ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
З метою застосування нульової ставки ПДВ до операцій з вивезення товарів за межі України вартістю до 1000 євро платникові ПДВ необхідно оформити митну декларацію, що підтверджує факт такого вивезення. При цьому за бажанням декларанта або уповноваженої ним особи митна декларація може бути оформлена на товари незалежно від їх митної вартості
Віднедавна законодавство допускає декларувати шляхом подання митному органу додаткового реєстру міжнародних поштових або експрес-відправлень пересилку підприємствами (під якими МКУ розуміє в т. ч. і ФОП) за межі України товарів, сумарна митна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро (за певних умов, установлених у ст. 236 МКУ). При цьому для цілей МКУ реєстри (тимчасові і додаткові) міжнародних поштових та експрес-відправлень замінюють митні декларації (МД). Іншими словами, вивезення таких відправлень оформляється не МД, а реєстрами.
Питання виникає з оподаткуванням ПДВ таких відправлень. У загальному випадку вивезення товарів оподатковується за ставкою 0 %, але при обов’язковому підтвердженні вивезення МД. А її якраз у нашому випадку не буде. Цю проблему ми порушували в статті «Експорт посилками до 1000 євро — вже без митної декларації!» // «Податки & бухоблік», 2024, № 58. Там же ми припускали: законодавці просто не врахували, що потрібно було внести зміни ще й до п.п. 196.1.16 ПКУ, збільшивши необ’єктну планку зі 150 євро до 1000 євро.
Іншим варіантом вирішення проблеми могло б стати прирівнювання згаданих реєстрів до МД (наприклад, у п.п. 195.1.1 ПКУ). Проте ні те, ні інше не було зроблено.
У результаті маємо таку картину: в загальному випадку вивезення товарів вартістю від 150 до 1000 євро є об’єктом оподаткування (п. «г» п. 185.1 ПКУ). При цьому застосувати нульову ставку не можна (оскільки немає МД). Оподатковувати цю операцію за ставкою 20 % теж підстав немає.
Що пропонують податківці? В одній із консультацій (БЗ 101.24*;) вони фактично прирівнюють це вивезення до звичайного експорту.
* З 01.10.2024 втратила чинність, але, швидше за все, це відбулося з формальних причин у зв’язку з появою нової форми декларації з ПДВ.
Тобто вивезення товарів вартістю менше 1000 євро оподатковується:
(1) за нульовою ставкою (ряд. 2.1 декларації);
(2) пільгується (ряд. 2.2 декларації). Це може бути експорт відходів та брухту чорних і кольорових металів (п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ);
(3) не є об’єктом оподаткування (ряд. 5 декларації). Наприклад, якщо вартість товарів менше 150 євро.
З одного боку, відповідь непогана. Принаймні немає згадки про ставку 20 %. Адже на підставі п. 194.1 ПКУ виходячи з пріоритетності ставки 20 %, фіскали могли б заявити, що при неможливості застосування ставки 0 % застосовується ставка 20 %. Благо цього вони не зробили.
З іншого, вона виглядає неповною, адже нічого не сказано про умови застосування нульової ставки. Ба більше, може скластися неправдиве уявлення, що нульова ставка застосовується тільки на підставі реєстрів міжнародних поштових та експрес-відправлень, без наявності оформленої МД. Адже в консультації податківці роблять акцент на тому, що реєстри замінюють митні декларації (щоправда, для цілей МКУ).
І тут на «допомогу» приходить лист, що коментується. З нього випливає, що фіскали жодних поблажок для таких операцій робити не збираються. Тобто нульову ставку можна застосувати тільки за наявності належним чином оформленої МД. При цьому податківці звертають увагу: декларант або уповноважена особа може оформити МД на товари незалежно від їх митної вартості.
Так, таке право передбачене п.3 Положення № 450*. Але що робити, якщо платник цим правом не скористався, тобто не звернувся спеціально для оформлення МД? Адже вартість товару невисока і доплачувати за оформлення МД може бути економічно не вигідно.
* Положення про митні декларації, затверджене постановою КМУ від 21.05.2012 № 450.
Відповіді на це питання податківці не дають. І ми знову впираємося у вищезгадану проблему: операція є об’єктом оподаткування, але ні 0 %, ні 20 % застосувати не можна. Причому проблема ця стосується як оподатковуваних в Україні товарів / послуг, так і пільгових. Адже згідно з п. 195.2 ПКУ якщо операції з постачання товарів звільнені від оподаткування на території України, то до операцій з експорту таких товарів застосовується нульова ставка.
Отже, по суті, на сьогодні мало не єдиним виходом з ПДВ-вакууму є все-таки оформлення МД на вивезення таких недорогих товарів. Тоді оподаткування прозоре та зрозуміле (можна застосувати нульову ставку). Інакше оподаткування ПДВ цієї операції під знаком питання.