Теми статей
Обрати теми

Чи може ФОП з інвалідністю врахувати самого себе в норматив?

Клец Віталіна, податковий експерт
Якщо у ФОП працює (середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік) 8 та більше працівників, то обов’язковим стає створення робочих місць для осіб з інвалідністю. І тут традиційно постає питання: а якщо сам ФОП є особою з інвалідністю, чи це якось враховується? Розбираємось!

Норматив осіб з інвалідністю для ФОП

Нагадаємо спочатку, що так само, як і юрособа, ФОП-роботодавець має обов’язок створити робочі місця для осіб з інвалідністю. Кількість їх стандартна (ст. 19 Закону № 875*):

— 4 % середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (далі — СКШП) за рік**, якщо СКШП дорівнює 26 осіб або більше;

— 1 робоче місце, якщо СКШП складає від 8 до 25 осіб.

* Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.91 № 875-XII.

** Показник СКШП за звітний рік розраховують відповідно до п. 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників від 28.09.2005 № 286.

Відповідно

якщо у ФОП узагалі немає найманих працівників чи СКШП за рік складає не більше 7 працівників, обов’язку створювати робочі місця для осіб з інвалідністю в такого ФОП узагалі немає

Але нас буде цікавити саме ситуація, коли у ФОП СКШП складає 8 та більше осіб. Тобто коли обов’язок є.

Якщо сам ФОП — особа з інвалідністю

Чи може такий ФОП зарахувати себе у виконання нормативу?

Як було раніше. Раніше ситуація із цим взагалі була на 100 % зрозумілою і вирішувалась позитивно для ФОП. Справа в тому, що право ФОП з інвалідністю врахувати себе в інвалідному нормативі було прямо прописано в Інструкції № 591*, яка регламентувала заповнення роботодавцями звітності за ф. № 10-ПОІ (Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю).

* Інструкція щодо заповнення форми звітності № 10-ПОІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю», затверджена наказом Мінсоцполітики від 27.08.2020 № 591.

У п. 7 цієї Інструкції зазначалося, що ФОП з інвалідністю збільшує показник працівників з інвалідністю на одиницю. Тобто до працевлаштованих осіб з інвалідністю відносить і самого себе.

Але нюанс у тому, що зі звіту за 2022 рік обов’язок подавати ф. № 10-ПОІ скасовано.

Як зараз. Одразу зазначимо, що в цьому плані нічого не змінилося.

Втім тут є цікаві деталі. Так, наприкінці минулого року Інтернетом пішла гуляти відповідь Центрального міжрегіонального управління Держпраці на запитання «Чи включається в середньооблікову чисельність працівників для обрахунку нормативу для працевлаштування осіб з інвалідністю фізична особа — підприємець?». Відповідь була: «Ні, не включається. Адже, фізична особа — підприємець є роботодавцем».

Але на що слід звернути увагу. Вважаємо, тут мова не про те, чи включається ФОП з інвалідністю в рахунок виконання нормативу, тобто чи є такий ФОП еквівалентом однієї працевлаштованої особи з інвалідністю.

Мова тут узагалі про інше. А саме чи включається ФОП у СКШП для вирішення питання, чи має він виконувати норматив. Тобто чи рахується ФОП як одиниця на етапі, коли визначаємось, чи складає СКШП 8 та більше осіб. І тут дійсно ФОП не враховується, бо він не є найманим працівником.

Тобто

коли рахуємо СКШП найманих працівників (для визначення, чи не досягло СКШП 8 осіб), то самого ФОП дійсно не рахуємо, бо він не є найманим працівником. Так було і раніше

Але нас зараз цікавить узагалі інше питання — чи може ФОП з інвалідністю (роботодавець) вважатися працевлаштованою особою з інвалідністю для цілей виконання нормативу. Тобто, наприклад, якщо у ФОП СКШП складає 10 осіб і, відповідно, він має створити 1 робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю, чи достатньо буде того, що сам ФОП має інвалідність? Тобто чи може бути зараховано ФОП з інвалідністю у виконання нормативу?

Дійсно, дивитись для цього в Інструкцію № 591 вже некоректно. Втім у нас є інший документ — актуальний наразі Порядок № 14-1*.

* Порядок надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, затверджений постановою правління ПФУ від 10.03.2023 № 14-1, наказом Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю від 10.03.2023 № 17.

Цей Порядок визначає механізм надсилання роботодавцям Розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (далі — Розрахунок).

Так от, у примітках до Розрахунку зазначено, що: «фізичній особі, яка використовує працю найманих працівників, якій відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, показник рядка 02 збільшується на одиницю».

Тобто, іншими словами,

як і раніше, ФОП з інвалідністю (роботодавець) для цілей виконання нормативу фактично є еквівалентом однієї працевлаштованої особи з інвалідністю

Висновки

  • ФОП, в якого СКШП складає 8 осіб та більше, має обов’язок створити робоче місце (місця) для осіб з інвалідністю.
  • Як і раніше, ФОП з інвалідністю (роботодавець) для цілей виконання нормативу фактично є еквівалентом однієї працевлаштованої особи з інвалідністю. Наприклад, якщо у ФОП з інвалідністю СКШП складає 10 осіб і, відповідно, він має створити 1 робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю, то достатньо вже того, що сам ФОП має інвалідність. Додаткові особи з інвалідністю йому не потрібні.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі