Внесено зміни до Довідника кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку, затвердженого наказом ДПСУ від 11.01.2023 № 17
Спочатку Довідник був покликаний внести ясність і виключити зловживання з боку податківців. Але проблеми все одно залишилися. Фіскали часто намагаються включити в ризикові кого завгодно, не утрудняючи себе доказами та поясненням причин. Благо суди, зазвичай, присікають такі незаконні дії (постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 05.03.2025 у справі № 160/29504/24; постанова П’ятого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2025 у справі № 420/16227/23).
Ще при появі Довідника ми звертали увагу на нечіткість і зайву розлогість деяких формулювань ризикових операцій, наведених у ньому (див. «ПДВ-блокування: зустрічайте коди для включення в ризикові платники» // «Податки & бухоблік», 2023, № 6). Надмірно формальне застосування Довідника на практиці може призвести до негативних наслідків для багатьох платників податків. Зокрема, ми акцентували: деякі операції не повинні стосуватися виробників продукції (наприклад, коди 01, 02, 05). Відтоді пройшло більше двох років. І ось нарешті нас почули.
Крім того, нескладно було здогадатися, що податківці не втратять можливості використати на свою користь нечіткість формулювань Довідника. Так відбувалося з включенням платника в ризикові через те, що ризиковими є його контрагенти (коди 12, 13). Сподіваємося, що тепер багато що в цьому питанні повинно змінитися в кращий для платників бік.
Давайте подивимося, що вийшло в результаті, і проаналізуємо найцікавіші зміни.
Довідник кодів податкової інформації для прийняття рішення про включення в ризикові платники