Теми статей
Обрати теми

Заборона на бюджетне відшкодування і паливо за ПДВ-ставкою 7 %

Децюра Сергій, податковий експерт
Лист ДПСУ від 16.09.2024 № 4472/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК

ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА

Якщо платника податку у період дії пільгової 7 % ставки ПДВ за операціями з постачання пального (з 17.03.2022 до 01.07.2023) нарахував компенсуючі зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ, то ця операція не впливає на можливість отримати бюджетне відшкодування

7 % ставка ПДВ. На початку війни з подання Закону України від 15.03.2022 № 2120-IX з’явився п. 82 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, відповідно до якого було запроваджено застосування зниженої ставки ПДВ у розмірі 7 % як при імпорті, так і при постачанні на митній території Україні деяких видів акцизного палива, а саме того, яке оподатковувалося акцизом за ставками з п. 41 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ.

Спочатку ця знижена ставка була введена з 17.03.2022 на період дії ВС. Згодом її дію було обмежено 1 липня 2023 року. Тобто використовувати 7 % ставку ПДВ при постачанні палива можна було в період з 17.03.2022 по 30.06.2023 (включно).

Детально про дію 7 % ставки ПДВ на паливо шукайте у «Тонкощі застосування пальної 7 % ПДВ-ставки» // «Податки & бухоблік», 2023, № 33.

Бюджетне відшкодування і 7 % ставка. Встановлення 7 % ставки ПДВ на операції з пальним мало одне обмеження, а саме п. 82 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ забороняв платникам (навіть експортерам) декларувати бюджетне відшкодування з ПДВ (далі — БВ), якщо до розрахунку від’ємного значення було включено суми податкового зобов’язання за операціями, що оподатковуються за ПДВ-ставкою 7 %.

Суми такого від’ємного значення платник податку мав право зарахувати тільки до складу податкового кредиту (далі — ПК) наступного звітного (податкового) періоду.

З цього ми робили висновок, що вищезгадане обмеження стосується тільки періодів виникнення від’ємного значення, в яких відбулися операції постачання пального за ставкою 7 %, в тому числі і його реалізації.

Якщо ж відбувалося тільки придбання палива за ставкою 7 %, а не було його постачання (продажу), то це обмеження не діяло

На цьому ще в часи дії 7 % ставки ПДВ наголошували і податківці (див. роз’яснення ДПСУ від 22.02.2023).

З їх роз’яснення випливало, що суму від’ємного значення з ПДВ не можна декларувати до БВ ні у звітному місяці продажу палива за ставкою 7%, ні в будь-якому наступному періоді.

Крім того, таке від’ємне значення не можна також спрямувати в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ чи іншого податку. Тобто ця сума в жодному разі не повинна потрапити у рядки 20.1, 20.2, 20.2.1 та 20.2.2 декларації з ПДВ.

Таке від’ємне значення можна тільки зарахувати до складу податкового кредиту наступних звітних періодів, а саме — відобразити виключно у рядку 20.3 ПДВ-декларації. А вже звідти сума потрапить до рядка 21 поточної декларації і потім буде перенесена до ПК наступного звітного періоду — до рядка 16.1 наступної ПДВ-декларації.

З цим, здається, було все зрозуміло. Здійснив нарахування ПДВ за ставкою 7 % при постачанні палива — від’ємне значення до відшкодування не заявляєш, а якщо постачання не було, то відкрито двері до БВ.

Негосподарське використання. Водночас бували випадки, коли підприємству, яке не здійснювало реалізації палива у період з 17.03.2022 до 01.07.2023, доводилося в цей період нарахувати компенсуючі податкові зобов’язання з ПДВ за ставкою 7 %.

Таке могло відбутися у випадку негосподарського використання палива (наприклад, транспортні засоби споживали паливо понад норму чи були зафіксовані нестачі такого палива). Компенсувати ПК у такому разі вимагає п. 198.5 ПКУ, при цьому це слід робити за тією ж ставкою, яка була «на вході».

А якщо так ставалося, то виникало закономірне запитання:

чи можна заявляти від’ємне значення з ПДВ, яке виникло у періоді такого негосподарського використання палива?

Щоб дати відповідь на це запитання, потрібно було з’ясувати, чи можна вважати нарахування компенсуючих зобов’язань з ПДВ операцією з постачання. Адже, як було сказано вище і про що також повідомили фіскали у листі ДПСУ від 20.01.2023 № 132/ІПК/99-00-21-03-02-06, заборона заявляти від’ємне значення до відшкодування поширюється на періоди, коли відбулося постачання пального за ставкою 7 %.

Суто формально з п.п. «в» п.п. 14.1.191 ПКУ випливає, що для цілей ПКУ негоспвикористання прирівнюється до постачання. Але, дякувати податківцям, тут вони підійшли не формально, а по суті. І розтлумачили, що не можна вважати компенсування ПК тим постачанням, що є перешкодою до бюджетного відшкодування, яке прописано у п. 82 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ.

Виходячи з цього, констатуємо: незважаючи на те що при негосподарському використанні пального, придбаного за ставкою 7 %, слід нараховувати компенсуючі зобов’язання з ПДВ саме за ставкою 7 %, така операція не позбавляє платника права заявити до бюджетного відшкодування від’ємне значення, що виникло в періоді здійснення такої операції. Звичайно ж, за умови, що в цьому періоді не було операцій з паливом, які були реальним постачанням.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі