На наш погляд, голова ОСББ може виконувати покладені на нього функції з управління ОСББ безоплатно. Відповідно до ст. 4 Закону про ОСББ* об’єднання є юрособою, яка створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, передбачених Законом про ОСББ.
* Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 № 2866-III.
Законодавство не містить заборони для виконання обов’язків головою правління ОСББ на громадських засадах (тобто безоплатно).
Свого часу Мінсоцполітики в листі від 02.03.2015 № 228/13/84-15 стверджував, що в непідприємницьких організаціях голова та члени правління, а також інші члени організації можуть виконувати свої обов’язки на громадських засадах (тобто на безоплатній основі). Щоправда, у цьому листі йдеться про товариства споживчої кооперації, але вважаємо, що ця теза справедлива і щодо ОСББ.
Для керівництва діяльністю ОСББ загальними зборами обирається правління, яке має право приймати будь-які рішення з питань, що стосуються поточної діяльності ОСББ (ст. 10 Закону про ОСББ). Крім того, тільки загальні збори ОСББ мають право визначати розмір матеріального й іншого заохочення голови та членів правління ОСББ.
Отже, як бачимо, Законом про ОСББ віддано на відкуп саме загальним зборам установлення того, буде голова ОСББ виконувати свої обов’язки безоплатно чи йому за виконання таких обов’язків слід платити. Тому якщо загальні збори ОСББ приймуть рішення про те, що голова ОСББ виконує свої обов’язки безоплатно (тобто на громадських засадах), то це не порушуватиме положення жодного нормативно-правового акта.
Про виконання особою функцій голови ОСББ безоплатно слід прямо визначити в статуті чи іншому документі, затвердженому в установленому порядку загальними зборами співвласників.
Утім, дуже бажано зробити запит до Мінекономіки та Держпраці щодо цього питання. І якщо ви отримаєте позитивну відповідь, то жодних проблем з боку державних органів точно не буде.