Теми статей
Обрати теми

ОСББ придбало генератор: як його обліковувати?

Войтенко Тетяна, податковий експерт
Перебої в електропостачанні внаслідок руйнування агресором цивільної інфраструктури змушують підприємства придбавати генератори. Не виняток — об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), які придбавають генератори для забезпечення потреб співвласників багатоповерхівок. Кому належать куплені ОСББ генератори? Як їх оприбуткувати на баланс ОСББ та амортизувати? Давайте з’ясуємо всі ці ОСББ-нюанси.

Статус майна ОСББ

Мета створення ОСББ — сприяння в управлінні, належному утриманні і використанні власного та спільного майна співвласників багатоквартирного будинку (ст. 4 Закону про ОСББ*).

* Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 № 2866-III.

Для виконання поставлених цілей товариство має право придбавати різне майно. Майно, придбане ОСББ за рахунок внесків та платежів співвласників, є їхньою спільною власністю (ст. 4 Закону про ОСББ). Тобто, строго кажучи, ОСББ придбане ним майно не належить — це спільна власність співвласників багатоквартирного будинку. А ОСББ є лише балансоутримувачем такого придбаного майна. Адже всі придбані від імені ОСББ активи повною мірою перебувають під його контролем. Тож для цілей бухгалтерського обліку логічно такі придбання відображати на балансі об’єднання. Хоча безпосередньо сам багатоквартирний будинок обліковують на позабалансовому рахунку як майно, передане в управління (наприклад, на субрахунку 029 «Житлові будинки в управлінні»).

За рахунок яких надходжень від співвласників ОСББ може придбати електрогенератор?

Зазвичай, до таких надходжень в ОСББ відносять (див. статтю «Внески співвласників до ОСББ: облік та оподаткування» // «Податки & бухоблік», 2024, № 61):

— членські внески на покриття поточних статутних витрат об’єднання;

— цільові надходження під конкретні цілі в межах статутної діяльності ОСББ зі встановленням умов їх витрачання. Цілі, на які витрачатимуться кошти цільового фінансування, повинні відповідати статутним документам і кошторису ОСББ;

— відрахування в ремонтний і резервний фонди. Причому за рахунок останнього здійснюються витрати, зокрема, на впровадження енергоощадних заходів.

Відтак, придбати генератор ОСББ може або за рахунок резервного фонду (якщо його наявний залишок це дозволяє), або за рахунок цільових надходжень від співвласників.

Бухоблік придбаного генератора

Розмежування МНМА і ОЗ. Загалом генератор належить до необоротних активів — основних засобів (ОЗ). Адже очікуваний строк його корисного використання (експлуатації) більше одного року (п. 4 НП(С)БО 7 «Основні засоби»). Тож для його обліку ОСББ застосовує загальні правила, встановлені НП(С)БО 7 для таких активів. А п. 5 НП(С)БО 7 виокремлює групу «Основні засоби» та «Інші необоротні матеріальні активи», до складу якої входить підгрупа «Малоцінні необоротні матеріальні активи». Критерієм розмежування ОЗ від малоцінних необоротних матеріальних активів (МНМА) є вартість активу.

Якщо ОСББ прийнято певний вартісний критерій для предметів, які зараховуються до складу МНМА (зазвичай орієнтуються на податковий критерій 20000 грн), то генератори вартістю менше ніж ця межа обліковують на субрахунку 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи» (див. статтю «Малоцінка — МШП, МНМА або витрати?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 72). Генератори, вартість яких перевищує малоцінну ознаку, зараховують на субрахунок 104 «Машини та обладнання».

А ось коли ОСББ критерій малоцінності для МНМА взагалі не встановлено, тоді генератори обліковуватимуться як ОЗ за Дт 104.

Зарахування на баланс. Згідно з НП(С)БО 7 і НП(С)БО 16 «Витрати» спершу всі витрати, пов’язані з первісною вартістю генератора (п. 8 НП(С)БО 7), акумулюють за дебетом субрахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів» / 153 «Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів». А після введення генератора в експлуатацію роблять проводку: Дт 104 (112) — Кт 152 (153).

Цільовий дохід. Заразом ОСББ як неприбуткова організація обліковує майно на балансі, спираючись на загальну неприбуткову специфіку. Позаяк усі надходження коштів розглядаються в чіткій відповідності із затвердженим кошторисом (тобто всі кошти ОСББ мають цільове призначення), то:

— у момент надходження цільових коштів від співвласників на придбання генератора дохід не визнають (п. 16 НП(С)БО 15 «Дохід»);

— дохід визнають протягом тих періодів, в яких були визнані витрати, пов’язані з виконанням умов цільового фінансування (п. 17 НП(С)БО 15);

— цільове фінансування капітальних інвестицій визнають доходом протягом періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування (зокрема, ОЗ) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів (п. 18 НП(С)БО 15).

Відтак, у момент введення в експлуатацію генератора ОСББ робить проводку: Дт 484 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень» — Кт 69 «Доходи майбутніх періодів».

А згодом, у міру нарахування амортизації генератора (Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» — Кт 131 «Знос основних засобів» / 132 «Знос інших необоротних матеріальних активів») ОСББ відображає дохід від цільового фінансування записом: Дт 69 — Кт 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів».

Зауважте! Якщо генератор визнано МНМА і при введенні його в експлуатацію нараховано 100 % амортизації (Дт 949 — Кт 132), то й у дохід потрапить уся сума цільового фінансування (Дт 69 — Кт 745).

Амортизація. На введений в експлуатацію генератор ОСББ нараховує амортизацію за загальними правилами. Тобто, якщо генератор визнано ОЗ, нарахування амортизації проводять щомісячно, починаючи з місяця, наступного за місяцем введення його в експлуатацію.

Метод нарахування амортизації генератора, його ліквідаційну вартість і строк корисного використання (експлуатації) ОСББ установлює самостійно. Те, що генератор придбано за внески співвласників, на його амортизацію жодним чином не впливає.

Для цілей амортизації генератора-МНМА підійде тільки прямолінійний або виробничий метод. Хоча найчастіше амортизацію МНМА нараховують відразу — у розмірі 100 % у першому місяці використання малоцінного активу. Або в першому місяці використання списують 50 % його вартості, а решту 50 % — у місяці списання. Так діяти дозволяє п. 27 НП(С)БО 7.

Облік генератора, придбаного ОСББ за внески співвласників

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума,

грн

дебет

кредит

Надходження цільових внесків від співвласників

1

Нараховано внески співвласників на придбання генератора

377

484

45000

2

Отримано внески від власників квартир

301, 311

377

45000

Придбання генератора

1

Перераховано постачальнику передоплату за генератор

371

311

45000

2

Оприбутковано генератор

152

631

45000

3

Здійснено залік заборгованостей

631

371

45000

4

Уведено в експлуатацію генератор

104

152

45000

5

Визнано доходами майбутніх періодів цільове фінансування, отримане від співвласників

484

69

45000

6

Нараховано амортизацію (щомісячно), строк амортизації — 60 місяців

949

131

750

7

Визнано дохід від отриманого цільового фінансування (щомісячно)

69

745

750

ОСББ та екоподаток за генератор

Чи є платником екологічного податку ОСББ, яке використовує генератор під час відсутності електроенергії в період воєнного стану (ВС)?

За мирних часів податківці вважали електрогенераторні установки стаціонарними джерелами забруднення (п.п. 14.1.230 ПКУ) і за викиди генераторами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вимагали платити екологічний податок.

Однак наразі п. 46 підрозд. 5 розд. XX ПКУ прямо говорить, що на період дії ВС та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування для цілей сплати екоподатку електрогенераторні установки, що класифікуються за кодом 8502 згідно з УКТ ЗЕД (тобто генератори), не вважаються стаціонарними джерелами забруднення. Відтак,

допоки діє ВС плюс 30 днів після його припинення, ОСББ, які експлуатують генератори, не сплачують екоподаток за викиди

Адже податкові зобов’язання з екологічного податку в них у цей період не виникають (див. БЗ 117.01, роз’яснення ГУ ДПС у Чернівецькій обл. від 28.09.2023).

Висновки

  • Майно, придбане ОСББ за рахунок внесків та платежів співвласників, є їхньою спільною власністю. Тобто ОСББ воно не належить.
  • ОСББ може придбати генератор або за рахунок резервного фонду (у межах наявного залишку), або за рахунок цільових надходжень від співвласників квартир.
  • У міру нарахування амортизації генератора (Дт 949 — Кт 131 / 132) ОСББ відображає дохід від цільового фінансування записом (Дт 69 — Кт 745).
  • Екоподаток протягом ВС і плюс 30 наступних днів за викиди стаціонарними генераторами не сплачується, адже в цей час вони не є стаціонарними джерелами забруднення.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі