Розпалювач пристрастей
Винуватицею загального перебронювання є постанова КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 22.11.2024 № 1332 (далі — постанова № 1332).
Вона набирає чинності з 01.12.2024. Проте для норм, які ми розглядатимемо в цій статті, зроблено виняток. Вони набрали чинності в день офіційного опублікування постанови № 1332. Це сталося в суботу 23.11.2024.
Що ж отримали? Підпунктами 1 та 2 п. 2 цієї постанови встановлено, що надані рішенням Мінекономіки чи засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг до набрання нею чинності
відстрочки військовозобов’язаним від призову на військову службу під час мобілізації є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28.02.2025
Ви запитували
Чи потрібно перебронювати працівників, які були заброньовані за Порядком бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою КМУ від 04.02.2015 № 45, у зв’язку з прийняттям постанови № 1332? Ні, не потрібно. Необхідність перебронювати працівників є тільки у підприємств, які бронювали відповідно до Порядку № 76.
Чи потрібно перебронювати працівників, які були заброньовані через Дію? Так, потрібно. Незалежно від того, як ви бронювали, а саме, за класикою, тобто за списками відповідно до Порядку № 76, чи через портал Дія, надана бронь діє протягом строку, на який вона надана, але не довше ніж до 28.02.2025.
Перебронювати потрібно тільки найманих працівників чи всіх, хто був заброньований підприємством? Всіх.
Наприклад, підприємство бронювало кінцевих бенефіціарних власників за списками та найманих працівників через портал Дія. Першим відстрочка була надана рішенням Мінекономіки, а другим — Дією до травня 2025 року. Якщо підприємство хоче, щоб такі особи мали відстрочку й після 28.02.2025, їх потрібно перебронювати.
Діяти чи чекати?
Запитання, яке стовідсотково постане перед кожним підприємством, що бронювало військовозобов’язаних: все кидати й швидко перебронювати чи не поспішати й максимально тягнути час до 28.02.2025? Перед тим як давати відповідь на нього, рекомендуємо з’ясувати, чи відповідаєте ви новим умовам бронювання. Річ у тім, що постановою № 1332 було викладено Порядок № 76 в новій редакції. Також зазнали змін критерії критичності. Про це читайте в статтях «Новий порядок бронювання: знайомимося» та «Критерії критичності оновлені» // «Податки бухоблік», 2024, № 96 (ср. ).
Якщо не відповідаєте новим умовам, то сидите тихенько. Проте майте на увазі, що протягом трьох місяців починаючи з 23.11.2024 прийняті рішення про визначення підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період будуть переглянуті відповідними органами. У свою чергу, втрата підприємством критичності = анулювання відстрочки працівника.
Якщо ж ви відповідаєте новим критеріям, то все одно не поспішайте. До кінця цього року ПФУ, Мінцифри, Міноборони, Мін’юст будуть налагоджувати взаємодію між собою. Тож не факт, що в грудні буде все коректно працювати.
Що ж, робимо висновки та продовжуємо заглиблюватися в тему. В наступних статтях говоримо про зміни в критеріях критичності та новий порядок бронювання.
Висновки
- Відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, надані до 23.11.2024, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28.02.2025.
- Якщо підприємство хоче, щоб заброньовані особи мали відстрочку й після 28.02.2025, їх потрібно перебронювати. При цьому не має значення, як бронювалася особа: за списками відповідно до Порядку № 76 чи через портал Дія.