Теми статей
Обрати теми

Виправлення помилок у декларації з ПДВ: основи

Казанова Марина, податковий експерт
Не помиляється лише той, хто нічого не робить, — це особливо справедливо, коли мова йде про такий непростий податок, як ПДВ. Причини помилок у ПДВ-декларації можуть бути різними: десь щось упустили, десь помилки дістали у спадок, а іноді «допомогли» обставини. Буває навіть так, що доводиться уточнювати звітність попри те, що діяли відповідно до вимог законодавства. Тож цей випуск ми повністю присвячуємо темі виправлення помилок у ПДВ-звітності. А почнемо з базових правил самовиправлення з ПДВ.

Оперативно виявлена помилка

Почнемо з ситуації, коли помилку виявили ще до спливу граничного строку подання декларації, в якій припустилися помилки. Наприклад, 17.07.2025 подали декларацію з ПДВ за червень 2025 року. А 18.07.2025 виявили, що в ній припустилися помилки. В такому випадку до 21.07.2025 включно (20.07 — вихідний) можемо ще подати нову декларацію за червень 2025 з позначкою навпроти «Звітна нова». Така декларація має бути складена так, якби її було заповнено правильно з самого початку. У такому разі декларація з помилкою, подана 17.07.2025, вважатиметься недійсною і отримує статус «Історія подання».

Помилку виявили згодом

Тепер ситуація, коли помилку виявили вже після граничного строку подання декларації. У такому випадку вона виправляється шляхом подання уточнюючого розрахунку (УР) до декларації за той період, в якому була допущена помилка.

УР подається за формою, яка діє на момент його подання (форма J/F 0217026)

Цікаві деталі знайдете в статті «Старі ПДВ-помилки: виправляємо новим УР» // «Податки & бухоблік», 2025, № 56.

Строк давності для самовиправлення

Помилки можна виправляти протягом 1095 днів, що настають за граничним строком подання декларації (пп. 50.1, 102.1 ПКУ).

Якщо декларація була подана пізніше — відлік починається з дати її фактичного подання. А якщо подавався УР — з дня подання УР.

Більше деталей про те, декларації яких періодів ще можна уточнити з урахуванням карантинно-воєнного призупинення строків, знайдете в статті «Термін давності та виправлення помилки у декларації з ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2025, № 56.

Один УР — одна декларація

Це означає, що одним УР можна виправити помилку тільки одного звітного періоду. Тобто

скільки періодів виправляємо — стільки УР подаємо

Самоштраф

За загальними правилами у разі самостійного виправлення помилки, що призвела до заниження податкових зобов’язань (позитивне значення за гр. 6 ряд. 18 УР) платник податку повинен сплатити самоштраф у розмірі 3 % від суми недоплати (п.п. «а» п. 50.1 ПКУ).

Але! Під час воєнного стану при самостійному виправленні помилок платник звільняється від «самоштрафу» і пені (п. 69.38 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Тому поки буде діяти ця норма,

рядок 18.1 УР не заповнюється, незалежно від періоду, що уточнюється

Які помилки не можна виправити

Не можна подати УР:

1. На зменшення податкових зобов’язань (ПЗ) за довоєнні періоди (до лютого 2022 року). До закінчення воєнного стану платникам заборонено подавати УР до довоєнних періодів (тобто до звітних періодів до лютого 2022 року) з показниками на зменшення ПЗ та/або декларування бюджетного відшкодування (п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Тобто заборонено за УР зменшувати показник ряд. 18 довоєнних ПДВ-декларацій (категорія 101.25 БЗ). А ось

подавати УР із донарахованим ПЗ чи збільшенням або зменшенням раніше задекларованого від’ємного значення у ПДВ-декларації можна

2. На виправлення самоштрафу (ряд. 18.1 УР) — податківці говорять, що сума самоштрафу, задекларована в ряд. 18.1 УР, не підлягає виправленню (див., зокрема, категорію 101.25 БЗ).

3. Після анулювання реєстрації платника ПДВ. Якщо після анулювання ПДВ-реєстрації платник виявить помилки у поданих ПДВ-деклараціях, то виправити їх вже не вийде (див. категорію 101.03 БЗ). Пояснюють податківці це тим, що після дати анулювання ПДВ-реєстрації платник має право на подання лише декларації за останній звітний період. А ось для уточнюючого розрахунку подібного не передбачено (див. лист ДПСУ від 24.06.2022 № 859/ІПК/99-00-21-03-02-06). Тож

після дати анулювання ПДВ-реєстрації подати УР до ПДВ-декларації (у т. ч. до ПДВ-декларації за останній звітний період) не вийде

Чи можна подати УР під час перевірки?

Тут справа така:

— під час проведення документальних планових та позапланових перевірок платник не має права подавати УР до поданих раніше декларацій за період, який перевіряється контролюючим органом (п. 50.2 ПКУ);

— а ось під час камеральної перевірки подавати УР до декларації, яка охоплюється камеральною перевіркою, ПКУ не забороняє. Щоправда, податківці говорять (див. категорію 129.02 БЗ), що якщо податковий орган уже вручив платнику акт про виявлені порушення (наприклад, заниження ПЗ), то платник подати УР може, але сума, визначена в акті, все одно буде донарахована в інтегрованій картці платника після вручення ППР, якщо не розпочато процедуру адміністративного або судового оскарження. Натомість суди вважають, що якщо платник подав УР після проведення камералки, але до прийняття контролюючим органом ППР за наслідками такої перевірки, то контролюючий орган, приймаючи ППР, повинен установити дійсний обов’язок платника зі сплати податку з урахуванням даних УР (див., зокрема, постанову ВС від 10.01.2024 у справі № 805/3164/17-а).

УР за вже перевірений податківцями період

Часто платників цікавить, чи можна подати УР за вже перевірений податківцями період. Можна, але у податківців з’являється право на позапланову перевірку за уточнений період (п. 50.3, п.п. 78.1.3 ПКУ). Перевірка повинна стосуватися виключно уточненого періоду.

Заповнення УР

У заголовній частині:

— в полі 02 «Звітний (податковий) період» зазначається період, в якому подається УР (категорія 101.25 БЗ);

— в полі 03 «Звітний (податковий) період, що уточнюється» зазначається період, за який виправляються виявлені помилки.

Якщо до відповідної декларації (помилку в якій виправляємо) раніше вже подавався УР, то в полі «031» треба проставити позначку «Х».

В основній частині:

до гр. 4 — переносимо всі показники декларації з помилкою (а якщо до декларації вже подавалися УР, то беремо дані з гр. 5 останнього УР, поданого до цієї декларації);

у гр. 5 зазначаємо правильні показники;

у гр. 6 виводимо різницю (показник гр. 5 — показник гр. 4) з відповідним знаком (при цьому зазвичай знак «+» не ставимо). Графа 6 буде заповнена за рядками, які містять помилку.

Рядок 18.1 («самоштраф») не заповнюємо, оскільки під час воєнного стану заниження ПЗ можна виправляти без самоштрафу (п.п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)

Виправлення у від’ємному значенні (рядок 21)

При виправленні помилок у від’ємному значенні у ряд. 21 декларації:

— якщо помилка у від’ємному значенні не вплинула на розрахунки з бюджетом у наступних періодах (тобто не вплинула на рядок 18 або 20.2 декларацій) — подається один УР до періоду помилки (п. 5 розд. VI Порядку № 21*);

— якщо помилка у від’ємному значенні впливала на розрахунки з бюджетом у наступних періодах (тобто впливала на рядок 18 або 20.2 наступних декларацій) — то УР подають до періоду виникнення помилки, а також до кожного періоду, в якому помилка впливала на рядок 18 або 20.2 (п. 6 розд. VI Порядку № 21).

* Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21.

Детальніше про це див. у статті «Виправляємо помилки у від’ємному значенні ПДВ: покроковий алгоритм» // «Податки & бухоблік», 2025, № 56.

Коли разом з УР подавати уточнюючі додатки?

Додатки подаються, якщо:

— виправляється рядок декларації, для якого передбачений додаток (і є що виправити в додатку);

— або помилка допущена в самому додатку.

Якщо помилка не зачепила додаток, то подавати його разом з УР не треба.

Помилка в додатку вплинула на показники декларації

Помилка в додатку не вплинула на показники декларації

гр. 4 УР — усі дані помилкової декларації;

гр. 5 УР — правильні показники;

гр. 6 УР — виводимо різницю

гр. 4 УР — переносимо усі показники ПДВ-декларації;

гр. 5 УР — дублюємо значення гр. 4;

гр. 6 УР — залишається порожньою

Якщо УР донараховано суму податку

Якщо у гр. 6 ряд. 18 УР виходить позитивне значення (тобто збільшується показник рядка 18), то цю суму треба забезпечити на електронному ПДВ-рахунку до моменту подання УР (п. 20 Порядку № 569*).

* Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 № 569.

А ось самоштраф за заниження показника ряд. 18 (3 % від недоплати) — сплачується напряму в бюджет, а НЕ через електронний ПДВ-рахунок. Але ще раз повторимо: під час воєнного стану платник звільняється від самоштрафу і пені при самостійному виправленні помилок.

Якщо УР зменшено суму ПЗ

У такому разі часто запитують, чи можна сплатити менше зобов’язань за поточною декларацією? Це можливо, тільки

якщо УР подано до декларації, за якою ще не спливли граничні строки сплати податку або податок за такою декларацією ще був не сплачений

Наприклад, у поданій декларації за червень 2025 року виявлена помилка — завищено ПЗ. Виявили її 25.07.2025 і подали в цей день УР на зменшення (тобто ще до спливу граничних строків сплати податку за виправленою декларацією — 30.07.2025). У такому разі за червень 2025 можна сплатити (забезпечити на електронному ПДВ-рахунку) уточнену (зменшену) суму ПДВ (з урахуванням УР).

Але для цього потрібно заповнити рядок 18.2 УР. У такому разі суму з ряд. 18.2 УР податківці врахують у коригуючих реєстрах, які направлять Казначейству. У результаті Казначейство спише з ПДВ-рахунку гроші в меншій (привальній) сумі. Докладніше див. «УР на зменшення після граничного строку подання, але до граничного сплати» // «Податки & бухоблік», 2025, № 56.

А якщо помилку виправили в декларації періоду, за яким вже минули граничні строки сплати зобов’язань? Наприклад, 15.07.2025 подали УР до декларації за лютий 2025 року, яким зменшили податкові зобов’язання. Чи можна тоді за поточною декларацією (декларацією за червень 2025) сплатити зобов’язань менше (за мінусом УР)?

Тут справа така, що в реєстрах на списання з електронного рахунку за поточною декларацією (декларацією за червень), які ДПСУ направить Держказначейству, все одно буде вказана сума, яка зазначена в ряд. 18 поточної декларації.

Якщо на електронному рахунку буде ця сума (яка зазначена в ряд. 18 поточної декларації), то її Казначейство спише в повному обсязі.

Не буде достатньої суми — реєстр у Казначейства висітиме до повного погашення. Це означає, що при першому ж надходженні грошей на ПДВ-рахунок Казначейство автоматично їх спише в рахунок сплати ПЗ за декларацією.

Висновки

  • Якщо помилку виявили після спливу граничного строку подання декларації, то виправити її можливо, лише подавши до такої декларації уточнюючий розрахунок (УР).
  • УР подаємо за формою, що діє на дату його подання.
  • Одним УР можна виправити помилку тільки одного звітного періоду. Тобто скільки періодів виправляємо — стільки УР подаємо.
  • Під час воєнного стану при самостійному виправленні помилок самоштраф і пеня не застосовуються. Тому рядок 18.1 УР не заповнюється, незалежно від періоду, що уточнюється.
  • Досі діє норма, яка забороняє зменшувати податкові зобов’язання (ряд. 18) за довоєнні періоди (до лютого 2022 року).
  • Додатки до УР подаються, якщо помилка стосується рядка, для якого передбачено додаток (і є що виправляти в додатку), або самого додатка.
  • Якщо за УР збільшується ПЗ, відповідну суму слід забезпечити на ПДВ-рахунку до подання УР.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі