У яких випадках застосовується мінбаза щодо ПДВ? При нарахуванні податкових зобов’язань (ПЗ) з ПДВ необхідно дотримуватися певних умов. У цьому тематичному номері поговоримо про одну з них: мінімальну базу оподаткування — встановлену мінімальну планку для нарахування ПЗ (так звану «мінбазу»). З’ясуємо, навіщо встановлена мінбаза. Детально зупинимося на особливостях її визначення (для різних активів — товарів, необоротних активів, готової продукції, послуг). Торкнемося складання мінбазної податкової накладної, відображення мінбазних ПЗ у декларації з ПДВ і бухобліку. А розпочнемо із загальних моментів — розглянемо, в яких випадках необхідно застосовувати мінбазу, а яких операцій мінбаза не стосується.
Мінбаза за товарами: каверзні ситуації Тепер поговоримо про те, як визначати мінбазу для товарів. Адже тут через найрізноманітніші ситуації можуть виникати питання. Якою буде мінбаза при безоплатних передачах, уцінці, придбанні партіями або передоплаті? Коли можна не застосовувати мінбазу і не нараховувати мінбазний ПДВ? Відповіді зберемо в статті.
Мінбаза-ПДВ за готовою продукцією (послугами) А що коли продаємо продукцію, виготовлену самостійно, або надаємо послуги? Що буде з мінбазою в цьому випадку? Які особливості врахувати при її визначенні — з’ясуємо в статті.
Мінбаза при продажу основних засобів: як визначити? Специфіка бухгалтерського обліку продажу основних засобів (ОЗ) породжує невизначеність щодо мінімальної бази оподаткування ПДВ. На яку балансову (залишкову) вартість орієнтуватися — на дату переведення об’єкта ОЗ на субрахунок 286 чи на дату продажу? Давайте аргументовано з цим розберемося.
Розбираємо основні засоби на частини: що з ПДВ-мінбазою? При продажу основних засобів (ОЗ) мінбазою для ПДВ виступає бухоблікова балансова (залишкова) вартість. Але бувають досить не стандартні ситуації, пов’язані з визначенням мінбази щодо ОЗ. Наприклад, до нас завернулися з такими двома запитаннями: — як визначити мінбазу, коли об’єкт ОЗ розібрали і продають частинами? — як визначити мінбазу, коли з ОЗ зняли додаткові вузли, деталі, інші запчастини і реалізують розукомплектований об’єкт? Давайте з’ясуємо на конкретних прикладах.
Як визначити мінбазу ПДВ при реалізації імпортованих товарів? Як визначається мінімальна база оподаткування ПДВ при реалізації платником товарів, які були ним ввезені на митну територію України в митному режимі імпорту? Чи потрібно орієнтуватися на митну вартість або достатньо враховувати лише контрактну вартість товару, зазначену у договорі з нерезидентом? За яким курсом потрібно перераховувати ціну придбання товару у гривні для визначення мінбази? Зараз все з’ясуємо!
Податкова накладна на мінбазу (з типом причини «15») При постачанні за ціною нижче мінбази платник ПДВ зобов’язаний скласти додаткову податкову накладну (ПН) — на мінбазу. Про особливості її складання і поговоримо в цій статті.
Як відкоригувати мінбазний ПДВ при поверненні товару чи зміні ціни Продали товар за ціною нижче придбання. Донарахували податкові зобов’язання (ПЗ) до мінбази та склали ПН з типом причини 15. Але після постачання товарів / послуг відбувається якась із подій, перелічених у п. 192.1 ПКУ (повернення товарів, перегляд цін тощо). Як відкоригувати раніше нараховані ПДВ-зобов’язання з мінбази та скласти РК до ПН на мінбазу?
Мінбазний ПДВ: відображаємо у бухобліку Замало просто донарахувати ПДВ до мінбази, скласти і зареєструвати податкову накладну, задекларувати мінбазні податкові зобов’язання. Мінбазний ПДВ треба ще й провести у бухгалтерському обліку. Як це зробити? Розповідаємо.