Теми статей
Обрати теми

Якщо коефіцієнт ЧВ виявився більше 100 %

Костюк Дмитро, заступник головного редактора
Лист ДПСУ від 04.04.2024 № 1800/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Висновок документа

Якщо за результатами річного перерахунку частка використання в оподатковуваних операціях перевищує 100 %, а частка використання в неоподатковуваних операціях має від’ємне значення, то частка використання в оподатковуваних операціях прирівнюється до 100 %.

У наступному році необхідно використати частку, розраховану в декларації за перший звітний період наступного року виходячи з обсягів фактично здійснених операцій у такому першому звітному періоді наступного року

Цю ситуацію ми розглядали неодноразово (див., наприклад, «Приколи коефіцієнта ЧВ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 1-2).

Проблема тут ось у чому. Щоб було зрозуміліше, оперуватимемо конкретними роками і періодами. Наприклад, у 2022 році платник здійснював оподатковувані та неоподатковувані постачання, розподіляв ПДВ, сумлінно зробив річний перерахунок за 2022-й. У 2023 році він, використовуючи ЧВ минулого року, також розподіляв ПДВ, складав і реєстрував розподільчі ПН і здійснював інші необхідні для розподілу ПДВ дії. Проте у 2023 році в нього були повернення неоподатковуваних минулорічних постачань та/або виправлення помилок у декларації за 2022 рік (тому у 2023 році він складав РК і подавав УР до декларацій за 2022 рік). Складені протягом року РК і УР враховуються при розрахунку коефіцієнтів розподілу за річним перерахунком поточного року. У результаті може вийти так, що обсяг повернень та/або помилок виявився більше, ніж обсяг неоподатковуваних постачань поточного 2023 року.

У такому разі при розрахунку коефіцієнта ЧВ і так званого антиЧВ (гр. 6 і гр. 7 табл. 1 додатка Д6 до декларації з ПДВ) вийдуть дивні показники: ЧВ буде більше 100 %, а антиЧВ піде взагалі в мінус.

Чи можна застосовувати такі дивні показники? Ми доходили висновку — у 2023 році вже були складені розподільчі компенсуючі ПН і використання ЧВ більше 100 % (і відповідно антиЧВ у від’ємному значенні) призведе до того, що зменшуючі РК до цих ПН треба складати в сумі більшій, ніж була сума в самих ПН. А зробити це не вийде суто технічно: не можна зняти ПЗ більше, ніж було в зареєстрованій ПН. Максимум, що можна зробити, — вивести в нуль нараховані у 2023 році розподільчі компенсуючі ПЗ.

Тобто в цьому випадку треба виходити з того, що ЧВ дорівнює 100 %, а антиЧВ — 0

Довгий час податківці мовчали із цього приводу. І ось з’явилася їхня думка. Радує, що вони дотримуються такої ж позиції.

Але давайте зазирнемо далі, у 2024 рік. Якщо платник буде і в ньому розподіляти ПДВ, то неминуче виникне питання: який коефіцієнт розподілу застосовувати у 2024 році? Норми п. 199.2 ПКУ говорять про те, що в наступному році треба використовувати той коефіцієнт, який вийшов за результатами річного перерахунку попереднього (2023) року.

Невже потрібно використовувати ЧВ 100%, а антиЧВ — 0 %? Це призведе до того, що протягом усього року розподілу фактично взагалі не буде. І тільки в декларації за грудень-2024 за результатами річного перерахунку можна буде розподілити ПДВ і нарахувати компенсуючі ПЗ за весь 2024 рік. Звичайно, це занадто лояльна позиція.

Власне, про це і говорять податківці. Вони доходять до того, що в наступному році треба виходити з аналогії із ситуацією, коли неоподатковувані операції з’явилися вперше, тобто керуватися п. 199.3 ПКУ. Це означає, що платник повинен розрахувати нові коефіцієнти за січень 2024 року, виходячи з обсягів оподатковуваних і неоподатковуваних операцій січня, і використовувати їх протягом усього 2024 року.

Нетривіальним завданням буде правильно заповнити додаток Д6 за січень-2024. З одного боку, за існуючими правилами потрібно продублювати коефіцієнти виходячи з річного перерахунку за 2023 рік, тобто до ряд. 1 табл. 1 додатка Д6 до декларації за січень-2024 переносяться показники з ряд. 3.1 табл. 1 додатка Д6 до декларації за грудень-2023. З іншого — якщо припускаємо, що січень-2024 — це перший період виникнення неоподатковуваної операції, то означає, потрібно заповнити ще і ряд. 2 табл. 1 додатка Д6.

Якщо заповнити обидва рядки, то як розібратися податківцям, який з коефіцієнтів повинен застосовуватися у 2024 році? Адже судячи з приміток до табл. 1, застосовуватися повинні коефіцієнти і з ряд. 1, і з ряд. 2. Ми пропонуємо все-таки ряд. 1 не заповнювати, а заповнити тільки ряд. 2. Адже саме коефіцієнт із ряд. 2 використовуватиметься протягом усього року. При цьому необхідно додати до декларації пояснення згідно з п. 46.4 ПКУ про те, чому ряд. 1 виявився не заповненим, про що поставити відмітку в спецполі в кінці декларації.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі