Суть звільнення. В мирні часи припинити нарахування податку на нерухомість можливо було за умови внесення інформації про знищення об’єкта до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП). При цьому під знищенням розуміли фізичне знищення, тобто повне і остаточне припинення існування об’єкта як такого.
З 06.05.2023 це питання врегульовано інакше. До ДРРП можна поки що не звертатися. Спеціальна норма п.п. 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ (далі — п.п. 69.22) на час дії воєнного стану (ВС) по 31 грудня року, в якому його буде припинено, передбачає, що:
звільнення від оподаткування не тільки знищеного, а й пошкодженого, в тому числі незначно пошкодженого нерухомого майна, як житлового, так і нежитлового, надається юрособам за ті об’єкти, дані про знищення або пошкодження яких унесені до Реєстру майна*
* Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Як бачите, йдеться про повне звільнення від податку на нерухомість, а не про якийсь його відсоток. При цьому умови такого звільнення залежать від ступеня пошкодження вашої нерухомості. Наведемо всі можливі варіанти.
Знищена нерухомість. За визначенням із п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 2923* знищені об’єкти нерухомого майна — це об’єкти, що стали непридатними для використання за цільовим призначенням унаслідок війни, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним.