Теми статей
Обрати теми

Щодо відкриття рахунків в установах банків філіями та іншими структурними підрозділами

Редакція ПК
Лист від 04.05.2012 р. № 7754/6/23-50.0114

Чи можливо делегувати філії право виписки податкових накладних за відсутності в неї окремого рахунка в банку?

Лист Державної податкової служби України від 04.05.2012 р. № 7754/6/23-50.0114

«Щодо відкриття рахунків в установах банків філіями та іншими структурними підрозділами»

 

Державна податкова служба України розглянула запит <...> щодо відкриття рахунків в установах банків філіями та іншими структурними підрозділами, яким делеговано право виписки податкової накладної для самостійного здійснення розрахунків з постачальниками/споживачами за поставлені/придбані товари/послуги, і у межах компетенції повідомляє таке.

Статтею 180 розд. V Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями, далі — Кодекс) визначено перелік осіб, які з метою оподаткування є платниками податку на додану вартість.

Відповідно до п.п. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 розд. I Кодексу такою особою на виконання розд. V Кодексу є, зокрема, будь-яка із зазначених нижче осіб:

— суб'єкт господарювання — юридична особа, у тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення таких інвестицій;

— інша юридична особа, що не є суб'єктом господарювання.

Згідно з ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України (зі змінами та доповненнями, далі — Господарський кодекс) суб'єктами господарювання, зокрема, є господарські організації — юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України (зі змінами та доповненнями, далі — Цивільний кодекс), державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Суб'єкти господарювання, зазначені в пункті першому частини другої цієї статті, мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи (ч. 5 ст. 55 Господарського кодексу).

Відповідно до п. 3 ст. 95 Цивільного кодексу філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Ураховуючи те, що філії та представництва юридичних осіб — резидентів не юридичні особи, а також не суб'єкти господарювання, то у податкових органів відсутні підстави для реєстрації філій та представництв юридичних осіб — резидентів самостійними платниками ПДВ.

При цьому згідно з п. 1 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 № 1379, якщо не зареєстровані платниками податку на додану вартість філії та інші структурні підрозділи платника податку самостійно здійснюють постачання товарів/послуг та проводять розрахунки з постачальниками/споживачами, то зареєстрований платник податку, до складу якого входять такі структурні підрозділи, може делегувати філії або структурному підрозділу право виписки податкових накладних.

Щодо питань стосовно відкриття філіями та іншими структурними підрозділами платника податків банківських рахунків для здійснення розрахунків з постачальниками/споживачами, слід керуватися нормами Господарського кодексу.

Згідно з п. 2 ст. 64 Господарського кодексу функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до законодавства (п. 4 ст. 64 Господарського кодексу).

 

Заступник Голови А. Ігнатов

 

Коментар редакції

У листі ДПСУ підняла питання про те, чи потрібно філії в обов'язковому порядку мати розрахунковий рахунок у банку для того, щоб головне підприємство мало право делегувати їй право виписки податкової накладної. Запитання це виникло тому, що п. 1 Порядку № 1379 дозволяє делегувати право виписки податкової накладній тільки тим філіям, які самостійно здійснюють постачання товарів/послуг і проводять розрахунки з постачальниками/споживачами. Якщо філія повинна самостійно проводити розрахунки з постачальниками, виходить, що в неї має бути і свій «самостійний» розрахунковий рахунок у банку?

На жаль, ДПСУ в листі прямої відповіді на це запитання не дала, а тільки процитувала ст. 64 ГК, якою встановлено, що, по-перше, функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них (п. 2 ст. 64 ГК); а по-друге, підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до законодавства (п. 4 ст. 64 ГК).

На наш погляд, для того, щоб самостійно здійснювати розрахунки, філії абсолютно не обов'язково мати власний банківський рахунок. Існує чимало варіантів їх здійснення без такого рахунка. Наприклад, розрахунки можуть вестися готівкою через касу філії (гроші надходять з каси головного підприємства, туди ж здаються). Або безготівковим способом через один з рахунків головного підприємства (за необхідності директор філії просто отримує право підпису для такого рахунка).

Крім того, не забуватимемо, що в цьому випадку проблема виникла у зв'язку із запитанням про виписку філією податкових накладних, тобто йдеться про ситуацію, коли філія не купує, а продає товари (роботи, послуги). У цьому випадку здійснення самостійних розрахунків з покупцем і зовсім може полягати в одній тільки виписці рахунка та оформленні податкової накладної.

Таким чином, якщо положення про філію дає можливість останній здійснювати розрахунки з покупцями, такій філії можна делегувати право виписки податкових накладних незалежно від наявності/відсутності в неї окремого рахунка.

Опосередковано цей висновок підтверджується колишнім текстом п. 2 Порядку заповнення податкової накладної (наказ ДПАУ від 30.05.97 р. № 165):

«Якщо філії та інші структурні підрозділи платника податку не мають розрахункового рахунку, але при цьому самостійно здійснюють продаж товарів (робіт, послуг) та проводять розрахунки з постачальниками/споживачами, то зареєстрований платник податку, до складу якого входять такі філії, може делегувати філії або структурному підрозділу право виписки податкових накладних».

Як бачимо, можливість самостійного проведення філією розрахунків тут згадана саме в контексті відсутності у філії розрахункового рахунка. І хоча зараз цей Порядок утратив чинність, але для нас важливо, що законодавець визнає принципову можливість такої ситуації.

 

Олексій Кузнєцов,

Марина Казанова

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі