zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42121
ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
Якщо граничний термін подання звітності за формами № 1-ВП та № 1-ОП припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день
Нагадаємо, що на заміну п’яти застарілих форм алко/тютюнової/РЕС-звітності (№ 1-РС, 2-РС, 3-РС та № 1-ОА і № 1-ОТ) наказом Мінфіну від 18.06.2024 № 296 (далі — наказ № 296) були затверджені дві «універсальні» нові форми такої звітності:
— № 1-ВП «Звіт про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах» (далі — Звіт 1-ВП) та
— № 1-ОП «Звіт про обсяги обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах» (далі — Звіт 1-ОП).
Також цим наказом затверджені Порядки заповнення цих форм.
Наш коментар щодо них: «Нові «алко-тютюнові» звіти № 1-ВП та № 1-ОП — з 1 жовтня?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 66. А щодо низки питань, які виникли при заповненні цих нових форм звітів, див. «Заповнення звітів 1-ВП та 1-ОП: запізнілі настанови від ДПСУ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 88.
Перше звітування за новими формами тими госпсуб’єктами, у кого звітним періодом є місяць (а таких переважна більшість), вже відбулося за вересень 2024 року — у строк не пізніше 10 жовтня. У жовтні 10-те число було робочим днем. Та, мабуть, тому, що в листопаді останній термін подання місячних звітів 1-ВП та 1-ОП — 10-те число припадає на вихідний (неділю), госпсуб’єкти і звернулись до податківців із запитанням щодо граничного терміну подання звітів 1-ВП та 1-ОП, коли він припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день.
Відповідь податківців (див. вище «Висновок документа») вийшла ліберальною. Спочатку вони перерахували граничні строки подання місячних (10-те число місяця, наступного за звітним місяцем) і річних (20-те число місяця, наступного за звітним роком**) звітів 1-ВП. А також — граничний строк подання звіту 1-ОП (10-те число місяця, наступного за звітним місяцем). І потім одразу «з місця в кар’єр» зробили цей позитивний висновок.
** Це — граничний термін для малих виробництв дистилятів, виноробної продукції та пива. А госпсуб’єкти, які отримали ліцензію на право вирощування тютюну, подають річний звіт 1-ВП не пізніше 1 лютого року, наступного за звітним (нагадаємо, у них першим звітним буде 2025, а не 2024 рік).
Водночас ні в Законі № 3817***, який регулює загальні питання складання та подання таких звітів, ні в наказі № 296, ні в Порядках заповнення форм цих нових звітів немає норми, аналогічної п. 49.20 ПКУ, якою передбачено перенесення граничних строків подання податкових декларацій, що припадуть на вихідний чи святковий день, на наступний за таким днем операційний день.
*** Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX.
Але напевно автори консультації врахували те, що заповнення цих нових звітів доволі складне й трудомістке для більшості звітуючих. Крім того (і, мабуть, це головне) — аналогічний підхід (з перенесенням) податківці застосовували і щодо граничних термінів подання старих алко/тютюнових/РЕС-звітів (1-РС, 2-РС, 3-РС та 1-ОА і 1-ОТ), коли терміни їх подання припадали на вихідні чи святкові дні. Про це, зокрема, чітко зазначено в листі ДФСУ від 29.04.2016 № 15535/7/99-99-12-01-01-17. Хоча старі алко-тютюнові нормативи теж не надавали прямих підстав для таких перенесень граничних термінів, тож тоді для такого висновку фіскали подеколи посилалися на п. 5 ст. 254 ЦКУ: якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день. Ну й, гадаємо, і тоді на цей підхід їх «надихав» згаданий п. 49.20 ПКУ…
Отже, з урахуванням висновку консультації, що коментуємо,
граничним терміном подання звітів 1-ВП та 1-ОП за жовтень 2024 року буде 11 листопада (адже 10-те припадає на неділю)
І далі, відповідно, зсуваємо граничні терміни подання цих звітів, коли вони припадатимуть на вихідні чи святкові дні. Ну, хоча б щось приємне…