Теми статей
Обрати теми

У яких випадках застосовується мінбаза щодо ПДВ?

Солошенко Людмила, податковий експерт
При нарахуванні податкових зобов’язань (ПЗ) з ПДВ необхідно дотримуватися певних умов. У цьому тематичному номері поговоримо про одну з них: мінімальну базу оподаткування — встановлену мінімальну планку для нарахування ПЗ (так звану «мінбазу»). З’ясуємо, навіщо встановлена мінбаза. Детально зупинимося на особливостях її визначення (для різних активів — товарів, необоротних активів, готової продукції, послуг). Торкнемося складання мінбазної податкової накладної, відображення мінбазних ПЗ у декларації з ПДВ і бухобліку. А розпочнемо із загальних моментів — розглянемо, в яких випадках необхідно застосовувати мінбазу, а яких операцій мінбаза не стосується.

Правило мінбази

Мінімальна база для нарахування ПЗ. Загальне правило (з абзацу першого п. 188.1 ПКУ) свідчить, що для операцій з постачання товарів / послуг базою оподаткування ПДВ є договірна вартість (п. 188.1 ПКУ). Проте в деяких випадках також слід враховувати правило мінбази абзацу другого п. 188.1 ПКУ). Ним установлено, що при нарахуванні податкових зобов’язань (ПЗ) з ПДВ база не може бути нижча мінімального порога:

— для покупних товарів (послуг) — не нижче ціни придбання;

— для самостійно виготовлених товарів (послуг) — не нижче звичайної ціни;

— для необоротних активів (НА) — не нижче їх балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку на початок звітного (податкового) періоду постачання (а за відсутності обліку НА — не нижче їх звичайної ціни).

Таким чином, за правилом мінбази ПЗ з ПДВ необхідно нараховувати з урахуванням мінімальної бази оподаткування — з вартості, яка не має бути нижча мінімальної планки. Інакше

якщо при постачанні товарів / послуг договірна вартість буде нижча мінімальної бази оподаткування — ПЗ з ПДВ необхідно донарахувати (дотягнути) до рівня мінбази

Тому в такому разі загальна сума нарахованих ПЗ з ПДВ буде сформована з двох складових:

— ПДВ, нарахованого виходячи з договірної вартості, і

— мінбазного ПДВ — нарахованого виходячи з перевищення мінбази над договірною вартістю (див. рисунок):

img 1

Як працює правило мінбази

Мінбаза ≠ ціна продажу. Зверніть увагу: мінбаза — це не мінімальна ціна продажу. Реалізовувати товари / послуги / НА платник може за будь-якою (!) договірною ціною. Проте важливо, щоб у ПДВ-обліку (тобто в цілях оподаткування) ПЗ з ПДВ при цьому були нараховані саме з вартості не нижче мінімальної бази!

Приклад. Товар (ціною придбання 360 грн, у тому числі ПДВ — 60 грн) продавець може продати покупцеві дешево, наприклад, за договірною ціною 120 грн (у тому числі ПДВ — 20 грн). І покупець відповідно перерахує за нього оплату продавцеві — 120 грн. Проте в ПДВ-обліку ПЗ з ПДВ продавець повинен нарахувати з урахуванням правила мінбази: тобто з вартості, яка не може бути нижча ціни придбання. А тому продавцеві (окрім поставних ПЗ з ПДВ у сумі 20 грн) доведеться також донарахувати мінбазні ПЗ з ПДВ у сумі 40 грн — щоб у результаті ПЗ з ПДВ були нараховані з вартості не нижче ціни придбання (20 грн (поставні ПЗ) + 40 грн (мінбазні ПЗ) = 60 грн).

Таким чином, мінбаза — це не обмеження на договірну вартість (ціну продажу), а виключно інструмент податкового обліку для правильного визначення суми ПЗ з ПДВ, що нараховуються.

Навіщо встановлена мінбаза? Податківцям споконвіку не подобаються дешеві постачання і випадки, коли ПК > ПЗ (що може призводити до від’ємних декларацій, заявлення платниками бюджетного відшкодування та ін.). Тому

щоб ПК на вході не виявився більше, ніж ПЗ на виході, встановили правило мінбази

Тобто, схоже, задумка полягала в тому, щоб ПЗ були нараховані в сумі не меншій, ніж ПК при придбанні (тобто ПЗ покривали вхідний ПК).

Проте вийшло не все гладко. Адже в ПКУ немає застереження, що мінбазу треба застосовувати тільки за умови, що був ПК на вході. У результаті вийшло, що мінбазні ПЗ необхідно нараховувати за будь-якими постачаннями (навіть за тими, за якими не було ПК) — тобто незалежно від того, був чи не був ПДВ на вході і чи відображався ПК при придбанні. Тому обов’язок нарахувати мінбазні ПЗ може з’являтися, навіть якщо товар був придбаний у неплатників «без» вхідного ПДВ (не плутати (!) з нарахуванням компенсуючих ПЗ за п. 198.5 ПКУ — коли необхідно компенсувати саме вхідний ПК).

Коли (не) застосовується мінбаза

Тепер детальніше про те, в яких випадках з’явиться необхідність застосовувати мінбазу.

Зверніть увагу, що за вимогами п. 188.1 ПКУ мінбаза застосовується тільки при нарахуванні ПЗ за операціями постачання товарів / послуг. Тобто передбачена для операцій з постачання. У свою чергу постачанням товарів (за визначенням з п.п. 14.1.191 ПКУ) вважають будь-які операції, які передбачають передачу права власності на товари, у тому числі продаж, обмін або дарування. Тобто для товарів основним критерієм «постачання» є перехід права власності.

Тому мінбаза застосовується тільки при одночасному виконанні двох умов:

1) операція є постачанням (наприклад, за товарами має бути передача права власності);

2) присутня договірна вартість (вона може бути і «нульовою»), яку і слід зіставляти з мінбазою.

А отже,

на мінбазу доведеться орієнтуватися при здійсненні таких постачань як: 1) дешеві продажі та 2) безоплатні передачі товарів / послуг, продукції, НА — коли договірна вартість невелика або дорівнює нулю (тобто менше, ніж мінбаза)

Хоча, зверніть увагу, що в п.п. 14.1.191 ПКУ також виділені операції, які постачанням не є, але прирівняні до нього. Наприклад, ліквідація необоротних активів за самостійним рішенням платника. Проте оскільки така операція лише «прирівняна» до постачання і повноцінним постачанням не є (жодного переходу права власності тут не відбувається і жодної договірної вартості при цьому немає), то застосовувати мінбазу до неї не треба. Тим паче, що для ліквідації НА п. 189.9 ПКУ встановлена своя спеціальна база оподаткування ПДВ. Тому в деяких випадках необхідності застосовувати мінбазу не виникне. Детальніше про них — див. таблицю:

Коли (не) працює мінбаза

Мінбаза застосовується

до операцій постачання (є перехід права власності + договірна вартість),

якщо договірна вартість < мінбази

— дешеві продажі

— безоплатні передачі

Мінбаза не поширюється на:

1) постачання:

— товарів (послуг), ціни на які підлягають держрегулюванню (п. 188.1 ПКУ);

— газу для потреб населення (п. 188.1 ПКУ);

— електроенергії, ціна на яку склалася на ринку електроенергії (п. 188.1 ПКУ);

— пільгових товарів / послуг (звільнених від оподаткування ПДВ). Як пояснюють контролери, додаткові мінбазні ПЗ у такому разі не нараховуються і необхідності у складанні додаткової мінбазної ПН не виникає (БЗ 101.16);

— товарів комісіонерами за договорами комісії (оскільки право власності на товар до посередника-комісіонера не переходить і в комісіонера як такої ціни придбання (тобто мінбази) немає). А при комісії правило мінбази застосовує комітент. Детальніше див. «Посередництво і ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 71

2) операції, для яких установлена своя спеціальна база оподаткування, — зокрема, при:

— неоподатковуваному / негосподарському використанні товарів (послуг) і НА (коли спецбаза ПДВ встановлена п. 189.1 ПКУ);

— ліквідації НА за самостійним рішенням платника (п. 189.9 ПКУ);

— експорті (п. 189.17 ПКУ);

— постачанні тютюнових виробів (п. 189.17 ПКУ);

— зворотній тарі (у т. ч. коли ПДВ з неповерненої протягом 12 місяців тари нараховує покупець, п. 189.2 ПКУ);

— комісійній торгівлі вживаними товарами, прийнятими на комісію від неплатників ПДВ (п. 189.3 ПКУ);

— продажі автобусних квитків (п. 189.13 ПКУ);

— анулюванні ПДВ-реєстрації (п. 184.7 ПКУ);

— наданні турпослуг (ст. 207 ПКУ) та ін.

Мінбазні ПЗ в обліку

Мінбазна ПН. На суму перевищення мінбази над фактичною (договірною) ціною складають окрему мінбазну податкову накладну (ПН) з типом причини «15». Детальніше про мінбазну ПН див. «Податкова накладна на мінбазу (з типом причини «15»)» // «Податки & бухоблік», 2025, № 58.

Бухоблік. У бухгалтерському обліку донарахування мінбазних ПЗ (за податковою накладною з типом причини «15») відносять на витрати і відображають записом: Дт 949 — Кт 641/ПДВ. Детальніше про це див. статтю «Мінбазний ПДВ: відображаємо у бухобліку» // «Податки & бухоблік», 2025, № 58.

Декларація з ПДВ. Як зазначалося, мінбазні ПЗ можуть виникати виключно за операціями постачання. Тому

мінбазні ПЗ відображають у тих же рядках декларації з ПДВ, що і поставні ПЗ

Тобто в ряд. 1.1, 1.2 або 1.3 декларації — дивлячись за якою ставкою ПДВ (20 %, 7 % чи 14 %) оподатковується сама операція постачання (БЗ 101.24).

Як уникнути мінбази

Втім, у деяких випадках мінбази (донарахування мінбазних ПЗ) можна уникнути. Чи принаймні мінімізувати їх суму. Ось тільки декілька можливих варіантів:

— включення в ціну іншого товару / послуги — коли через об’єднання збільшена єдина продажна ціна виявиться вищою за мінбазу;

— зустрічне постачання — коли формально продажу нижче мінбази не виникне, проте зустрічне постачання (наприклад, витрати на оплату послуг комісіонера) по факту у платника побічно зменшить виручку з продажів;

— акційні продажі («1+1=3» або «2+1=знижка») — якщо третю одиницю товару не дарувати «в подарунок», а при продажу 3 одиниць товару (за ціною 2 одиниць) надавати знижку, яку розподіляти на всі три одиниці товару;

— при продажу необоротних активів зменшити їх балансову вартість (через уцінку / зменшення корисності), тобто за ними зменшити і мінбазу.

Детальніше про ці варіанти див. статтю «Як не переплачувати ПДВ при дешевих продажах» // «Податки & бухоблік», 2025, № 36.

Висновки

  • Для операцій з постачання товарів, послуг, необоротних активів база оподаткування не може бути нижча мінімального порога: ціни придбання / звичайної ціни / балансової вартості.
  • Якщо договірна вартість нижча цього порога, то ПЗ треба донарахувати до рівня мінбази.
  • Мінбаза — це не обмеження на ціну продажу (продажна ціна може бути будь-якою), а виключно інструмент для правильного нарахування ПЗ з ПДВ.
  • На мінбазні ПЗ, що донараховуються, складають додаткову податкову накладну з типом причини «15». Мінбазні ПЗ (як і поставні ПЗ) відображають у ряд. 1.1, 1.2, 1.3 декларації з ПДВ.
  • Правило мінбази встановлене для операцій з постачання. Тому звичайне правило мінбази спрацьовує при дешевих продажах і безоплатних передачах. Але для багатьох операцій правило мінбази не працює.
  • Є варіанти уникнути мінбазних ПЗ або їх мінімізувати, наприклад, через об’єднання товарів / послуг, що постачаються, зустрічні постачання, акційні продажі, зменшення балансової вартості необоротних активів.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі