначена/нарахована саме у гривнях, а вже потім вона може бути переобчислена у необхідну інвалюту за відповідним обмінним курсом (див. нижче).

Форма та сума виплати. Згідно з п. 31 Положення № 2* виплата дивідендів нерезиденту може здійснюватися виключно через банки, тобто тільки безготівково.

* Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 2.

Щодо суми в інвалюті (якщо дивіденди виплачуються не в гривні) — відповідно до згаданої норми з п.п. 1 п. 71 Положення № 5, якщо емітент:

купує інвалюту на міжбанку, то інвалютна сума дивідендів визначиться виходячи з гривневої суми нарахованих дивідендів та курсу придбання (тут може виникати питання щодо (не)врахування при цьому комісії, сплаченої при придбанні, — гадаємо, якщо не визначено інше, ці витрати мають бути за рахунок емітента);

переказує нерезиденту наявну власну інвалюту, отриману від експорту тощо, то зазначена в рішенні про виплату дивідендів сума гривень має перераховуватись в інвалюту за офіційним курсом на дату переказу платежу нерезиденту (тож тут можна з датою переказу підгадати під коливання курсу в потрібний бік).

Воєнні обмеження. На час дії воєнного стану пп. 12 та 14 постанови № 18* НБУ ввів заборони як на придбання інвалюти для виплат дивідендів, так і на її перерахування за кордон. Тобто поки діє воєнний стан (якщо НБУ не пом’якшить валютні правила), придбати та перерахувати за кордон інвалюту як виплату дивідендів нерезиденту неможливо. Навіть якщо в емітента є власна інвалюта, банки не мають права проводити такі транзакції.

* Постанова Правління НБУ «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» від 24.02.2022 № 18.

Пункт 29 Положення № 2 допускає виплату дивідендів нерезиденту й у гривнях. Але для цього нерезидент повинен мати гривневий рахунок у банку України, на який можна буде виплатити дивіденди у гривнях. Такі виплати дивідендів дозволяє п.п. 51 п. 117 (щодо фізосіб-нерезидентів) та п.п. 3 п. 128 (щодо юросіб-нерезидентів) Положення № 5. Як ми вже зазначали вище, п. 31 Положення № 2 виплату дивідендів грошима допускає виключно через банки, тобто виплата дивідендів готівкою з каси підприємства неможлива. Звісно, ще залишаються варіанти з негрошовими виплатами дивідендів…

Крім того, пам’ятайте, якщо ваш засновник є юрособою, створеною за законами російської федерації чи пов’язаною з рф, або — є громадянином рф, то виконання будь-яких зобов’язань перед ними зараз заборонено. Виняток — тільки для громадян рф, що проживають в Україні на законних підставах. Детально щодо цих заборон див. у постанові КМУ № 187*.

* Постанова КМУ «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації» від 03.03.2022 № 187.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі