Теми статей
Обрати теми

Навчання по Інтернету: де місце постачання?

Солошенко Людмила, податковий експерт
Сьогодні доступне будь-яке навчання — у тому числі й через Інтернет! На вибір — будь-які варіанти: відеокурси, відеоуроки, семінари, тренінги, онлайн-зайняття за допомогою Skype або Zoom та ін. Як оподатковуються такі інтернет-послуги навчання ПДВ і як визначається місце їх постачання, розберемо в статті.

Для послуг з навчання через Інтернет передусім необхідно з’ясувати, чи потрапляє таке навчання в електронні послуги (чи до них не належить). Оскільки від цього залежить, за якими правилами визначати місце їх постачання і чи треба нараховувати при цьому ПДВ.

Якщо навчання — електронні послуги

Навчання по Інтернету для ПДВ-обліку може бути електронними послугами. Адже згідно з п.п. 14.1.565 ПКУ електронні послуги — це послуги, які постачаються через мережу Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій і переважно без втручання людини, у тому числі шляхом установлення спеціального застосунку на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах або інших цифрових пристроях.

При цьому до електронних послуг, зокрема, належать послуги з дистанційного навчання в мережі Інтернет, проведення і надання якого не потребує участі людини, у тому числі шляхом надання доступу до віртуальних класів, освітніх ресурсів, у яких учні виконують завдання онлайн, а оцінки виставляються автоматично, без участі людини (або з мінімальною її участю) (п.п. «ґ» п.п. 14.1.565 ПКУ).

Тому постачання по Інтернету, наприклад, готових (записаних/змонтованих) відеоуроків, відеокурсів, відеозаписів семінарів/тренінгів, тестових завдань або, наприклад, навчання у віртуальних класах — з позиції ПДВ буде електронними послугами. А це означає, що в такому разі

місце постачання електронних послуг з навчання слід визначати за правилами п. 186.31 ПКУ — тобто за одержувачем

Тому з урахуванням цих правил:

постачання електронних послуг з навчання нерезидентуне буде об’єктом ПДВ, а ось

отримання таких електронних послуг з навчання від нерезидента виявиться об’єктом ПДВ.

Причому якщо одержувачами послуг будуть фізособи — неплатники ПДВ (прості громадяни та ФОП), то ПДВ з електронних послуг з навчання нерезидент платитиме самостійно (за правилами ст. 2081 ПКУ).

А ось якщо одержувачами електронних послуг з навчання від нерезидента будуть ФОП — платники ПДВ або юрособи (платники ПДВ і неплатники ПДВ), то їм доведеться з електронних послуг з навчання, отриманих від нерезидента, нарахувати «нерезидентський» ПДВ (за правилами ст. 208 ПКУ). При цьому ФОП і юрособам — платникам ПДВ необхідно: скласти податкову накладну (ПН) з послуг нерезидента (з типом причини «14») і відобразити такі операції в декларації: ПЗ (у ряд. 6) і ПК (у ряд. 13, якщо ПН зареєстрована). А юрособам — неплатникам ПДВ — у місячні строки подати Розрахунок ПЗ з ПДВ з послуг нерезидента і сплатити задекларовану в ньому суму ПДВ (п. 208.4 ПКУ, БЗ 101.20).

Утім, не всі послуги з навчання через Інтернет будуть електронними.

Коли навчання не є електронними послугами?

Зверніть увагу: як обумовлено п.п. 14.1.565 ПКУ, до електронних послуг не належить постачання послуг з дистанційного навчання в мережі Інтернет, у випадку якщо мережа Інтернет використовується виключно як засіб комунікації між викладачем і слухачем!

Такою послугою можна вважати інтернет-навчання онлайнтобто навчання в режимі реального часу! Наприклад, проведення в прямому ефірі викладачами/лекторами/доповідачами онлайн-зайняття, курсів, семінарів, вебінарів, вебконференцій, тренінгів та ін. Ну, наприклад, як варіант, навчання викладачем по Skype іноземної мови.

Порівняйте: в наданні таких послуг з навчання задіяний людський ресурс. Тобто надання таких послуг через Інтернет відбувається живцем безпосередньо за участю людини (на відміну від електронних послуг, постачання яких здійснюється без втручання людини і не потребує в момент надання послуг її безпосередньої участі). А це означає, що в такому разі

для послуг з навчання (які не потрапляють в електронні) місце постачання треба визначати за правилами п.п. 186.2.3 ПКУ — тобто за місцем фактичного надання послуг

Проте з’являється питання: а що вважати місцем їх фактичного надання? І як його визначити для навчання через Інтернет — особливо, якщо такі «неелектронні» послуги навчання по Інтернету надаються, наприклад, нерезиденту або, навпаки, отримані від нерезидента?

Повинні зауважити, що податківці в такому разі для «неелектронних» дистанційних послуг з навчання через мережу Інтернет (за допомогою Zoom, Skype тощо) радять місце фактичного постачання послуг визначати, відштовхуючись від місцезнаходження постачальника, який надає навчальні послуги (див. лист ДПСУ від 13.01.2021 № 139/ІПК/99-00-21-03-02-06 і наш коментар «Місце постачання дистанційного навчання» // «Податки & бухоблік», 2021, № 15; а також листи ДПСУ від 10.06.2020 № 2387/6/99-00-05-06-02-06/ІПК і від 07.12.2021 № 4571/ІПК/99-00-21-03-02-06). А, отже, якщо дотримуватися цього підходу і при постачанні «неелектронних» послуг з навчання орієнтуватися на постачальника, то:

«неелектронні» послуги з навчання, отримані від постачальника-нерезидента, — не будуть об’єктом ПДВ. Тому жодного ПДВ тут не виникне, і нараховувати ПЗ з послуг нерезидента за правилами ст. 208 ПКУ не доведеться. При цьому неоподатковувані (необ’єктні) послуги, отримані від нерезидента (з місцем постачання за межами України), в декларації з ПДВ не відображаються (БЗ 101.24; лист ДПСУ від 03.11.2022 № 1824/ІПК/99-00-21-03-02-06);

«неелектронні» послуги з навчання, поставлені нерезиденту (чи резидентам), будуть об’єктом ПДВ. Тому при постачанні нерезиденту таких послуг з навчання доведеться нарахувати ПДВ (скласти ПН з типом причини «21» і відобразити операції в ряд. 1.1 декларації з ПДВ).

Ну і про всяк випадок уточнимо, що для освітніх («неелектронних») послуг, що надаються навчальними закладами, які мають відповідну ліцензію, діє освітня ПДВ-пільга. І операції з постачання послуг зі здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, у тому числі навчання аспірантів і докторантів, навчальними закладами, що мають ліцензію на постачання таких послуг, у тому числі постачання послуг з дистанційного навчання в мережі Інтернет (у разі, якщо мережа Інтернет використовується виключно як засіб комунікації між викладачем і слухачем), пільгуються — звільняються від ПДВ (п.п. 197.1.2 ПКУ).

Якщо ж ваші послуги оформлені як консультаційні (наприклад, у сфері оподаткування — КВЕД 69.20, у сфері права — 69.10, управління — 70.22 тощо), то п.п. 186.2.3 взагалі не ваш (лист ДПСУ від 24.02.2020 № 749/6/99-00-07-03-02-06/ІПК). Вам більше підійде п. 186.3. А там місце постачання визначається за місцем реєстрації одержувача.

Висновки

  • Постачання по Інтернету готових відеоуроків, відеокурсів, відеозаписів семінарів/тренінгів, тестових завдань (без безпосереднього втручання людини) — вважається електронними послугами. Місце постачання таких електронних послуг з навчання визначають за одержувачем. Тому отримання електронних послуг з навчання від нерезидента оподатковується ПДВ.
  • Проведення в режимі реального часу в прямому ефірі викладачами/лекторами/доповідачами онлайн-занять, семінарів, вебінарів, вебконференцій, тренінгів через Інтернет (коли Інтернет використовується як засіб комунікації) до електронних послуг не належить. Місце постачання таких «неелектронних» послуг з навчання податківці радять визначати за місцезнаходженням постачальника. Тому постачання таких «неелектронних» послуг резидентом оподатковуватиметься ПДВ.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі