Теми статей
Обрати теми

Інвентаризація на тимчасово окупованій території

Солошенко Людмила, податковий експерт
А що коли майно перебуває на тимчасово окупованій території? Як провести його інвентаризацію? І чи відображати таке майно в річній фінансовій звітності? Розбираємося.

Для окупованих активів — своє правило інвентаризації

Відомо, що достовірність даних бухобліку і річної фінансової звітності повинна підтверджуватися інвентаризацією (ст. 10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XIV). Але як проінвентаризувати майно, що перебуває на тимчасово окупованих територіях?

Про те, як проводити інвентаризацію тимчасово окупованих активів, сказано в п. 8 розд. I Положення № 879* і п. 12 Порядку № 419**.

* Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджене наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879.

** Порядок подання фінансової звітності, затверджений постановою КМУ від 28.02.2000 № 419.

У такому разі встановлено окреме правило проведення інвентаризації. І передбачено, що

підприємства, майно яких перебуває на тимчасово окупованій території або в районах проведення воєнних (бойових) дій, проводять інвентаризацію виключно при можливості безпечного та безперешкодного доступу (!) уповноважених осіб до активів, необхідних первинних документів і регістрів бухобліку

При цьому райони проведення воєнних (бойових) дій і тимчасово окуповані території визначають за Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309. У свою чергу, Перелік № 309 включає:

1) території можливих бойових дій;

2) території активних бойових дій;

3) тимчасово окуповані території України.

Тому інвентаризаційне спецправило стосується будь-якого майна, розташованого на цих територіях (станом на дату прийняття рішення про проведення інвентаризації). Таким чином, головною умовою для проведення інвентаризації будь-якого непідконтрольного (у т. ч. тимчасово окупованого) майна є наявність безпечного і безперешкодного доступу до нього.

Якщо до майна немає доступу

Інвентаризація — відкладається. Якщо до тимчасово окупованого майна поки немає безпечного та безперешкодного доступу, то провести його інвентаризацію не вийде. А провести інвентаризацію такого майна підприємство буде зобов’язане, коли зникнуть перешкоди і з’явиться безпечний і безперешкодний доступ до таких активів. Тобто в такому разі

підприємства не звільняються від проведення інвентаризації тимчасово окупованих активів, а просто момент проведення щодо них інвентаризації відкладається (до відновлення доступу)

Тож у такій ситуації підприємствам дозволено відступати від загальних правил проведення річної інвентаризації й інвентаризувати тимчасово окуповане майно не в загальновстановлені строки, а коли це стане можливим.

Відображення в річній фінансовій звітності. Втім, навіть якщо до тимчасово окупованого майна поки немає доступу і провести його інвентаризацію неможливо, таке майно все одно треба продовжувати і далі обліковувати у складі активів підприємства. Адже списувати з балансу непідконтрольні (окуповані) активи без проведення інвентаризації не можна (п. 12 Порядку № 419). На це звертав увагу і Мінфін (лист від 10.10.2022 № 41010-06-62/23254). Тому

до проведення інвентаризації тимчасово окуповані активи продовжують обліковувати у складі активів підприємства і показувати в річній фінансовій звітності

При цьому до проведення інвентаризації інформацію про такі активи:

— у річній фінансовій звітності — відображають за даними бухобліку (п. 12 Порядку № 419), а також

— у примітках до річної фінансової звітності — розкривають інформацію про відсутність у підприємства доступу до активів та первинних документів (лист Мінфіну від 10.10.2022 № 41010-06-62/23254).

Причому для достовірного складання фінансової звітності та відображення таких активів за об’єктивною вартістю Мінфін рекомендував (до проведення інвентаризації) відображати непідконтрольні (тимчасово окуповані) активи в річній фінансовій звітності з урахуванням зменшення корисності (лист від 10.10.2022 № 41010-06-62/23254). Тобто застосовуючи процедуру оцінки зміни корисності (знецінення таких активів) за правилами НП(С)БО 28 «Зменшення корисності активів». Детальніше про зменшення корисності див. у статті «Знищене майно на окупованій території: чи можна списати?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 91.

До того ж слід врахувати, що щодо тимчасово окупованого майна, призначеного для використання в госпдіяльності (яке зберігає своє господарське призначення), навіть якщо воно тимчасово не використовуються (і такі об’єкти не виведені при цьому з експлуатації), підприємство в бухобліку продовжує нараховувати амортизацію. І якщо бухоблікова амортизація не припиняється, то амортизацію нараховують і в податковому обліку. Причому можливість нарахування податкової амортизації за окупованими ОЗ визнають і податківці (листи ГУ ДПС у м. Києві від 07.05.2024 № 2618/ІПК/26-15-04-05-07, від 17.02.2023 № 354/ІПК/99-00-21-02-02-06, БЗ 102.05, див. «Податкову амортизацію «окупованих» основних засобів не припиняють» // «Податки & бухоблік», 2023, № 68).

Якщо доступ з’явився

А ось якщо безперешкодний і безпечний доступ до активів з’явився, то треба (п. 8 розд. I Положення № 879, п. 12 Порядку № 419):

провести інвентаризацію — станом на 1-ше число місяця, що настає за місяцем, у якому з’явилася можливість доступу до активів, первинних документів та регістрів бухобліку і

— відобразити результати інвентаризації в бухобліку відповідного звітного періоду (тобто в періоді, коли закінчена інвентаризація, п. 3 розд. IV Положення № 879).

І якщо дата проведення такої інвентаризації вписується в загальні строки проведення річної інвентаризації (з п. 10 розд. I Положення № 879), то повторно інвентаризувати таке майно перед складанням річної фінзвітності підприємству не треба.

Втім, при встановленні фактів знищення (псування, нестачі, розкрадання) окремо визначеного майна керівники підприємств можуть діяти оперативно і приймати рішення про проведення інвентаризації за таким окремо визначеним майном (якщо умови дозволяють — з’явився доступ), не чекаючи 1-го числа, а відразу на день встановлення таких фактів (абзац чотирнадцятий п. 12 Порядку № 419, абзац третій п. 8 розд. I Положення № 879). У такому разі проводять вибіркову інвентаризацію в обсязі, визначеному керівником підприємства (п. 7 розд. I Положення № 879). Тому від проведення річної інвентаризації така вибіркова інвентаризація не рятує.

Висновки

  • Проведення інвентаризації тимчасово окупованих активів можливе тільки за умови появи безпечного та безперешкодного доступу до них.
  • Якщо до таких активів поки тимчасово немає доступу, то проведення інвентаризації щодо них відкладається (до моменту появи такого доступу). При цьому до проведення інвентаризації інформацію про такі активи відображають у річній фінансовій звітності за даними бухобліку (і з урахуванням зменшення корисності — як радить Мінфін).
  • При появі доступу провести інвентаризацію таких активів треба станом на 1-ше число місяця, що настає за місяцем, у якому з’явився доступ до них (або за рішенням керівника підприємства можна раніше) і відобразити її результати в бухобліку.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі