Хто подає додаток КІК
Додаток КІК та Звіт про КІК за 2023 рік подається вперше.
Подають цей додаток і Звіт про КІК тільки ті платник податку на прибуток, які визнані контролюючою особою згідно із ст. 392 ПКУ.
Узагалі-то,
контролюючою особою є, зокрема, юридична особа — резидент України, що є прямим або опосередкованим власником (контролером) контрольованої іноземної компанії
Щоб визначити, чи є платник податку на прибуток контролюючою особою, потрібно орієнтуватися на вимоги п.п. 392.1.2 ПКУ і додатково на положення п. 54 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ для періоду звітування за 2022 та 2023 роки.
Враховуючи це, при звітуванні за 2022 та 2023 рік контролюючою особою визнається юрособа — резидент України, яка (БЗ 102.16):
— володіє часткою в іноземній юрособі у розмірі більше ніж 50 %,
або
— володіє часткою в іноземній юрособі у розмірі 25 % і більше за умови, що декілька фізосіб-резидентів та/або юросіб-резидентів України володіють частками в іноземній юрособі, розмір яких у сукупності становить 50 % і більше,
або
— окремо або разом з іншими резидентами України — пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юрособою.
При звітуванні за наступні періоди другий критерій із вищеперелічених звучатиме по-іншому, а саме контролюючою особою визнаватимуться юрособи, які володіють часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 10 % (а не як зараз — у розмірі більше 25 %), за умови, що декілька фізосіб-резидентів та/або юросіб-резидентів володіють частками в іноземній юрособі, розмір яких у сукупності становить 50 % і більше. Але це буде у майбутньому. Тому про це просто слід пам’ятати на майбутнє.
Отже, якщо платник податку на прибуток потрапляє в когорту контролюючих осіб, то над ним нависає необхідність подання додатка КІК і Звіту про КІК.
Суть звітування
Звітним (податковим) періодом для КІК є календарний рік або інший звітний період, що закінчується протягом календарного року (п.п. 392.5.1 ПКУ). А отже, звітувати з КІК платники податку на прибуток мають при поданні річної декларації з податку на прибуток.
Водночас варто враховувати, що відповідно до п. 54 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ першим звітним (податковим) роком для звітування з КІК є 2022 рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року — звітний період, що розпочинається у 2022 році).
Отже,
при поданні декларації з податку на прибуток за 2023 рік контролююча особа має відзвітувати щодо КІК за два періоди: 2022 та 2023 рік
Суть звітування з КІК зводиться до того, що платник податку на прибуток має подавати разом із декларацією з податку на прибуток два види документів, які стосуються КІК:
1) Звіт про КІК, в якому має розрахувати скоригований прибуток КІК, який включається в об’єкт оподаткування податком на прибуток;
2) додаток КІК, в якому відбувається безпосереднє нарахування податку на прибуток із скоригованого прибутку КІК, що визначений у Звіті про КІК. Дані з цього додатка переносяться у саму декларацію і сплачуються у бюджет.
Розібравшись із загальним алгоритмом звітування з КІК, перейдемо до правил подання кожної окремої складової звітності з КІК.
Звіт про КІК
В одному Звіті про КІК розраховують скоригований прибуток для окремої КІК. Тобто
кількість звітів про КІК буде дорівнювати кількості КІК, які контролює платник податку на прибуток
Форма Звіту про КІК та правила його заповнення затверджені наказом Мінфіну від 25.08.2022 № 254.
До відома! Вищезгаданим наказом затверджено два види Звіту про КІК: повний Звіт про КІК та скорочений. Вибір потрібного Звіту залежатиме від того, чи може контролююча особа забезпечити складання фінзвітності КІК та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку КІК до дати граничного строку подання річної декларації з податку на прибуток (забігаючи наперед скажемо, що ці звіти подаються разом із річною декларацією).
Так от (п.п. 392.5.4 ПКУ):
1) якщо платник податку на прибуток може виконати згадані вище умови, то варто використовувати повний Звіт про КІК (з ідентифікатором форми J0108701);
2) якщо ж контролююча особа не може виконати вищезгадані вимоги, то:
— спочатку вона складає скорочений Звіт про КІК (з ідентифікатором форми J0108601), в якому наводить лише дані про саму КІК, розмір частки, якою володіє контролююча особа в КІК, і структуру володіння часткою в КІК у разі опосередкованого володіння такою часткою. Його подають разом із річною декларацією з податку на прибуток;
— потім, після того як буде складено фінзвітності КІК, потрібно буде подати повний Звіт про КІК до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком. Тобто якщо разом із декларацією з податку на прибуток за 2023 рік подається скорочений Звіт про КІК, то повний Звіт про КІК слід подати у податкову не пізніше 31.12.2024.
Звертаємо увагу! До повного Звіту про КІК в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК. Якщо граничні строки підготовки фінзвітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації з податку на прибуток, такі копії фінзвітності КІК подаються разом із річною податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період (п.п. 392.5.4 ПКУ).
Тобто якщо фінзвітність за 2023 рік КІК формує після подання річної декларації з податку на прибуток за 2023 рік, то копію такого фінзвіту слід буде подати у податкову при звітуванні за 2024 рік.
На цьому акцентують увагу податківці (БЗ 102.16).
Про заповнення Звіту про КІК тут говорити не будемо.
Додаток КІК
Правила подання. У додатку КІК, який подається разом із річною декларацією з податку на прибуток, контролююча особа має відобразити нарахування податку на прибуток із скоригованого прибутку КІК.
У самому додатку КІК скоригований податок на прибуток не розраховують, його беруть із Звіту про КІК, що подається разом із цим додатком у складі річної декларації з податку на прибуток (див. вище).
При цьому варто враховувати, що коли разом із декларацією з податку на прибуток подається скорочений Звіт про КІК (адже неможливо на дату подання декларації визначити суму скоригованого прибутку КІК), то у додатку КІК не буде відображено нарахування податку на прибуток. Адже у скороченому Звіті про КІК суми скоригованого податку КІК не відшукати.
Але цей факт ще не говорить про те, що нараховувати податок на прибуток щодо таких КІК не доведеться. Навпаки, таке нарахування, можливо, доведеться робити. Але буде це після того, як контролююча особа отримає фінзвітність від КІК і на основі неї заповнить повний Звіт про КІК. І якщо у такому звіті фігуруватиме скоригований прибуток, то контролюючій особі доведеться розрахувати з нього податок на прибуток і сплатити в бюджет. Робити таке нарахування доведеться шляхом подання уточнюючої декларації з податку на прибуток і відповідно уточнюючого додатка КІК (п.п. 392.5.4 ПКУ).
Щоб не було штрафних санкцій та/або пені, уточнення слід провести до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком. Тобто
якщо при поданні звітності за 2023 буде подано скорочений Звіт про КІК і додаток КІК (без нарахування податку), то щоб не було штрафів, повний Звіт про КІК та уточнений додаток КІК слід подати не пізніше 31.12.2023
Водночас якщо врахувати той факт, що у 2023 році діяв ВС, а отже, декларація з податку на прибуток, що буде подана за 2023 рік, подаватиметься за воєнні періоди, то навіть за подану уточнюючу декларацію із додатком КІК і Звітом про КІК після 31.12.2024 ні самоштрафу, ні пені не буде. Від відповідальності платника податку на прибуток врятує п.п 69.1 підрозд. 10розд. ХХ ПКУ.
В одному додатку КІК (як свідчать примітки до самого додатка КІК) відображається нарахування податку на прибуток із скоригованого прибутку тільки однієї КІК. Отже, за загальним правилом, кількість додатків КІК, які подаються разом із річною декларацією з податку на прибуток, дорівнюватиме кількості КІК (тобто кількості Звітів про КІК, які подані з такою декларацією, адже один Звіт про КІК подають щодо однієї КІК).
Водночас із цього правила можуть бути винятки.
Звільнення від подання. У п. 392.4 ПКУ перелічені випадки, коли контролююча особа може не оподатковувати скоригований прибуток КІК, тобто коли скоригований прибуток не є об’єктом оподаткування податком на прибуток. А якщо такий прибуток не оподатковується, то вважаємо, що і подавати додаток КІК разом із декларацією з податку на прибуток контролююча особа не повинна (п.п. 392.4.3 ПКУ). А тому кількість додатків КІК за умови отримання звільнення від оподаткування може не відповідати кількості звітів про КІК, що будуть подані разом із річною декларацією.
Так от, не слід оподатковувати скоригований прибуток КІК у деяких випадках.
1. Коли виконується будь-яка з таких умов (п.п. 392.4.2 ПКУ):
— загальний сукупний дохід усіх КІК однієї контролюючої особи із всіх джерел за даними фінзвітності не перевищує еквівалент 2 мільйони євро на кінець звітного періоду (п.п. 392.4.2.1 ПКУ);
— КІК є публічною компанією, акції (частки) якої перебувають в обігу на визнаній фондовій біржі. Перелік бірж та вимоги до визнання акцій (часток) публічних компаній такими, що перебувають в обігу на зазначеній фондовій біржі, встановлюються Кабміном (п.п. 392.4.2.2 ПКУ).
Причому таке звільнення поширюється на всі КІК, включені до консолідованої фінзвітності такої публічної КІК, а також на інші іноземні компанії, пов’язані з публічною КІК у частині дивідендів, які походять від такої публічної КІК. Водночас якщо КІК, на яку поширюється таке звільнення, виплачує дивіденди на користь контрольованої іноземної компанії, яка не є публічною компанією, такі дивіденди враховуються при розрахунку скоригованого прибутку такої контрольованої іноземної компанії на загальних підставах;
— КІК є організацією, яка відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснює благодійну діяльність та не розподіляє доходи на користь її засновників (учасників).
2. Коли мова йде про КІК, щодо яких виконуються одночасно дві такі умови (п.п. 392.4.1 ПКУ):
1) між Україною та іноземною юрисдикцією місцезнаходження (реєстрації) КІК є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією
та
2) виконується будь-яка з таких умов:
— КІК фактично сплачує податок на прибуток за ефективною ставкою* що є не меншою за базову (основну) ставку податку на прибуток підприємств в Україні (18 %), або є меншою за таку ставку не більше ніж на п’ять відсоткових пунктів
або
— частка пасивних доходів КІК становить не більше 50 % загальної суми доходів КІК із всіх джерел.
* Ефективна ставка податку на прибуток розраховується шляхом ділення суми витрат зі сплати податку на прибуток підприємств на суму прибутку до оподаткування за даними фінзвітності за відповідний календарний рік та множення на 100 %.
Ці два види звільнення живуть окремо одне від одного, тобто виконання умов одного випадку звільнення не впливає на виконання умов іншого.
Варто також враховувати, що звільнення від оподаткування скоригованого податку є не примусовою акцією, а добровільною. Тобто навіть якщо виконуються умови, що звільняють від оподаткування КІК, контролююча особа має право добровільно відмовитися від цього звільнення та прийняти рішення про оподаткування. Для цього слід подати відповідну заяву у довільній формі одночасно з поданням Звіту про КІК (п.п. 392.4.4 ПКУ).
Заповнення додатка
Додаток КІК складається із шапки і табличної частини. У шапці додатка визначається вид додатка («Звітний») та зазначається інформація про КІК.
У табличній же частині додатка проводять нарахування податку на прибуток. Розглянемо заповнення табличної частини додатка КІК.
Алгоритм заповнення додатка КІК
Код рядка | Назва рядка |
Загальні відомості2 | |
01 | Фінансовий результат до оподаткування контрольованої іноземної компанії (+,-) |
У цій графі, спираючись на дані фінзвітності КІК, вказуєте загальний фінрезультат, отриманий КІК за звітний період. Його берете із ряд. 25.1 повного Звіту про КІК. Якщо КІК отримала за звітний період збиток,то у цій графі його показуєте із знаком мінус | |
02 | Коригування фінансового результату до оподаткування контрольованої іноземної компанії (+,-)4 |
У цьому рядку вказуєте суму, на яку слід скоригувати загальний фінрезультат, отриманий КІК за звітний період. Усі коригування слід визначати, спираючись на положення п.п. 392.3.2 ПКУ. Дані для заповнення цього рядка берете з графи 25.2 повного Звіту про КІК | |
03 | Скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії (+,-)5 |
У цьому рядку відображаєте уже скоригований прибуток КІК, який братиме участь у розрахунку податку на прибуток. Дані для заповнення цього рядка берете із графи 25.3 повного Звіту про КІК. По суті, це буде той же показник, якщо підсумувати показники ряд. 01 та 02 цього додатка | |
04 | Сума податку на прибуток підприємств із прибутку контрольованої іноземної компанії (позитивне значення) ((рядок 03 х _____6 / 100) х ____7 / 100) |
У цьому рядку відбувається нарахування податку на прибуток виходячи з розміру отриманого КІК скоригованого прибутку, що припадає на контрольовану особу. Для розрахунку цього показника слід використовувати формулу, наведену у назві рядка, і примітки щодо її розрахунку. Якщо перевести формулу на зрозумілу мову, то щоб визначити цей показник, потрібно здійснити дві операції: 1) розрахувати загальну суму податку на прибуток виходячи із ставки, що діє в Україні (тобто ставки 18 %). Для цього слід позитивне значення скоригованого прибутку (дані ряд. 03) помножити на ставку податку на прибуток, що діє в Україні (на сьогодні 18 %); 2) від отриманого результату слід знайти частку, якою володіє контролююча особа в КІК безпосередньо або опосередковано (показник ряд. 17.2 чи 17.3 Звіту про КІК). Якщо скоригований прибуток КІК буде від’ємним (у ряд. 03 стоїть від’ємна сума), то ряд. 04 заповнювати не слід | |
05 | Сума корпоративного податку або аналогічного податку, що стягується згідно із законодавством іноземних держав, фактично сплаченого контрольованою іноземною компанією |
У цьому рядку відображають суму фактично сплаченого корпоративного податку за законодавством країни, де знаходиться КІК. Довідатися її можна у самої КІК, щодо якої заповнюється додаток | |
06 | Сума податку на прибуток підприємств, що підлягає сплаті до бюджету контролюючою особою із прибутку контрольованої іноземної компанії (позитивне значення) (рядок 04 - (рядок 05 х ____ 7 / 100))8 |
У цьому рядку слід вказати суму податку на прибуток, яку слід сплатити у бюджет. Для розрахунку слід брати формулу, наведену у назві рядка, і примітки щодо її застосування. Якщо спростити, то для заповнення цього рядка слід зробити дві дії: 1) розрахувати, яка частка корпоративного податку, фактично сплачена КІК, припадає на контрольовану особу. Для цього слід знайти добуток суми сплаченого корпоративного податку (ряд. 05) та частки (у відсотках), якою володіє контролююча особа в КІК безпосередньо або опосередковано (ряд. 17.2 чи 17.3 повного Звіту про КІК); 2) розрахувати суму податку до сплати. Для цього слід від розрахованої суми податку на прибуток КІК, що припадає на контролюючу особу (ряд. 04), відняти суму корпоративного податку, яка припадає на контролюючу особу (ряд. 05). Якщо ряд. 04 не заповнений, адже отримано від’ємний скоригований прибуток (збиток), то ряд. 06 заповнювати не слід. Показник, який буде відображено у ряд. 06, слід перенести до ряд. 06.1 КІК декларації з податку на прибуток |