Теми статей
Обрати теми

Щодо надання консультації

Редакція ПК
Лист від 05.04.2012 р. № 9993/7/15-1417

Порядок застосування «пільг» за штрафами для платників податку на прибуток

Лист Державної податкової служби України від 05.04.2012 р. № 9993/7/15-1417

«Щодо надання консультації»

 

Державна податкова служба України розглянула лист Державної податкової служби у м. Києві від 06.03.2012 р. № 318/8/15-105 щодо застосування штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, в частині застосування норм п. 6 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України (далі — Кодекс) і повідомляє.

У разі самостійного виявлення платником податку помилки та внесення змін до податкової звітності (ст. 50 Кодексу) за наслідками діяльності у другому — четвертому календарних кварталах 2011 року з урахуванням ст. 6 підрозд. 10 розділу XX Кодексу сума штрафу від недоплати платником податку на прибуток не застосовується.

У випадку, коли платник податку подає податкову декларацію з податку на прибуток з порушенням граничних термінів подання податкової звітності (ст. 120 Кодексу), за наслідками діяльності у другому — четвертому календарних кварталах 2011 року з урахуванням п. 6 підрозд. 10 розділу XX Кодексу до платників податку на прибуток фінансові санкції не застосовуються.

За неподання або несвоєчасне подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності до платників податку на прибуток штраф застосовується починаючи за наслідками діяльності першого кварталу 2012 року.

Так, ст. 120 Кодексу передбачає, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати та сплачувати податки, збори, податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Тобто, повторним порушенням, за яке передбачено штраф у розмірі 1020 гривень згідно із п. 120.1 ст. 120 Кодексу, буде несвоєчасне подання податкової декларації (розрахунку) платником податків незалежно від виду податку, за яке до такого платника протягом року вже було застосовано штраф за неподання (несвоєчасне подання) податкової декларації (розрахунку) та у період до одного року (до 365 або 366 днів — для високосного року) винесено податкове повідомлення-рішення.

Таким чином, ст. 120 Кодексу не прив’язує термін «календарний рік» до можливості застосування повторного штрафу.

Окрім того, приписами п. 6 підрозд. 10 розд. XX Кодексу встановлено, що не застосовуються фінансові санкції до платників податку на прибуток підприємств та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності у другому — четвертому календарних кварталах 2011 року. Що стосується поняття податкового законодавства, то перелік останнього визначено у ст. 3 Кодексу.

У разі порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати (с. 127 Кодексу) за наслідками діяльності у другому — четвертому календарних кварталах 2011 року з урахуванням п. 6 підрозд. 10 розділу XX Кодексу до платників податку на прибуток фінансові санкції не застосовуються.

 

Заступник Голови А. Ігнатов

 

коментар редакції

Листи ДПСУ і ВАСУ, що коментуються, присвячені одному й тому самому питанню: як застосовувати норму п. 6 підрозд. 10 розд.XX «Перехідні положення» ПК, у якому передбачається, що:

«не застосовуються фінансові санкції до платників податку на прибуток підприємств і платників податків, які перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності у другому — четвертому календарних кварталах 2011 року».

Норму прописано так неоднозначно, що виникає безліч запитань. Найбільш важливе з них — на які порушення поширюється її дія: лише на ті, що пов’язані зі справлянням податку на прибуток, чи на будь-які порушення податкового законодавства?

ДПСУ із цього приводу в листі висловилася досить непевно. Хоча загальне враження таке, що податківці в цілому схиляються до вузького тлумачення податкової «амністії», тобто поширюють її лише на порушення з податку на прибуток.

А от ВАСУ визначився набагато чіткіше і ліберальніше. У листі ВАСУ зазначається, що п. 6 підрозд. 10 розд. XX ПК передбачає звільнення від фінансових санкцій двох категорій платників податків:

1) платників податку на прибуток підприємства. Причому ВАСУ вважає, що звільнення від штрафів для цієї категорії осіб поширюється лише на порушення, пов’язані зі справлянням податку на прибуток. За порушення інших норм податкового законодавства, не пов’язаних зі справлянням податку на прибуток, штрафні санкції застосовуються в загальному порядку;

2) платників податків, які перейшли на загальну систему оподаткування . Ця категорія платників, як зазначає ВАСУ, звільняється від фінансових санкцій за будь-які порушення податкового законодавства , допущені за наслідками діяльності у другому — четвертому календарних кварталах 2011 року, а не лише за порушення правил справляння податку на прибуток. Особи, які перейшли на загальну систему оподаткування, в п. 6 підрозд. 10 розд. XX ПК виділені окремо від платників податку на прибуток. Таке законодавче застереження, на думку ВАСУ, свідчить про те, що «пільга» щодо штрафів для колишніх спрощенців не повинна обмежуватися лише порушеннями з податку на прибуток.

При цьому ВАСУ зазначає, що потрапити до цієї категорії можуть лише ті єдиноподатники, які перейшли на загальну систему оподаткування зі спрощеної після 01.01.2011 р., тобто після набуття чинності ПК. Із цим твердженням сперечатися важко. А от інше твердження ВАСУ викликає великі сумніви: щоб платник податків міг скористатися зазначеним звільненням, його перехід на загальну систему має бути добровільним, а не пов’язаним із порушенням критеріїв перебування на єдиному податку. Із жодних законодавчих норм цей висновок не випливає (тому і автори листа вжили вираз: «за змістом»). Проте суди, скоріш за все, керуватимуться саме таким підходом.

Ну а колишнім спрощенцям, які перейшли на загальну систему не в добровільному порядку, залишається втішатися лише тим, що за порушення за податком на прибуток їх не штрафуватимуть у будь-якому разі.

Від яких саме штрафів звільняються платники податку на прибуток, детально в своєму листі роз’яснила ДПСУ. Зокрема, податківці зазначили, що платники податку на прибуток звільняються від:

1) «самоштрафу» за недоплату податку в разі самостійного виправлення помилок, допущених у податковій звітності за наслідками діяльності в II — IV кварталах 2011 року. Причому неважливо, коли виявлено помилку;

2) штрафу, передбаченого ст. 120 ПК, за неподання чи несвоєчасне подання декларації з податку на прибуток за II, II — III або II — IV квартали 2011 року. За неподання чи несвоєчасне подання податкової звітності до платників податку на прибуток штраф за наслідками діяльності застосовується починаючи з першого кварталу 2012 року;

3) штрафу за несвоєчасну сплату зобов’язань, визначених у декларації з податку на прибуток за II, II — III або II — IV квартали 2011 року.

У листі ДПСУ також роз’яснила, що слід вважати повторним неподанням чи несвоєчасним поданням податкових декларацій для цілей застосування ст. 120 ПК. На думку ДПСУ, повторним порушенням є порушення, за яке до платника протягом року вже було застосовано аналогічний штраф, тобто вже було винесено податкове повідомлення-рішення, причому необов’язково за цим самим податком. «Повторність» порушення обчислюється не за календарним роком, а протягом 365 (366) днів.

 

Марина Казанова

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі