Виготовлені аптекою ліки обкладаються ПДВ за ставкою 20 %
Лист Державної податкової адміністрації України від 12.08.11 р. № 9277/5/15-3316
«Про надання відповіді»
Державна податкова адміністрація України розглянула лист Міністерства охорони здоров'я України від 09.08.2011 р. № 18.1806/11-02 щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання аптечними закладами лікарських засобів, виготовлених за лікарськими рецептами, та в межах компетенції повідомляє наступне.
Податковим кодексом України (далі — Кодекс) визначено чіткий перелік операцій, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість. Зокрема, відповідно до підпункту 197.1.27 пункту 197.1 статті 197 від оподаткування звільняються, зокрема, операції з постачання лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів (у тому числі аптечними закладами). Тобто, зазначена норма чітко визначає вимоги до лікарських засобів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування, а саме такі лікарські засоби повинні бути:
— внесені до Державного реєстру лікарських засобів;
— дозволені для виробництва і застосування в Україні.
Крім цього, вищезазначена норма Кодексу не ставить вимоги щодо виробника зазначених лікарських засобів.
Таким чином, в разі якщо аптечними закладами виготовляються лікарські засоби із дозволених до застосування в Україні діючих та допоміжних речовин, то для застосування режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість до таких засобів необхідно, щоб виробництво та їх застосування було дозволене в Україні, а також щоб вироблений аптечним закладом лікарський засіб був внесений до Державного реєстру лікарських засобів.
Операції з постачання лікарських засобів, що виготовлені аптечними закладами та які одночасно не відповідають визначеним вимогам, оподатковуються податком на додану вартість у загальному порядку
Заступник голови комісії з проведення реорганізації ДПА України,
заступник Голови ДПС України
С. Лекарь
коментар редакції
У листі, що коментується, ДПАУ дала роз'яснення щодо поширення ПДВ-пільги на лікарські вироби,
що виготовляються аптеками за рецептами лікарів.Нагадаємо, що згідно з
п.п. 197.1.27 ПК пільговий режим оподаткування аптеки можуть застосовувати тільки відносно лікарських засобів, дозволених для виробництва та застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських виробів, а також виробів медичного призначення за переліком, затвердженим КМУ. На сьогодні діє Перелік виробів медичного призначення, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ, затверджений постановою КМУ від 08.08.2011 р. № 867 (діє з 16.08.2011 р.).Ґрунтуючись на цій нормі, податківці у своєму листі зазначають, що пільговий режим оподаткування аптеки можуть застосовувати тільки щодо тих лікарських засобів, що виготовляються аптеками, які
відповідають таким вимогам:— унесені до Державного реєстру лікарських виробів;
— дозволені для виробництва та застосування в Україні.
Якщо
будь-яка з умов не виконується, постачання виготовлених аптекою ліків оподатковується на загальних підставах за ставкою 20 %.Водночас, необхідно зазначити, що згідно зі
ст. 9 Закону про лікарські засоби і п. 1 Порядку № 3761лікарські засоби, що виготовляються в аптеках за лікарськими рецептами (магістральними формулами) та на замовлення лікувально-профілактичних закладів (офіційними формулами) з дозволених до застосування діючих речовин і допоміжних, не підлягають державній реєстрації. Таким чином, як мінімум, одній з обов'язкових вимог вони не відповідають. А це автоматично означає: ліки, що виготовляються аптекою самостійно, не підпадають під пільгу (як такі, що не пройшли держреєстрацію) і на постачання таких лікарських засобів потрібно нараховувати ПДВ за ставкою 20 %.1 Порядок державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів, затверджений постановою КМУ від 26.05.2005 р. № 376.
Із висновками податківців сперечатися досить складно. Справа в тому, що раніше лікарські вироби, що виготовлялися аптечними установами за лікарськими рецептами та на замовлення лікувально-профілактичних закладів,
прямо були вказані як звільнені від обкладення податком на додану вартість, у постанові КМУ від 10.08.2004 р. № 1006 (виданій на доповнення до п. 1 постанови № 19492). Це означало, що ПДВ-пільга поширювалася на продаж лікарських засобів, що виготовляються аптеками та відпускаються за рецептами. Проте з 01.08.2011 р. ці переліки втратили свою чинність у зв'язку з прийняттям постанови КМУ від 09.06.2011 р. № 785, що також утратила чинність у зв'язку з прийняттям нового Переліку виробів медичного призначення, операції з постачання яких звільняються від обкладення ПДВ, що затверджений постановою КМУ від 08.08.2011 р. № 867 та набув чинності з 16.08.2011 р. Новий Перелік не містить аналогічного застереження про поширення ПДВ-пільги на виготовлені за рецептами ліки. Тому починаючи з 01.08.2011 р. на постачання ліків, що виготовляються аптекою за лікарськими рецептами, ПДВ доведеться нараховувати на загальних підставах за ставкою 20 %. 1 Порядок державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів, затверджений постановою КМУ від 26.05.2005 р. № 376.2 Перелік лікарських засобів та виробів медичного призначення, операції з продажу яких звільняються від обкладення податком на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 17.12.2003 р. № 1949.
2 Перелік лікарських засобів та виробів медичного призначення, операції з продажу яких звільняються від обкладення податком на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 17.12.2003 р. № 1949.
Марина Казанова