Теми статей
Обрати теми

Щодо строків подання податкової декларації на поточний рік з фіксованого сільськогосподарського податку та набуття статусу платника такого податку

Редакція ПК
Лист від 11.01.2012 р. № 04-39/10-25

ВИ ЩЕ НЕ ВІДЗВІТУВАЛИСЬ ІЗ ФСП? — Є ЧАС ДО 20 ЛЮТОГО

Лист Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики від 11.01.2012 р. № 04-39/10-25

«Щодо строків подання податкової декларації на поточний рік з фіксованого сільськогосподарського податку та набуття статусу платника такого податку»

 

У Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики розглянуто запит […], у якому порушуються питання щодо строків подання податкової декларації на поточний рік з фіксованого сільськогосподарського податку та набуття статусу платника такого податку.

Порядок та строки подання податкової декларації на поточний рік з фіксованого сільськогосподарського податку визначено статтею 306 Податкового кодексу України. Пунктом 306.1 цієї статті встановлено, що сільськогосподарські товаровиробники самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Сплата податку проводиться щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку (пункт 306.2 статті 306 Податкового кодексу України).

Порядок набуття та скасування статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку визначений статтею 308 Податкового кодексу України.

Пунктом 308.1 цієї статті встановлено, що сільськогосподарські товаровиробники для набуття і підтвердження статусу платника податку подають до 1 лютого поточного року:

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), — органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки — органу державної податкової служби за місцем розташування такої земельної ділянки;

розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва — органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади з питань державної аграрної політики за погодженням з центральним органом державної податкової служби;

відомості (довідку) про наявність земельних ділянок — органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

При цьому строк сплати податку при поданні до 1 лютого податкової декларації на поточний рік залишається незмінним, тобто протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, як це визначено пунктом 306.2 статті 306 Податкового кодексу України.

Тобто є наявна неузгодженість між пунктом 306.1 статті 306 та пунктом 308.1 статті 308 Податкового кодексу України в підходах до строків подання податкових декларацій на поточний рік з фіксованого сільськогосподарського податку.

Одним із принципів податкового законодавства є презумпція Правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (підпункт 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України). При цьому у разі коли норми Кодексу суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, рішення приймається на користь платника податків (пункт 56.21 стаття 56 Податкового кодексу України).

За такими обставинами зазначені неузгодженості потребують подальшого законодавчого вдосконалення шляхом внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.

До законодавчого врегулювання норм пункту 306.1 статті 306 та пункту 308.1 статті 308 Податкового кодексу України, враховуючи норми пунктів 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, норми пункту 56.21 статті 56 цього Кодексу, а також те, що сплата податку не прив'язана до строку подання податкової декларації на поточний рік і здійснюється у строки, встановлені Податковим кодексом України, вважаємо, що відповідна податкова декларація на поточний рік з фіксованого сільськогосподарського податку, розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва, відомості (довідку) про наявність земельних ділянок можуть подаватися платником податку у строки, встановлені пунктом 306.1 статті 306 Податкового кодексу України.

Зважаючи на викладене, Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики відповідно до статей 14, 17 і 24 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» (із змінами) просить враховувати зазначене роз'яснення при підготовці податкових консультацій платникам податків з аналогічних питань та врахувати у подальшій роботі.

 

Голова Комітету В. Хомутиннік

 

коментар редакції

Публікуючи в попередньому номері газети «Податковий кодекс: консультації та коментарі», № 2 (26), с. 62 календар платника податків, ми радили вам подати податкову декларацію з фіксованого сільськогосподарського податку (далі — ФСП) на 2012 р. та розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2011 р. до 01.02.2012 р. Проте навіть у тих, хто цього не зробив досі, як бачимо, є надія на те, що покарання за несвоєчасне подання звітності з ФСН він не нестиме, так само як і не втратить статусу платника ФСП.

І треба ж було ВРУ прийняти Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» від 07.07.2011 р. № 3609-VI, який, внісши зміни до п. 306.1 ПК, зовсім знехтував п. 308.1! От і вийшло, що в одному і тому ж нормативно-правовому акті містяться різні норми.

Комітет ВРУ з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики, як бачимо, звернув увагу на принцип презумпції правомірності рішень платника та правило конфлікту інтересів, керуючись якими і зробив висновок про те, що як звітувати із ФСП (шляхом подання загальної податкової та звітної податкової декларацій), так і підтверджувати статус платника ФСП (подаючи розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва та відомості (довідку) про наявність земельних ділянок) можна до 20.02.2012 р.

Проте податківці на місцях можуть не погодитись з подібною позицією і матимуть для цього неабиякі підстави. Справа в тому, що у п. 306.1 ПК (саме він містить термін 20.02), ідеться лише про подання податкової декларації, у той час як вимога подання розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва та відомостей (довідки) про наявність земельних ділянок міститься виключно у п. 308.1 ПК (в якому вказана дата 01.02).

Підтвердження статусу платника без подання податкової декларації виглядає нелогічним, тому комітет ВРУ з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики і вирішив відкласти обидві процедури, які на практиці зливаються в одну, до 20.02. Але є одне але: жодна з норм ПК не дозволяє подавати розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва та відомості (довідку) про наявність земельних ділянок пізніше 01.02.

Найраціональнішим способом виходу із ситуації здається внесення змін безпосередньо до тексту ПК, які б гармонізували положення пп. 306.1 і 308.1, на що і вказує комітет. Проте наразі цього не зроблено, тому тим, хто ще не подав відповідної податкової звітності з ФСП, радимо взяти на озброєння лист, що коментується.

 

Юрій Товстоп'ят

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі