Для кожної системи оподаткування характерні свої особливості. Єдиноподатники формують ЄП-дохід за касовим методом (надходження грошових коштів, п. 292.1 ПКУ). Тоді як у платників податку на прибуток об’єктом оподаткування є фінрезультат (який визначається за бухобліковими правилами і коригується на різниці, п.п. 134.1.1 ПКУ). Як поєднати ці особливості для перехідних операцій (при переході з прибутківців у єдиноподатники і зворотному переході), розглянемо на конкретних ситуаціях.
Припустимо, юрособа перейшла із загальної системи оподаткування (платників податку на прибуток) на ЄП (у єдиноподатники). У такому разі особливості оподаткування перехідних операцій для підприємства, що опинилося в єдиноподатниках, обумовлені в ст. 292 ПКУ.
Відвантаження — на загальній, оплата — на ЄП. У такій ситуації:
— при відвантаженні товарів (виконанні робіт, наданні послуг) — підприємством-загальностемником (платником податку на прибуток) був відображений дохід за бухобліковими правилами (п.п. 134.1.1 ПКУ, пп. 5, 8 НП(С)БО 15 «Дохід»). Тобто операція потрапила під оподаткування ще в період, коли підприємство було прибутківцем. Тому
— при отриманні оплати на ЄП — щоб уникнути подвійного оподаткування (щоб оплата, що надійшла, повторно не потрапила ще й під оподаткування ЄП) спрацьовують норми п.п. 6 п. 292.11 ПКУ. Тобто до складу ЄП-доходу не включаються суми коштів, що надходять як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період перебування на загальній системі і вартість яких була включена до складу доходів юрособи при обчисленні податку на прибуток.