Теми статей
Обрати теми

Податки при оренді нерухомості: поради для фізосіб і ФОП

Клец Віталіна, податковий експерт
Ця стаття для вас, якщо ви — фізособа — орендодавець нерухомості. Що може піти не так? Розбираємо на реальних кейсах: донарахування податків через «дешеву» оренду, ПДФО та ВЗ з компенсації комуналки, гарантійні платежі, які не можна «відмінусувати», орендні обмеження на спрощенці. Даємо конкретні поради — дослухайтеся.

Здаєте нерухомість в оренду без ФОП-реєстрації?

Всім відома історія про те, як інтернет-торговці стали масово отримувати «листи щастя» від податківців з вимогою пояснити походження систематичних оплат на їх користь. Тож і громадяни — орендодавці нерухомості переполошилися: а чи не «прилетить» і їм? Може, вже пора реєструвати ФОП?

По-перше, податкова і сьогодні не має інформації про платежі, які орендарі-фізособи здійснюють готівкою «із рук в руки» або готівкою / безготівкою через банки. Нагадаємо, що проблеми інтернет-торговців пов’язані з новаціями у чеку ф. ФКЧ-3, який актуальний саме для ситуації з прийманням готівки небанківськими надавачами платіжних послуг (ННПП) та комерційними агентами банків для подальшого її переказу. Коли, наприклад, покупець товару вносить готівку ННПП (через термінал самообслуговування, касу ННПП тощо) для її подальшого переказу на користь продавця товару (більше деталей знайдете у статті «Як ДПСУ воює з тіньовою інтернет-торгівлею» // «Податки & бухоблік», 2025, № 29).

По-друге,

самі податківці дотримуються позиції, що здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами і без ФОП-реєстрації

Наприклад, у категорії 103.09 БЗ вони кажуть, що «здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 розд. IV Податкового кодексу України без реєстрації орендодавця фізичною особою — підприємцем». Хоча на практиці буває по-різному. Більш глибокий аналіз цього питання знайдете у статті «Підприємницька діяльність без реєстрації ФОП: що «світить»?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 17.

Тобто ризиків у «тіньових» орендодавців, порівняно з «тіньовими» інтернет-торговцями, наче менше. Втім, ситуація стрімко змінюється — може не за горами той час, коли й орендодавцям стануть «закручувати гайки». Наприклад, через «наступ» на цифрові платформи (інтернет-сайти), на яких розміщуються оголошення про оренду нерухомості тощо (див., зокрема, проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи від 30.04.2025 № 13232).

Ексклюзивний матеріал
Увійдіть, щоб продовжити читання Щоб прочитати цю статтю повністю, будь ласка, увійдіть до свого акаунта або зареєструйтесь, якщо ви ще не з нами.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі