Теми статей
Обрати теми

Закінчення позовної давності і єдиний податок

Костюк Дмитро, заступник головного редактора
У попередніх статтях сьогоднішнього тематичного номера ми розібралися з тим, як впливає закінчення позовної давності на податковий облік: ПДВ і податок на прибуток. Явно бракує ще одного податку — єдиного. Давайте розберемося з тим, що відбувається в обліку єдиноподатника при закінченні позовної давності. Одразу попереджаємо: те, що написано в ПКУ, і те, що відбувається в житті, не завжди збігається.

Не секрет, що в доходи, які оподатковуються єдиним податком, включаються не лише суми коштів, що надійшли на рахунок або в касу, але і ціла низка доходів, які з надходженням грошей безпосередньо не пов’язані. Серед таких доходів окреме місце посідає кредиторська заборгованість зі строком позовної давності, що сплив.

Довгий час її в контексті оподаткування не дуже-то згадували. І це не дивно, адже вже декілька років перебіг позовної давності заморожено. Але завдяки Закону № 4434* цей період добігає кінця (див. статтю «Перебіг позовної давності поновиться восени: що це означає?» // «Податки & бухоблік», 2025, № 50). Що це означає для платників єдиного податку?

* Закон України «Про внесення зміни до розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України щодо поновлення перебігу позовної давності» від 14.05.2025 № 4434-IX.

Передусім зауважимо, що ми говоримо не про всю безнадійну заборгованість (п.п. 14.1.11 ПКУ), а тільки про заборгованість, за якою спливає строк позовної давності (п.п. «а» п.п. 14.1.11 ПКУ). Закінчення позовної давності — основний, але не єдиний випадок визнання заборгованості безнадійною. Втім, у теорії ця класифікація не повинна хвилювати спрощенців. Адже з усього різноманіття випадків визнання заборгованості безнадійною ПКУ говорить про оподаткування єдиним податком тільки кредиторської заборгованості зі строком позовної давності, що сплив*.

* Саме в теорії, оскільки на практиці податківці вимагають збільшувати ЄП-доходи й у багатьох інших випадках визнання заборгованості безнадійною (наприклад, кредиторська заборгованість при ліквідації юрособи-спрощенця, БЗ 108.01.02); а щодо ФОП гр. 1, 2, 3, який знімається з реєстрації, вони доходять зовсім іншого висновку — ця заборгованість не оподатковується ЄП, а оподатковується як громадянський дохід (БЗ 107.01.03).

Основна норма, через яку заборгованість може бути включена в дохід єдиноподатника, встановлена в п. 292.3 ПКУ:

«До суми доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, за звітний період також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності»

Ексклюзивний матеріал
Увійдіть, щоб продовжити читання Щоб прочитати цю статтю повністю, будь ласка, увійдіть до свого акаунта або зареєструйтесь, якщо ви ще не з нами.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі