zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42087
Свого часу виїзній торгівлі ми присвятили цілий номер «Податки & бухоблік», 2024, № 45. Звісно, в ньому не залишились поза увагою й нюанси заповнення ф. № 20-ОПП. Але розглядали ми їх тоді виключно в контексті реєстрації РРО/ПРРО (див. розділ «Виїзна торгівля і ф. № 20-ОПП» статті «Як зареєструвати РРО/ПРРО на виїзну торгівлю» // «Податки & бухоблік», 2024, № 45), бо саме ця форма є ключем до процедури реєстрації касового апарата.
Разом з тим подавати ф. № 20-ОПП слід усім виїзним торговцям, у тому числі й тим, які мають право працювати взагалі без касового апарата або замість нього використовувати РК з КОРО. Як же в такому разі правильно заповнити ф. № 20-ОПП? Відповідних роз’яснень вимагали два запитання:
1) яким кодом позначати тип об’єкта оподаткування в графі 3 ф. № 20-ОПП при виїзній торгівлі?
2) яке місцезнаходження такого об’єкта оподаткування наводити в графі 8 ф. № 20-ОПП?
Ось як на них відповіли податківці в консультації, що коментується.
Висновок документа
У разі якщо роздрібний продаж товарів здійснюється за межами приміщення (торгового комплексу / магазину / офісу / складу тощо), то, виходячи з фактичних умов, за яких суб’єкт господарювання здійснює такий продаж, він самостійно обирає тип об’єкта оподаткування для заповнення графи 3 «Тип об’єкта оподаткування» ф. № 20-ОПП, зокрема «655 — виносна торгівля» / «656 — виїзна торгівля»
Тип об’єкта оподаткування. Графа 3 ф. № 20-ОПП заповнюється відповідно до рекомендованого довідника типів об’єкта оподаткування, що оприлюднений на вебпорталі ДПС. Обрання із довідника конкретного типу об’єкта оподаткування здійснюється з урахуванням виду діяльності, що здійснюється через такий об’єкт, та функціонального призначення об’єкта.
Усі об’єкти, перелічені в довіднику, є об’єктами матеріального світу, і саме про їх наявність платники повинні повідомляти податківців. Тож було б логічно в разі виїзної торгівлі:
— з використанням транспортного засобу подавати ф. № 20-ОПП на такий транспортний засіб із відповідним кодом типу об’єкта оподаткування, наприклад, «14» — автолавка, «16» — автомагазин, «20» — автомобіль тощо;
— з пунктів некапітальної забудови ф. № 20-ОПП подавати на такі пункти, наприклад, «2» — кіоск, «282» — контейнер, «381» — павільйон тощо.
Врешті-решт, є така безпрограшна, на наш погляд, позиція, як «152» — засіб пересувної мережі. Її можна використовувати тоді, коли нічого більш відповідного ви в довіднику не відшукали.
Саме такі рекомендації ми й надавали в згаданій вище статті. Але, як виявилось, у податківців зовсім інше бачення. З усіх можливих варіантів вони схиляються до найменш очевидного — у графі 3 «Тип об’єкта оподаткування» ф. № 20-ОПП зазначати «655 — виносна торгівля» / «656 — виїзна торгівля».
Що це за дивний об’єкт, як він виглядає, реальний він чи уявний, вони не пояснюють. Однак із подальшого контексту дещо стає зрозумілим.
Висновок документа
Якщо продаж товарів здійснюється:
— з використанням транспортного засобу, то в графі 4 «Найменування об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» ф. № 20-ОПП може зазначатися назва транспортного засобу, наприклад: автомобіль, мотоцикл, самокат тощо;
— без використання транспортного засобу, то в графі 4 ф. № 20-ОПП може зазначатися назва об’єкта оподаткування, де товар зберігається та відпускається продавцеві для реалізації поза його межами (наприклад: склад, магазин, офіс тощо)
Найменування об’єкта оподаткування. Структура довідника типів об’єкта оподаткування така, що зупинивши свій вибір на конкретному його рядку, ми отримуємо код типу об’єкта оподаткування і відповідну цьому коду назву об’єкта оподаткування. Наприклад, «308» — ларьок або «677» — морозильна камера. Тож при заповненні ф. № 20-ОПП до графи 3 достатньо було вписати тільки код, розуміючи при цьому, що назва автоматично прив’язана до коду і повторювати її не варто.
До такого висновку нас підштовхувало ще й те, що наступна графа ф. № 20-ОПП — графа 4 — називається «Найменування об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)». Тобто логічно було припустити, що графа 4 заповнюється тільки в тому разі, якщо об’єкт обліковується з найменуванням. Наприклад, ваш ларьок має вивіску «Все по 5 грн». Тоді в графі 3 ви наводите відповідний код «308», який несе в собі заодно й назву об’єкта (ларьок), а в графі 4 зазначаєте «Все по 5 грн».
Разом з тим графа 4 взагалі може не заповнюватися, якщо в об’єкта оподаткування немає ніякого найменування (скажімо, просто морозильна камера — і все). Адже чітко написано — «зазначити у разі наявності».
Судячи з консультації, що коментується, податківці розуміють все це абсолютно інакше. Для них тип об’єкта оподаткування — це одне, а назва об’єкта оподаткування — зовсім інше, причому тип і назва між собою можуть бути ніяк не пов’язані. У листі ГУ ДПС у Вінницькій обл. від 26.09.2024 № 4624/ІПК/02-32-07-05-14 податківці намагалися пояснити це так:
«Тип» — це зразок, модель, форма, властивість, яким відповідає певна група предметів, понять, явищ; «Найменування (Назва)» — це слово, яким називається предмет, щоб виділити його з ряду подібних, таким чином, визначення мають відмінність і не можуть бути використанні як замінники один одного.
Звертаємо увагу, що найменування (назви) об’єктів оподаткування <…> повинні відображати сфери, в яких СГ провадить торговельну діяльність, та відповідати загальним умовам, визначеним Порядком провадження торговельної діяльності та правилами торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 № 833
Виходячи з такого розуміння, вони наполягали на тому, аби власна квартира підприємця перебувала на обліку як об’єкт оподаткування з типом «Квартира» (код типу «682» в графі 3 ф. № 20-ОПП), але при цьому йменувалася «Інтернет-магазин» (найменування об’єкта в графі 4 ф. № 20-ОПП).
Дещо схоже бачимо й у консультації, що коментується. Її автори радять у графі 3 навести код типу об’єкта оподаткування як для виносної чи виїзної торгівлі («655» або «656»), а в графі 4 приводити такі назви об’єкта, як автомобіль, мотоцикл, самокат у разі торгівлі з транспортного засобу або склад, магазин, офіс, де товар зберігається та відпускається продавцеві для реалізації на винос / на виїзді.
Висновок документа
Якщо продаж товарів здійснюється:
— з використанням транспортного засобу, то в графах 6 — 8 зазначається територія та адреса автогосподарства, гаража тощо, де такий транспортний засіб постійно знаходиться / зберігається;
— без використання транспортного засобу, то в графах 6 — 8 зазначається територія та адреса магазину, складу, офісу, де зберігається товар та відпускається продавцеві для реалізації поза його межами
Місцезнаходження об’єкта оподаткування. Із цим усе начебто зрозуміло. Хоча податківці й досі ніяк не визначаться, як треба їх повідомляти про такий об’єкт оподаткування, як транспортний засіб: за адресою його місцезнаходження (БЗ 116.11) чи за адресою його місця реєстрації (БЗ 116.11).
Зверніть увагу! У графі 12 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» зазначається реєстраційний номер кожного транспортного засобу, для якого такий номер був присвоєний відповідним державним органом під час його реєстрації (номер кузова — для легкового автомобіля; номер шасі — для вантажного автомобіля та причепа).
Загальний висновок. Чесно кажучи, рекомендації, наведені в консультації, що коментується, нас дещо ошелешили. Особливо в тій частині, що тип об’єкта оподаткування з графи 3 і назва об’єкта оподаткування, яку податківці хочуть бачити в графі 4, можуть не збігатися. Як ставитися до таких рекомендацій, наразі сказати важко.
Якщо це кардинально новий підхід фіскалів, то він, на нашу думку, нічим не обумовлений. Адже ні чинні на сьогодні правила заповнення ф. № 20-ОПП, ні чергові новації, які ось-ось наберуть чинності (див. детальніше в статті «Зміна договору оренди: чи потрібно оновлювати форму 20-ОПП?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 88) не дають жодних підстав для таких революційних роз’яснень.
Якщо ж це тимчасове затьмарення, то ми зрозуміємо це тільки після того, як запрацює нова редакція ф. 20-ОПП. Тоді цю консультацію відкличуть і більше не поновлять. Одним словом, зараз є сенс не робити різких рухів, а заповнювати ф. № 20-ОПП, як і раніше. А до нового літнього сезону, коли зазвичай активізується виносна / виїзна торгівля, сподіваємося, все стане на свої місця.