tax.gov.ua/media-tsentr/novini/815835.html
Нещодавно ми обговорювали нововведення, що стосуються житла для працівників (установлені новим п. 69 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ), у статті «Безкоштовне житло для працівника і госпдіяльність для підприємства» // «Податки & бухоблік», 2024, № 67. Там висловлювали свої припущення щодо їх застосування і висловлювали певні сумніви. На жаль, контролери підтвердили наші побоювання, озвучивши такі висновки.
Висновок документа
При релокації підприємства житло, придбане (побудоване) для працівників, вважається господарським (і підлягає податковій амортизації) тільки за умови, що працівники, які мешкають у ньому, мають статус ВПО
При релокації підприємства працівники повинні мати статус ВПО? Нагадаємо, що за п. 69 прирівнюється до господарського — тобто призначеного для використання в госпдіяльності (і такого, що підлягає амортизації в податковому обліку) житло на території України (житлові будинки — окремі квартири, кімнати тощо), придбане (побудоване) протягом воєнного стану (ВС) у зв’язку з переміщенням (релокацією): (1) підприємства або (2) його працівників, які мають статус ВПО.
У цій статті ми звертали увагу на те, що в першому випадку — якщо йдеться про переміщення (релокацію) всього підприємства — п. 69 взагалі-то не висуває жодних умов про ВПО-статус працівників. Тому не обов’язково, щоб працівники мали статус ВПО. У такому разі достатньо вже факту самого переміщення підприємства (з відповідним юридичним оформленням) і надання житла працівникам для проживання.
Проте, як бачимо, податківці із цього приводу висловилися фіскально. На їхню думку, навіть при переміщенні (релокації) підприємства придбане (побудоване) житло можна вважати «господарським» (таким, що підлягає податковій амортизації) тільки за умови проживання в ньому працівників, які мають статус ВПО. Хоча, повторимо, з положень п. 69 цього не виплив ає.
Наступний висновок податківців, правду кажучи, взагалі засмутив.
Висновок документа
Податкову амортизацію за житлом для працівників можна нараховувати, починаючи із серпня 2024 (оскільки норми п. 69 набрали чинності з 01.08.2024)
З якого моменту житло підлягає податковій амортизації? Як пояснили податківці, оскільки норми п. 69, що встановили такі правила, набрали чинності з 01.08.2024, то житло для працівників підлягає податковій амортизації починаючи із серпня 2024 року.
Тому навіть якщо житло було придбане протягом ВС (скажімо, у 2023 році), то нарахувати за ним податкову амортизацію до серпня 2024 (у тому числі й за 2023 рік) не вийде, оскільки тоді ще не було п. 69 про те, що житло можна вважати господарським.
Такий підхід тільки підтверджує наші побоювання про те, що будь-яке житло для проживання працівників податківці апріорі вважають «негосподарським» — тобто таким, що використовується в негосподарській діяльності (не підлягає податковій амортизації). І його зв’язок з госпдіяльністю слід доводити. Хоча ми вважаємо, що господарський характер житла (навіть без п. 69) буде підтверджений, якщо надання житла пов’язане з виконанням працівником трудової функції й обов’язок роботодавця із забезпечення працівників житлом передбачений у колективному (трудовому) договорі. І воєнні правила, що додатково вводяться, за логікою повинні тільки розширювати ці можливості (з урахуванням обставин, що виникли під час ВС), а не звужувати.