Ризиковість в Електронному кабінеті
Можливість отримувати через Електронний кабінет (ЕК) податкову інформацію про інших платників податків (потенційних чи фактичних контрагентів) передбачена п. 421.2 ПКУ. А п. 22 Порядку № 637* уточнює, що платнику надається право отримати таку інформацію у вигляді електронного документа за формою згідно з додатком 5 до Порядку № 637, завіреного електронною печаткою податківців.
* Порядок функціонування Електронного кабінету, затверджений наказом Мінфіну від 14.07.2017 № 637.
Тож саме таким чином в ЕК можна дізнатися і про ризиковість контрагента. Але тут існує одна серйозна завада — за вимогами п. 421.2 ПКУ і п. 22 Порядку № 637
податківці поділяться відповідною інформацією через ЕК лише за умови, що контрагент попередньо надасть їм на це згоду і в самостійно визначеному ним обсязі
Тобто можливість перевірити контрагента на ризиковість є. Однак перед отриманням цієї інформації потрібна попередня згода такого контрагента на «розголошення» податківцями відповідної інформації.
Зазначена послуга дозволяє отримати в ЕК дані про ризиковість контрагента шляхом перевірки його наявності в переліку ризикових платників податку. При цьому можна дізнатися:
— дату включення контрагента до переліку ризикових платників;
— дату виключення його з такого переліку;
— критерії ризиковості контрагента.
Також через ЕК можна отримати такі відомості щодо свого контрагента (див. повідомлення ГУ ДПС в Івано-Франківській обл. від 25.05.2023 і ГУ ДПС у Донецькій обл. від 06.04.2023):
— податкова адреса;
— інформація про місце обліку;
— відомості про посадових осіб (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), посада, дата призначення);
— наявність відокремлених підрозділів;
— види економічної діяльності;
— наявність об’єктів оподаткування;
— заборгованість (податковий борг);
— нараховані грошові зобов’язання;
— суми сплачених податків, зборів, платежів;
— наявність ліцензій;
— інформація, що міститься у врахованих таблицях даних платника ПДВ (за обраним кодом УКТ ЗЕД);
— зупинення реєстрації податкових накладних (ПН) / розрахунків коригування (РК);
— несвоєчасно зареєстровані ПН/РК (період, кількість, сума у грн) — ця інформація формується за 12 попередніх звітних (податкових) періодів;
— перелік товарів згідно з УКТ ЗЕД (придбання та продаж);
— звітність з трансфертного ціноутворення (звітний період, дата подання звітності);
— фінансовий результат до оподаткування (дата подання декларації, звітний період, сума у грн);
— залишкова вартість основних засобів та нематеріальних активів (дата подання декларації, звітний період, сума у грн);
— наявність експортних / імпортних операцій — така інформація формується за останні 12 місяців.
Але знов-таки для отримання зазначеної інформації потрібна попередня згода контрагента. Відтак, доведеться звернутися до контрагента і попросити його надати згоду податківцям на розкриття конкретно вам інформації про ризиковість.
Надаємо згоду на інформацію
Надати податківцям згоду на розкриття іншому платнику податків (контрагенту) податкової інформації у визначеному обсязі, шляхом вибору інформації, яка може бути надана, платник ПДВ може у приватній частині ЕК (п. 23 Порядку № 637).
Як це зробити?
Така згода надається платником-юрособою в розділі «Згода на передачу інформації контрагенту» меню «Згоди на передачу інформації» приватної частини ЕК та передбачає надання податковим органом відомостей про такого платника його контрагентам в обсязі, самостійно визначеному платником податку. Фізичні особи мають можливість надати згоду в режимі «Згода» меню «Налаштування» приватної частини ЕК (див. БЗ 135.03).
Зауважте! Згода та відповідний перелік (повний чи неповний) інформації надається окремо для кожного платника, який її (інформації) зажадає.
Відтак, аби платнику податків (юрособі) надати згоду, у режимі «Згода на передачу інформації контрагенту» меню «Згоди на передачу інформації» необхідно заповнити поля (див. роз’яснення ГУ ДПС у Черкаській обл. від 18.04.2024, ДПСУ від 13.04.2023, ознайомитися з послугою можна тут):
1) вказати код (податковий номер) платника, якому надають згоду на отримання податкової інформації;
2) обрати із зазначеного переліку вид інформації, яка буде доступна для перегляду іншому платнику, зокрема про ризиковість;
3) зберегти й підписати заповнену згоду.
Згода діє до моменту її припинення платником, який її надав. Припинити дію згоди можна шляхом натискання позначки «Х» у блоці даних, в якому зазначені податковий номер контрагента та перелік доступної йому інформації, та підтвердити припинення згоди, натиснувши кнопку «Так» (див. БЗ 135.03).
Перевіряємо контрагента на ризиковість
Переглянути інформацію про контрагента за попередньо наданою ним згодою можна в меню «Інформація про бізнес-партнера» приватної частини ЕК. Щоб це зробити, слід (див. БЗ 135.03):
1) здійснити пошук контрагента, вказавши податковий номер платника, який надав згоду на отримання інформації;
2) переглянути інформацію — буде доступна лише та інформація, на яку контрагент надав згоду податківцям. Адже фіскали не мають права розголошувати відомості про платника без його письмової згоди (п.п. 17.1.9 ПКУ);
3) отримати витяг «Податкова інформація за попередньо наданою згодою платника податків у визначеному ним обсязі» (додаток 5 до Порядку № 637), натиснувши кнопку «Сформувати витяг» (інформація формується в режимі реального часу). Знов-таки,
якщо ваш контрагент не надав податківцям згоди на інформацію про свою ризиковість, витягу за нею ви не отримаєте
Отже, відповідну інформацію про контрагента в самостійно встановлених ним обсягах під час надання згоди можна отримати в ЕК в електронній формі, а також, за необхідності, у формі е-документа з печаткою податківців (див. роз’яснення ГУ ДПС у Черкаській обл. від 18.04.2024).
Пам’ятайте! Інформацію про контрагента, зокрема про його ризиковість / неризиковість, ви отримуєте на певну дату і навіть на конкретну годину. Але в будь-який момент його статус може змінитися. Тобто ця інформація — динамічна. Тож не факт, що контрагент, з яким ви маєте намір співпрацювати і якого перевірили на ризиковість сьогодні, не опиниться в переліку ризикових завтра…
Щоправда, якщо з моменту реєстрації ПН/РК до дати прийняття рішення про ризиковість за критерієм 8 уже минуло 180 днів і більше, податківці не мають права зарахувати платника в ризикові заднім числом (через включення в ризикові контрагентів). Докладніше про це читайте у статті «Критерій 8 ризиковості платника — «наявна податкова інформація» // «Податки & бухоблік», 2024, № 59.
Висновки
- Про ризиковість контрагента можна дізнатися через електронний кабінет, але тільки якщо контрагент надасть згоду податківцям на надання вам такої інформації.
- Згода на розкриття іншому платнику податків (контрагенту) податкової інформації надається платником-юрособою в розділі «Згода на передачу інформації контрагенту» меню «Згоди на передачу інформації» приватної частини ЕК.
- Переглянути інформацію про контрагента за попередньо наданою ним згодою можна в меню «Інформація про бізнес-партнера» приватної частини ЕК.