Одразу заспокоїмо: ФОП — платник єдиного податку (ЄП) групи 2 може брати участь у пілотному проєкті «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020 — 2024 роках» (далі — пілотний проєкт). Укладання договору про співпрацю з юридичною особою як одна з умов такої участі не перешкоджає ФОП залишатися й надалі на спрощеній системі оподаткування в групі 2.
Далі — докладніше.
На що можуть розраховувати батьки. «Пакунок малюка» — це безповоротна адресна соціальна допомога сім’ям, у яких народилася дитина. Зазвичай таку допомогу видають у пологовому будинку після народження дитини як комплект необхідних речей для догляду за немовлям у перші місяці його життя.
Разом із тим замість «пакунка малюка» в натуральному вигляді батьки, в яких народилася дитина, можуть отримати грошову компенсацію його вартості на поточний рахунок, відкритий у «ПриватБанку». Це відбувається в рамках пілотного проєкту, порядок та умови реалізації якого затверджено постановою КМУ від 29.07.2020 № 744 (далі — Порядок № 744, постанова № 744).
Розмір грошової компенсації становить не менш як три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого законом на дату подання заяви про призначення компенсації (п. 3 постанови № 744)
На сьогодні це 7689 грн (2563 х 3). Витратити їх можна протягом року з дня зарахування коштів виключно за безготівковим розрахунком. Для цього отримувачу, здебільшого одному з батьків, доведеться відкрити спеціальну платіжну картку «Пакунок малюка».
Отримувач грошової компенсації самостійно використовує її на придбання товарів дитячого асортименту, а саме:
— засобів догляду за дітьми та дитячих засобів гігієни, зокрема підгузків, серветок; дитячого одягу та взуття;
— дитячого харчування;
— дитячого посуду;
— дитячих іграшок;
— текстилю для дітей, у тому числі рушників, ковдр;
— дитячих ходунків, дитячих колясок, дитячих ванночок для купання.
Цей перелік наведено в п. 4 Порядку № 744, і він є вичерпним. Держава, монетизуючи пакунок малюка, слідкує за тим, аби ці кошти батьки витратили виключно на придбання товарів для новонародженого. Для цього до реалізації пілотного проєкту на особливих умовах залучаються заклади торгівлі.
Що вимагається від торговців. Якщо заклад торгівлі, в тому числі й ФОП, продає товари, перелічені в п. 4 Порядку № 744, він може приєднатися до публічного договору про співпрацю в рамках реалізації пілотного проєкту шляхом укладення додаткової угоди з Державною службою України у справах дітей. Така можливість існує як для стаціонарних, так і для інтернет-магазинів. Більш детально з алгоритмом дій для закладів торгівлі можна ознайомитися тут.
Публічний договір містить виключні умови продажу товарів, визначених у п. 4 Порядку № 744, за рахунок коштів державного бюджету. Згідно з договором заклад торгівлі зобов’язаний здійснювати контроль за продажем зазначених товарів. Із цією метою він має
забезпечити наявність платіжних терміналів у місцях розрахунку за товари дитячого асортименту і приймати платіжні картки «Пакунок малюка» в оплату тільки за такі товари
У разі повернення товару кошти повертаються на спеціальний рахунок, з якого здійснювалася оплата такого товару. Повернення отримувачу коштів готівкою або на інший його рахунок забороняється (п. 11 Порядку № 744).
Крім того, за наявності технічної можливості та функціоналу відправки електронних чеків заклади торгівлі після проведення касової операції мають надсилати чек на адресу електронної пошти Держслужби у справах дітей. Якщо ж така технічна можливість відсутня, торговцям доведеться щоквартально звітувати перед Держслужбою до 20-го числа місяця, що настає за звітним кварталом, за формою, передбаченою додатком 3 до договору.
Чи заважають обмеження для другогрупників. Згідно з п.п. 2 п. 291.4 ПКУ ФОП — єдиноподатники групи 2 можуть:
— здійснювати, зокрема, продаж товарів будь-яким покупцям — як фізичним особам (звичайним громадянам), так і суб’єктам господарювання (юрособам і ФОП) незалежно від їх системи оподаткування, оскільки жодних застережень щодо суб’єктного складу контрагентів у такому разі ПКУ не встановлено. Отже, в цій частині участь ФОП-другогрупника в пілотному проєкті жодних заперечень не викликає;
— надавати послуги виключно (!) платникам єдиного податку (фізособам-підприємцям і юрособам) та/або населенню. Оскільки в ситуації, що розглядається, ФОП укладає договір із Державною службою України у справах дітей, яка як центральний орган виконавчої влади апріорі не є платником ЄП, виникає запитання, чи не порушує такий ФОП зазначене єдиноподаткове обмеження?
Відповідаючи на нього, варто підкреслити, що суть цього обмеження не зводиться до заборони укладання договорів з юридичними особами — неплатниками єдиного податку. Зовсім ні! Укладати такі договори можна, але їх предметом не повинно бути надання послуг таким юридичним особам. Інакше це загрожує ФОП втратою його єдиноподаткового статусу.
Так от, із тексту публічного договору, до якого має намір приєднатися ФОП — автор запитання, бачимо, що
«Сторони уклали цей договір з метою налагодження співпраці на безоплатній основі в межах реалізації пілотного проєкту <...>.
Предмет договору — визначення механізму продажу закладами торгівлі товарів у межах реалізації пілотного проєкту»
Із наведеного стає очевидним, що ФОП не надає жодних послуг — ані оплатних, ані безоплатних, іншій стороні договору і жодного доходу в процесі виконання цього договору не отримує. До речі, для укладання такого договору ФОП не потрібен жодний додатковий код КВЕД, оскільки діяльності, що приносила б додану вартість, за цим договором він не здійснює. Суть договору зводиться до переліку визначених державою правил, дотримання яких дозволить ФОП отримувати дохід від його основної діяльності — продажу товарів дитячого асортименту населенню. А це не є перешкодою для перебування в статусі платника ЄП групи 2.