28.11.2024
Про те, що з 01.11.2024 ПДВ-помилки виправляють новим УР (викладеним у новій редакції наказом Мінфіну від 09.08.2024 № 400), говорилося в листі ДПСУ від 28.10.2024 № 29885/7/99-00-21-03-02-07.
У цілому у формі УР відбулися ті самі зміни, що й у декларації, тобто тепер його рядки відповідають новій декларації. Детальніше про заповнення оновленої декларації з ПДВ див. тематичний номер «Податки & бухоблік», 2024, № 89. Єдине, в УР усе ще залишили можливість виправлення перерозрахункових помилок зв старими основними засобами (ОЗ). Далі про це пару слів.
Перерозрахункові помилки за старими ОЗ (ряд. 15.2 УР). У новій декларації змінилося призначення ряд. 15. Раніше в цьому рядку при річному перерахунку ПДВ за ст. 199 ПКУ відображали результати триразових річних перерахунків за старими ОЗ (придбаними (виготовленими) до 01.07.2015), за якими коригували ПК (п. 42 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Тепер ряд. 15 декларації призначений для відображення коригування ПК без зареєстрованого РК.
Проте якщо все-таки з’явиться необхідність виправити старі «перерозрахункові» помилки за такими старими ОЗ — можливість їх виправлення в УР збережена. Для цього в УР передбачено ряд. 15.2 (лист ДПСУ від 28.10.2024 № 29885/7/99-00-21-03-02-07).
Що важливо при виправленні помилок. При виправленні помилок пам’ятайте, що:
— в УР заповнюють усі рядки, які були заповнені в «помилковій» декларації (а не тільки ті рядки, в яких були допущені помилки, БЗ 101.24). А ось додатки подають тільки до тих рядків, які виправляються (чи якщо треба виправити помилки в додатку). Інакше, якщо помилка не зачепила додаток, то подавати його разом з УР не треба;
— якщо для виправлення ПДВ-помилки потрібно перевиписати правильну й обнулити помилкову ПН, то ні помилкові ПН, ні РК до них у декларації з ПДВ показувати не треба: ні покупцеві (БЗ 101.24), ні продавцеві (БЗ 101.24). А в декларації треба відображати тільки реальні постачання — на основі ПН, складеної за даними первинних документів;
— самостійно виправити ПДВ-помилки можна в межах відведеного на це строку давності — тобто протягом 1095 днів, що настають за граничним строком подання декларації (пп. 50.1, 102.1 ПКУ). Причому перебіг такого 1095-денного строку призупинявся (продовжувалося) на період з 18.03.2020 по 31.07.2023 (через карантин і введення воєнного стану (ВС), БЗ 129.02). Тому у зв’язку з таким продовженням ще можна виправити ПДВ-помилки, наприклад, кінця 2018 року;
— щоправда, врахуйте: якщо виникла довоєнна помилка, то тимчасово до закінчення ВС платникам заборонено подавати УР до довоєнних періодів (тобто до звітних періодів до лютого 2022 року) з показниками на зменшення ПЗ та/або декларування бюджетного відшкодування (п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Тобто заборонено за УР зменшувати показник ряд. 18 довоєнних ПДВ-декларацій (БЗ 101.25, детальніше про це див. «Заборона на виправлення завищення ПДВ: орієнтир — ряд. 18» // «Податки & бухоблік», 2022, № 75);
— а ось якщо виправляємо недоплату (заниження податку), то до кінця воєнного стану діють пом’якшувальні правила. Тому виправити самостійно виявлені помилки будь-яких періодів (які призвели до заниження податкових зобов’язань) можна без самоштрафу та пені (п.п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Тож «штрафний» ряд. 18.1 в УР заповнювати не треба.
Також зауважимо, що в минулому, коли відбувалися зміни у формі декларації, податківці при виправленні помилок радили враховувати порівнянність рядків і відповідні уточнювані показники «старих» декларацій відображати в рядках діючої форми УР, які найбільш відповідають за сенсом (лист ДФСУ від 14.08.2017 № 1594/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Цей підхід залишається актуальним і зараз.
Також (після наказу Мінфіну від 09.08.2024 № 400) у Порядку № 21* уточнено механізм виправлення помилок у додатках.
За правилами, якщо виправляються помилки в рядках декларації, до яких подавалися додатки, то разом з УР подають і уточнюючі додатки, що містять інформацію про виправлені показники. Тепер порядок заповнення уточнюючих додатків обумовлений п. 8 розд. VI Порядку № 21.
Виправлення помилок у додатках
Додатки | Порядок виправлення помилок у додатку |
Д1 Д2 Д4 (таблиці 1 і 2) Д5 (таблиця 2) | У такому разі уточнюючий додаток складають на дельту (з рядками «-»/«+»). Тобто виправляють тільки ті рядки, в яких допущені помилки. Для цього: — у рядку додатка, який уточнюється (виправляється), — зазначають показники зі знаком «-»; — у наступному рядку — зазначають правильні показники. Таким чином у додатку замінюють помилкові дані на правильні. А ось якщо треба тільки прибрати (чи тільки додати) дані, то заносять тільки «мінусовий» (чи тільки той, що додається) потрібний рядок. Тобто повністю наново усе застосування заповнювати (переписувати) не треба |
Д3 Д4 (таблиці 3 і 4) Д5 (таблиці 1 і 3) | У такому разі зазначають правильні показники. Тобто повністю переписують усі показники правильно, як вони повинні були б заповнюватися, якби не було помилки |
Далі порядок виправлення ПДВ-помилок розглянемо на прикладі окремих ситуацій.
Порядок виправлення таких помилок не змінився.
Якщо в якомусь періоді занизили податкові зобов’язання (ПЗ) — скажімо, не відобразили операцію постачання — то до такого періоду слід подати УР, у якому:
— до гр. 4 — перенести дані всіх рядків з помилкової декларації (а якщо раніше до такого періоду вже подавався УР — то перенести дані з гр. 5 останнього УР, поданого до цієї декларації, п. 2 розд. VI Порядку № 21);
— у гр. 5 — зазначити правильні показники;
— у гр. 6 — відобразити різницю (тобто суму допущеної помилки).
Врахуйте: подавати разом з УР додаток Д1 (із заповненою таблицею 1.1 «на дельту» — тобто суму ПЗ, що донараховуються) слід тільки в тому випадку, якщо на дату подання УР податкова накладна (ПН) на ПЗ, що донараховуються, не зареєстрована. До речі, аналогічно й таблицю 1.2 додатка Д1 треба заповнювати тільки в тому випадку, якщо на дату подання УР не зареєстрований збільшуючий РК (якщо ПЗ донараховуємо за РК).
Інакше якщо ПН (на підставі якої донараховуються ПЗ) на дату подання УР уже зареєстрована, то заповнювати таблицю 1.1 додатка Д1 і подавати його з УР не треба (БЗ 101.25).
Детальніше про виправлення помилок у цій ситуації див. «Не відобразили ПДВ-зобов’язання — виправляємо помилку» // «Податки & бухоблік», 2024, № 19.
При виправленні помилок врахуйте нововведення, пов’язані з коригуванням (зменшенням) ПК.
Тепер у рядку 15 декларації відображають коригування (зменшення) ПК без РК (з розшифруванням у таблиці 2.2 додатка Д1 до декларації).
Приклад. Покупець у вересні 2024 повернув продавцеві товар вартістю 12000 грн (у т. ч. ПДВ — 2000 грн). ПК був відображений на основі ПН за отриманням товару в серпні-2024. Проте зменшуючий РК від продавця не надійшов. Тому покупець помилково у вересні ПК не відкоригував.
Допущена помилка. Покупцеві слід було зменшити (відкоригувати) ПК у періоді проведення перерахунку (тобто в періоді повернення товару у вересні) незалежно від отримання та реєстрації РК — на підставі бухдовідки. Тому вересневу помилку слід виправити.
Для цього треба:
1) подати УР до декларації за вересень (у якому відобразити коригування ПК у ряд. 15).
2) разом з УР подати додаток Д1 за вересень, у таблиці 2.2 якого розшифрувати коригування (зменшення) ПК у зв’язку з виправленням помилки.
Врахуйте, навіть якщо на момент виявлення та виправлення помилки зменшуючий РК уже отриманий покупцем від продавця і зареєстрований, це ніяк не може змінити порядок виправлення помилки. Тобто при виправленні помилки ПК-коригування все одно треба відображати в ряд. 15 УР (а не, скажімо, в ряд. 14 — як за наявності РК). Адже покупцеві треба виправити вересневу помилку й відобразити коригування (зменшення) ПК у періоді перерахунку (вересні), а у вересні РК у покупця не було.
Та все ж після оновлення ПДВ-звітності (об’єднання старих додатків Д2 і Д3 у новому додатку Д2), мабуть, найбільше питань викликатиме виправлення помилок у від’ємному значенні (ВЗ).
Передусім, при виправленні ВЗ-помилок у ряд. 21 пам’ятайте:
— якщо помилка у ВЗ не вплинула на розрахунки з бюджетом у наступних періодах (тобто не вплинула на рядок 18 або 20.2 декларацій) — то для її виправлення подають один УР до періоду помилки (п. 5 розд. VI Порядку № 21);
— якщо помилка у ВЗ впливала на розрахунки з бюджетом у наступних періодах (тобто впливала на рядок 18 або 20.2 наступних декларацій) — то УР подають до періоду виникнення помилки, а також до кожного періоду, в якому помилка впливала на рядок 18 або 20.2 (п. 6 розд. VI Порядку № 21).
Також зверніть увагу: як передбачено формою УР, у службовому полі ряд. 19.1 УР зазначають величину свіжого ліміту — на дату подання УР (БЗ 101.25). Тобто старий ліміт (з помилкової декларації) сюди не переписують! Детальніше про заповнення службового поля ряд. 19.1 в УР при виправленні помилок, якщо в декларації заявлялося відшкодування, див. статтю «Ліміт-віконце ряд. 19.1 у декларації з ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2023, № 35.
У цілому, тепер
новий підхід до виправлення ВЗ-помилок у тому, що якщо помилка вплинула на значення ряд. 19 (і подальших рядків 20 і 21), то разом з УР треба подати додаток Д2, у якому розшифрувати, за рахунок якого періоду додаємо (прибираємо) «мінус»
Тобто такий додаток Д2 треба заповнити на суму допущеної помилки (дельту).
Приклад. У серпні-2024 занизили ПК (забули відобразити імпортний ПК на підставі МД) у сумі 30000 грн. Помилку виявили і виправляємо в кінці листопада. Декларації за вересень і жовтень були від’ємними (із заповненим ряд. 21), відшкодування в них не заявлялося, серпнева помилка на ряд. 18 або 20.2 у них не вплинула. Тому, щоб її виправити, досить подати один УР до періоду помилки — серпня. Величина ліміту на дату подання УР — 100000 грн
Для виправлення помилки треба:
1) подати УР до декларації за серпень (у якому додати імпортний ПК у ряд. 11.1).
2) оскільки помилка зачепила значення ряд. 19 і 21 декларації, то разом з УР треба подати додаток Д2. Такий додаток заповнюють на дельту — суму допущеної помилки.
Якщо ВЗ виникло за рахунок імпорту, то в гр. 4 таблиці 1 додатка Д2 зазначають свій власний ІПН.
Вважаємо, що останній довідковий рядок «Сума від’ємного значення...» таблиці 1 додатка Д2 (значення якого визначається за формулою: ряд. 20 - ряд. 20.1) може бути заповнений з урахуванням свіжого ліміту, що діє на дату подання УР. Тобто в прикладі заповнена з урахуванням виправленого ВЗ (з гр. 5 ряд. 20 УР — 90000 грн), оскільки така сума не перевищила ліміт на дату подання УР (100000 грн). Хоча у відеоприкладі від податківців цей рядок в уточнюючому Д2 залишився не заповненим (див. відеоматеріал від ДПСУ). Тому, можливо, податківці скажуть його в уточнюючому Д2 взагалі не заповнювати. Щоправда, у своєму прикладі податківці в таблиці 1 додатка Д2 виправляли несумову помилку в ІПН і замінювали (рядками «-»/«+») неправильний ІПН на правильний;
3) оскільки декларації за вересень, жовтень були від’ємними (тобто серпнева помилка є перетікаючою), то після виправлення помилки треба правильно заповнити поточну декларацію і врахувати в ній результати виправлень (збільшення ВЗ). Для цього значення гр. 6 ряд. 21 УР слід врахувати в ряд. 16.2 декларації за той звітний період, у якому поданий УР (п. 5 розд. VI Порядку № 21).
Оскільки УР був поданий у кінці листопада, то збільшення ВЗ (тобто 30000 грн з гр. 6 ряд. 21 УР) треба врахувати в ряд. 16.2 декларації за листопад.
А ось у тому випадку, якщо б УР подавався, наприклад, до подання поточної декларації і перетікаюча помилка у ВЗ впливала в ній на розрахунки з бюджетом або відшкодування (тобто на ряд. 18 або 20.2), податківці рекомендують враховувати дані УР у ряд. 16.2 найближчої поточної декларації (яка подається за УР) (БЗ 101.24). Детальніше про це див. статтю «Помилки у від’ємному значенні ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2022, № 60 (ср. ).
Оскільки в листопадовій декларації буде заповнений ряд. 16.2, то в завершальній частині листопадової декларації треба заповнити довідкове поле про поданий УР (дані якого включені в ряд. 16.2). І зазначити в ньому реквізити УР (дату прийняття та реєстраційний номер УР з квитанції № 2, БЗ 101.24), а також період, який уточнювався, і суму уточнення з гр. 6 ряд. 21 УР, включену до ряд. 16.2.
Врахуйте, якщо листопадова декларація також буде від’ємною (виникне ВЗ в ряд. 19 декларації), таке ВЗ за хронологією доведеться розшифрувати в додатку Д2. При цьому при його розшифровуванні слід врахувати доданий під час виправлення помилки мінус серпня «8.2024» — 30000 грн