Теми статей
Обрати теми

Документи на придбані послуги: чи потрібні вони ФОП на єдиному податку?

Клец Віталіна, податковий експерт
Думаєте, що на єдиному податку ви заховаєтеся від первинки? Та де там! Про документи на товар ми вже говорили не один раз*. А ось сьогодні давайте розберемося, як бути з роботами / послугами: чи вимагати від виконавця акт; навіщо, якщо витрати ніяк не впливають на ЄП; і які ризики чекають на спрощенця без документів на придбані послуги?

* Див., зокрема, статтю «Не нехтуйте документами на придбання, навіть якщо ви на спрощенці» // «Податки & бухоблік», 2024, № 77.

Коли податківці вимагають первинні документи від ФОП, вони заходять з різних сторін. Тож давайте підемо їхніми стопами і розберемося, чи є в них шанси прискіпатися до робіт / послуг.

Ризик 1: втратити витрати / ПК з ПДВ

Коли податківці дізнаються, що на якісь операції немає первинки, то перше, що потрапить під удар, — витрати за такими операціями та податковий кредит (ПК) з ПДВ.

ФОП-загальносистемники (ФОП на ЗС). Для них це дійсно важливо. Бо їхні ПДФО, ВЗ та ЄСВ = 18 % + 5 % + 22 % від чистого доходу, тобто від різниці між доходом і витратами. А врахувати вони можуть тільки документально підтверджені витрати, пов’язані з господарською діяльністю ФОП (п. 177.2 ПКУ).

Формально, тут під документальним підтвердженням витрат мається на увазі документальне підтвердження саме сплати коштів. Адже згідно з Порядком № 261* документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи.

* Порядок ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат, фізичними особами — підприємцями.., затверджений наказом Мінфіну від 13.05.2021 № 261.

Тобто мова саме про документи на оплату. Але якщо

документи на оплату будуть, але не буде первинного документа власне на отримання робіт / послуг, то податківці можуть стверджувати, що взагалі господарської операції не було і не передбачається, а значить, витрати не пов’язані з господарською діяльністю / їх не можна врахувати

ФОП на ЄП без ПДВ. А от у ФОП на єдиному податку такої проблеми немає. Їм не треба підтверджувати витрати документально, бо незалежно від того, становитимуть ті витрати 1 грн чи мільйон — сума ЄП, ВЗ та ЄСВ від того не зміниться (див. рисунок)!

Ексклюзивний матеріал
Увійдіть, щоб продовжити читання Щоб прочитати цю статтю повністю, будь ласка, увійдіть до свого акаунта або зареєструйтесь, якщо ви ще не з нами.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі