Теми статей
Обрати теми

Щодо термінів подання реєстраційної заяви платника ПДВ при обов'язковій реєстрації особи як платника ПДВ

Редакція ПК
Лист від 21.06.2011 р. № 17212/7/16-1417

Заява на обов'язкову реєстрацію платником ПДВ: строки подання

Лист Державної податкової адміністрації України від 21.06.2011 р. № 17212/7/16-1417

«Щодо термінів подання реєстраційної заяви платника ПДВ при обов'язковій реєстрації особи як платника ПДВ»

 

Державна податкова адміністрація України за результатами проведеного засідання Узгоджувальної робочої групи Українського союзу промисловців і підприємців, Об'єднання організацій роботодавців України з проблемних питань, пов'язаних з адмініструванням податку на додану вартість, надає методичні рекомендації щодо термінів подання особою реєстраційної заяви платника податку на додану вартість за формою № 1-ПДВ (далі — Заява) при обов'язковій реєстрації її як платника податку на додану вартість для врахування під час проведення такої процедури, а також підготовки податкових консультацій платникам податків.

Порядок реєстрації особи як платника податку на додану вартість регулюється статтями 180 — 183 розділу V Податкового кодексу України (далі — Кодекс) та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 № 978 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 за № 1400/18695.

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу під обов'язкову реєстрацію як платника податку на додану вартість підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 тис. грн. (без урахування податку на додану вартість).

Для здійснення такої реєстрації особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто зазначеного вище обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, повинна подати до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) Заяву (пункти 183.1 та 183.2 статті 183 розділу V Кодексу).

Таким чином, положення Кодексу не обмежують право особи подати Заяву одразу після досягнення обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, визначеного у статті 181 розділу V Кодексу.

Зважаючи на викладене, Державна податкова адміністрація України наголошує на наявності можливості прийняття від особи, у якої обсяг оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг перевищив 300 тис. грн., Заяви одразу після перевищення такого обсягу та при підтвердженні його відповідними документами.

Одночасно з цим зобов'язує довести зазначені методичні рекомендації до відома підпорядкованих органів державної податкової служби і платників податків та забезпечити їх врахування при проведенні процедури реєстрації особи як платника податку на додану вартість, а також при наданні податкових консультацій платникам податків.

 

Заступник голови комісії з проведення реорганізації ДПА України,
 заступник голови О. Матвєєв

 

Коментар редакції

Лист, що коментується, присвячено строкам подання реєстраційної заяви при обов'язковій реєстрації платником ПДВ. Нагадаємо: згідно з вимогами

п. 181.1 ПК обов'язковій реєстрації платниками ПДВ підлягають особи, в яких обсяг операцій з постачання товарів/послуг, що обкладаються ПДВ, за останні 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 тис. грн.

Обов'язкова реєстрація особи платником ПДВ здійснюється за її заявою (за

формою № 1-ПДВ, наведеною в додатку 1 до Положення № 978*), яку потрібно подати до податкових органів не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем перевищення 300-тисячної межі (п. 183.2 розд. V ПК, п.п. «а» п. 7 розд. III Положення). При цьому важливо мати на увазі, що платником ПДВ особа вважатиметься вже з першого числа місяця, наступного за місяцем досягнення 300-тисячної межі, але без права до моменту ПДВ-реєстрації на включення сум ПДВ до податкового кредиту, виписування податкових накладних та отримання бюджетного відшкодування (п. 183.10 ПК).

* Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом ДПАУ від 22.12.10 р. № 978.

Отже, виходить, що нараховувати податкові зобов'язання платнику потрібно вже з

першого числа місяця, наступного за місяцем досягнення 300 тисяч, а право на податковий кредит та виписку податкових накладних він матиме тільки коли почне діяти свідоцтво про реєстрацію, яке платник зможе отримати лише в кінці місяця (10 календарних днів на подання заяви плюс 10 робочих днів для видачі свідоцтва). Така ситуація є вельми несприятливою для платника.

У листі, що коментується, податківці дають досить лояльне роз'яснення із цього приводу. У ньому зазначено, що суб'єкт господарювання в цьому випадку може подавати реєстраційну заяву

відразу ж після досягнення 300-тисячної межі, не чекаючи настання наступного місяця та відведеного граничного 10-денного строку для подання заяви. Краще, звісно, це зробити не пізніше ніж за 10 календарних днів до закінчення місяця, в якому досягнуто межу в 300 тис. грн.

Так, наприклад, якщо 300-тисячну межу досягнуто 18 липня, то подати реєстраційну заяву можна вже 19 липня. І з 1 серпня особа стане повноцінним платником ПДВ з правом нарахування податкового кредиту та виписки податкових накладних. Те, що звітний період, в якому досягнуто 300-тисячну межу, ще не закінчилася, не є підставою для відмови в реєстрації.

 

Марина Казанова

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі