Теми статей
Обрати теми

Назва послуги в чеку РРО

Хмелевський Ігор, податковий експерт
ФОП надає послуги масажу. Є кілька видів масажу, на кожний установлено свою ціну. Чи можна в чеку не конкретизувати, який саме із видів масажу було надано клієнтові, а вибивати чек просто на «Послуги масажу» або «Масаж» і проставляти відповідну ціну з прейскуранта? Яка може бути відповідальність за таке заповнення фіскального чека?

На сьогодні є можливість наводити у фіскальному чеку назву товару (послуги) у спрощеному вигляді, однак вона доступна не для всіх ФОП. Оскільки в запитанні недостатньо інформації, аби визначитися з цим, надамо відповідь для всіх категорій ФОП.

ФОП на ЄП групи 1. Вони звільнені від обов’язку застосовувати РРО* узагалі (п. 6 ст. 9 Закону про РРО вкупі з п. 296.10 ПКУ), якими б із дозволених видів діяльності не займалися. Тож запитання про назву послуги в чеку перед ними не стоїть.

* І програмні РРО теж. Оскільки правове регулювання щодо зазначення назви послуги в чеку ПРРО аналогічне, далі про ПРРО не згадуватимемо.

Однак першогрупникам варто знати, що з усіх видів масажу вони мають право проводити тільки масаж обличчя в межах коду КВЕД 96.02 «Надання послуг перукарнями та салонами краси» (БЗ 107.01.01). Подробиці шукайте в статті «Краса без жертв, або Як спрощенцям працювати у салоні краси» // «Податки & бухоблік», 2023, № 68.

ФОП на ЄП, не зареєстровані платниками ПДВ. Саме ця категорія ФОП при наданні послуг має право в розрахунковому документі зазначати назву послуги у спрощеному вигляді (абзац другий п. 2 ст. 3 Закону про РРО). Аналогічне послаблення вони мають також при продажу товарів, крім ризикових (підакцизки, ТСПТ, лікарських засобів, медвиробів та ювелірки), однак його ми торкатися зараз не будемо, оскільки в запитанні читача йдеться виключно про послуги.

Так от, якщо з абзацу другого п. 2 ст. 3 Закону про РРО прибрати всі згадки про товари і залишити лише послуги, матимемо, що:

спрощена назва послуги повинна (1) відображати споживчі ознаки послуги та (2) ідентифікувати належність послуги до послуги

Як розуміти тавтологію у п. 2, податківці, на жаль, не розтлумачили.

Разом з тим у БЗ 109.10 вони роз’яснили, що орієнтиром при зазначенні назви товару (послуги) має бути ДКПП*. А в чеку замість відображення конкретної позиції слід зазначати товар (послугу), який класифікується за назвою «Групи» цього Класифікатора.

* Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016:2010, затверджений наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 № 457.

Водночас у листі ДПСУ від 22.09.2023 № 3149/ІПК/99-00-07-04-01-06 йдеться про те, що абзац другий п. 2 ст. 3 Закону про РРО не містить в собі формалізованих вимог до зазначення найменування товару/послуги у фіскальному чеку.

За таких умов говорити про помилки в цьому обов’язковому реквізиті не зовсім доречно. Тож

головне, щоб такий реквізит був наявний у чеку РРО. Тоді штрафів, на нашу думку, бути не повинно

Яким бачать його відображення самі податківці? Ілюструючи норму абзацу другого п. 2 ст. 3 Закону про РРО щодо зазначення спрощеної назви товарів, вони, зокрема, вказують, що підприємець, який здійснює:

— продаж грілок для ніг та тіла, має право в розрахунковому документі як назву товару зазначати «Грілки», «Грілки хімічні», «Грілки для рук/ніг» тощо або використати назву групи товарів «Хімічна продукція різна» (лист ДПСУ від 04.10.2023 № 3378/ІПК/99-00-07-04-01-06);

— продаж тканинних ролетів, штор, тюлі, тканини для штор, карнизів, постільної білизни, ковдр, подушок, має право у розрахунковому документі як назву товару зазначати «Комплект постільної білизни «Метелики» євро, бязь голд, арт. номер BG15-322», «Ролет тканинний «Абстракція» 55*160, арт. номер 616в1-55*160» тощо або використати назву групи товарів «Білизна постільна», «Ролет тканинний» (лист ДПСУ від 03.10.2023 № 3323/ІПК/99-00-07-04-01-06).

На жаль, щодо спрощеної назви послуги на сьогодні відоме лише одне роз’яснення (лист ДПСУ від 22.09.2023 № 3149/ІПК/99-00-07-04-01-06), де діяльність з виконання доручень кінцевих споживачів з придбання товарів та їх доставки клієнтам дозволяється іменувати в чеку РРО як «Послуга повіреного». При цьому на ДКПП в ньому жодних посилань немає.

Якщо ж спробувати прилаштувати їхні вказівки орієнтуватися на ДКПП до запитання читача, то вийде, що в чеку доведеться зазначити «Послуги індивідуальні, інші» (це група 96.0, до якої належать послуги щодо доглядання за тілом людини, в тому числі й масажні послуги). Звісно, іменувати так назву послуги було б недоречно. Натомість назвати її «Послуги масажу» або просто «Масаж», як пропонує читач, на нашу думку, цілком прийнятно.

Решта ФОП. Це насамперед ФОП-загальносистемники, а також ФОП на ЄП, зареєстровані платниками ПДВ. Всі вони мають дотримуватися загальних вимог до назви послуги в чеку. ФОП на ЄП, неплатників ПДВ, які здійснюють продаж ризикових товарів, тут не згадуватимемо, оскільки в запитанні читача йдеться виключно про послуги.

Положення № 13* встановлює, що назва товару (послуги) є обов’язковим реквізитом фіскального касового чека. За визначенням, наведеним у п. 2 розд. І Положення № 13,

«назва товару (послуги) — слово, поєднання слів або слова та цифрового коду, які відображають споживчі ознаки товару (послуги) та однозначно ідентифікують товар чи послугу в документообігу СГ»

* Положення про форму та зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13.

Як застосовувати цю норму на практиці, податківці неодноразово роз’яснювали в своїх індивідуальних податкових консультаціях (див. листи ДПСУ від 22.06.2023 № 1469/ІПК/99-00-07-04-01-06, від 02.05.2022 № 458/ІПК/99-00-07-05-01-06, від 17.02.2022 № 355/ІПК/99-00-07-05-01-06, від 04.11.2022 № 1866/ІПК/99-00-07-04-01-06 тощо). Проблема, яку намагалися з’ясувати платники — автори запитів до податкової, власне, в тому й полягала: чи необхідно прописувати в чеку всі найменування товарів за прейскурантом, чи достатньо прописати лише їх групи загальними назвами?

На жаль, такі роз’яснення містили більш-менш зрозумілі приклади щодо назви товарів, а не послуг. Як-от, скажімо, в останньому листі, де було сказано, що: «пальто жіноче синє розмір 44, пальто жіноче зелене розмір 46 та інші аналогічні можуть бути об’єднані під однією назвою — «пальто жіноче» і мати однакову ціну. Об’єднання товарів з використанням загальних назв «напій»/«одяг»/«сувеніри з дерева» тощо та різною ціною не допускається».

Знайти аналогічні роз’яснення щодо зазначення назви послуги в чеку РРО нам не вдалося. Однак це не означає, що підхід до цього має бути іншим. Таким чином,

у загальному випадку обмежитися загальною назвою послуги в чеку РРО цій категорії ФОП не можна. Назва послуги повинна містити якісні та споживчі характеристики, які дозволяють однозначно ідентифікувати таку послугу

Інакше кажучи, податківці будуть проти того, аби ФОП, перелічені в цьому підрозділі, пробивали в чеку РРО «Послуги масажу» або «Масаж», якщо послуги мають різну ціну, як у запитанні читача. В такому разі безпечніше назву послуги відображати згідно з прейскурантом, наприклад, «Загальний масаж», «Масаж спини», «Спортивний масаж», «Антицелюлітний масаж» тощо.

Якщо при цьому прейскурант містить, скажімо, два різних види антицелюлітного масажу, а саме «Антицелюлітний масаж з банками» та «Ручний антицелюлітний масаж» за різною ціною, то слід у чеках відокремлювати їх один від одного. Разом з тим, якщо ціна кожної з цих двох послуг однакова, досить буде зазначити в чеку назву обох із них як «Антицелюлітний масаж» без додаткової конкретизації.

Відповідальність. Основна загроза в тому, що найменування товару (послуги) — обов’язковий реквізит касового чека, а помилки в заповненні обов’язкових реквізитів податківці традиційно розглядають як відсутність того чи іншого реквізиту. Як наслідок, такий документ не вважатиметься розрахунковим.

Таке порушення тягне за собою накладення штрафу згідно з п. 1 ст. 17 Закону про РРО в розмірі 100 % вартості товарів (послуг), проданих за таким чеком, і 150 % за кожне наступне вчинене порушення. При цьому слід ураховувати тимчасовий захист від штрафів згідно з п. 14 розд. ІІ Закону про РРО залежно від місця вчинення правопорушення (деталі знайдете в статті «Захист від штрафів за Законом про РРО: для кого він актуальний сьогодні» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41), а також тимчасове зниження розміру штрафів згідно з п. 15 розд. ІІ Закону про РРО для ФОП на ЄП без ПДВ, котрі не продають ризикові товари (докладно — у статті «Зменшені штрафи за РРО-порушення: яким ФОП пощастило?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41).

Як уже було зазначено, ми вважаємо, що

підстави для застосування штрафу за п. 1 ст. 17 Закону про РРО є тільки тоді, якщо у чеку РРО взагалі відсутнє найменування товару (послуги)

Якщо ж таке найменування є і воно забезпечує достатню ідентифікацію, чек РРО буде розрахунковим документом.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі