Теми статей
Обрати теми

Робота з програмою «Податкова звітність» (OPZ)

Редакція ПК
Відповідь на запитання

робота з програмою «Податкова звітність» (OPZ)

 

Я заповнила в програмі «Податкова звітність» (OPZ) податкову накладну на товар, що обкладається ПДВ (цей товар був реалізований неплатнику ПДВ). Перевірку структури і камеральну перевірку вказана податкова накладна пройшла без перешкод, а от при її роздрукуванні була виявлена помилка. В одному примірнику податкової накладної програма проставила хрестик напроти слів «Копія (залишається у продавця)» та стосовно оригіналу напроти слів «Залишається у продавця (тип причини)», а от у другому примірнику один хрестик був проставлений напроти слів «Видається покупцю», а другий — напроти слів «Залишається у продавця (тип причини)». Цей другий примірник викликає у мене здивування. Це помилка програми?

 

Ми би сказали по-іншому — це недоопрацювання розробників програми. Але оскільки ви не видаєте покупцю оригінал податкової накладної, тим паче що покупець — неплатник ПДВ і за його податковий кредит можна не турбуватись, то ніяких наслідків ця недоробка ні для вас, ні для вашого партнера не матиме. Ваше завдання — зберегти два примірники податкової накладної, роздрукованих із програми.

 

Чув про те, що у разі якщо я створюю після 1 січня 2012 року розрахунок коригування до податкової накладної, виписаної до цієї дати, то я повинен цей розрахунок коригування, а також ту податкову накладну, до якої я його виписую, зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН), навіть якщо на той час така податкова накладна не підлягала обов’язковій реєстрації в ЄРПН. У мене виникло запитання: де б я міг більш детально ознайомитися з такою інформацією?

 

Як указано на сайті ДПСУ (http://sts.gov.ua), «розрахунок коригування до податкової накладної на суму ПДВ, яка з урахуванням суми, зазначеної у податковій накладній, зменшує/збільшує суму ПДВ, передбачену п. 11 підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу України, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У разі якщо податкова накладна на дату її виписки не підлягала реєстрації в Єдиному реєстрі, а на дату виписки розрахунку коригування до неї підлягає, то такий розрахунок вноситься до Єдиного реєстру лише після реєстрації в ньому накладної , до якої виписується цей розрахунок, незалежно від дати її виписки».

Одночасно звертаємо вашу увагу на те, що у разі якщо до ЄРПН спочатку буде відправлено розрахунок коригування, то ви отримаєте повідомлення, в якому буде запропоновано не пізніше наступної доби зареєструвати в ЄРПН і податкову накладну, до якої виписаний цей розрахунок

 

Знаю, що у 2010 році в програмі «Податкова звітність» (OPZ) була можливість з Реєстру отриманих та виданих податкових накладних формувати додаток 5 до Декларації з ПДВ, а потім із цього додатка можна було заповнити більшість показників самої Декларації з ПДВ. Потім цю функцію було тимчасово призупинено. Чи змінилося за цей час щось у вказаному питанні?

 

На жаль, до сьогодні у програмі «Податкова звітність» (OPZ) розробники програми не поновили функцію формування з Реєстру виданих та отриманих податкових накладних (він у порівнянні з 2010 роком має тепер дещо іншу назву) Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток 5) та Розрахунку коригування сум податку на додану вартість до Декларації з ПДВ (додаток 1).

У той же час із двох цих додатків платники податків мають можливість автоматично формувати більшість показників Декларації з ПДВ.

Крім того, у разі якщо платник податку здійснює операції, що не є об’єктом оподаткування (ст. 196 розд. V ПКУ), операції з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пп. 186.2, 186.3 ст. 186 розд. V ПКУ за межами митної території України, операції, які звільнені від оподаткування (ст. 197 розд. V, підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, міжнародні договори (угоди)), то програма «Податкова звітність» (OPZ) надає можливість автоматичного формування рядків 3, 4, 5 Декларації з ПДВ з Довідки (додаток 6).

Також тепер програма дозволяє автоматично заповнити в Декларації з ПДВ частку використання товарів/послуг, необоротних активів у оподатковуваних операціях (відображається в рядку 15.1 Декларації з ПДВ — частина, що включається до складу податкового кредиту) з додатка 7, який має назву «Розрахунок (перерахунок) частки використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними (ввезеними) товарами/послугами, необоротними активами між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями».

Нагадуємо, що для можливості заповнення бланка «Податкова декларація з податку на додану вартість» бланк Розшифровки, як і інші додатки (які вам потрібні для автоматичного заповнення Декларації з ПДВ), має бути активним, тобто на моніторі ви повинні бачити відкритим бланк «Податкової декларації з ПДВ» (зліва внизу його номер повинен бути відображений червоним кольором), а бланки необхідних додатків також мають бути відкритими, але неактивними (зліва внизу їх номери повинні бути відображені чорним кольором). Лише за таких умов бланк «Податкової декларації з ПДВ» можна заповнити автоматично, навівши курсор зверху ліворуч на слова «Сервіс» та «Автозаповнення документа».

 

Прочитали про те, що в програмі «Податкова звітність» (OPZ) (починаючи з версії 1.29.21) додано можливість формування податкової накладної та додатків до неї за версією, яка діяла на дату виписування такої податкової накладної. Розуміємо, що це викликано вимогою реєстрації в ЄРПН тих «старих» податкових накладних, до яких виписуються розрахунки коригування і які тепер необхідно разом із цими розрахунками зареєструвати в ЄРПН, але як не шукали, не змогли знайти, як це відбувається у програмі OPZ. Підкажіть, як це можна зробити?

 

Усе дуже просто. У той час коли ви тільки збираєтесь розкрити бланк «Податкова накладна» через меню «Документ → Новий», на екрані монітора з’являється додаткове вікно під назвою «Параметри документа». Саме у ньому ви обираєте той бланк, який збираєтесь розкрити. Ось у цьому вікні вам і треба правильно налаштувати показники «Звітний місяць» та «Звітний рік».

Якщо буде налаштовано, наприклад, 10-й місяць 2010 року, то програма відкриє податкову накладну у редакції наказу ДПАУ від 30.05.97 р. № 165 (у редакції наказу ДПАУ від 08.10.98 р. № 469, зі змінами, внесеними згідно з наказом ДПАУ від 30.06.2005 р. № 244). Якщо, наприклад, буде налаштовано 10-й місяць 2011 року, то програма відкриє податкову накладну у редакції наказу ДПАУ від 21.12.2010 р. № 969.

Але будьте уважні, адже в самій податковій накладній програма чомусь виставляє ту дату, коли ви реально заповнюєте так би мовити «стару» податкову накладну для можливості її відправлення до ЄРПН, тобто вказує місяць 2012 року.

 

Мені в програмі «Податкова звітність» (OPZ) треба виписати податкову накладну, в якій необхідно відобразити реалізацію товару, який оподатковується, неплатнику ПДВ, що я і спробувала зробити. Коли я почала здійснювати перевірку структури, то програма мені видала таке повідомлення: «Документ не пройшов перевірку структури: pattern constraint failed. The element HKBUY has an invalid value according to its data type.».

Знаю, що це якось пов’язано з відображенням хрестиків напроти слів «Оригінал» та «Копія», але не можу збагнути, що я відобразила не так, адже я зробила відмітки і напроти слів «Копія (залишається у продавця)», і напроти слів «Оригінал — Залишається у продавця (тип причини)». Підкажіть, що я роблю не правильно?

 

Ви не зробили дві дуже важливі речі.

У п. 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвержденого наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» від 01.11.2011 р. № 1379, вказано, що у випадку коли оригінал податкової накладної залишається у продавця, у полі «Залишається у продавця» робляться відповідні відмітки — проставляється позначка «Х» та тип причини відповідно до п. 8 Порядку заповнення податкової накладної (наприклад: 01 — Виписана на суму перевищення звичайної ціни над фактичною; 02 — Постачання неплатнику податку тощо).

Таким чином, у програмі «Податкова звітність» (OPZ) відносно оригіналу напроти слів «Залишається у продавця(тип причини)» необхідно, щоб був проставлений хрестик, а у рядку, який розташований нижче, повинно бути проставлено «02». При цьому звертаємо увагу на те, що хрестик напроти слів «Копія (залишається у продавця)» проставляється програмою автоматично і не може бути видалений.

Але це ще не все. Навіть після того, як ви проставите тип причини невидачі податкової накладної «02», програма все одно покаже помилку, про яку ви згадуєте. Річ у тому, що не виконана ще одна вимога Порядку заповнення податкової накладної.

У зв’язку з цим нагадаємо, що п.п. 8.1 п. 8 вказаного Порядку обумовлено, що у разі постачання товарів/послуг покупцю, який не зареєстрований як платник податку, включаючи постачання на експорт, здійснення операцій з натуральних виплат у рахунок оплати праці фізичним особам, що перебувають у трудових відносинах з платником податку, у рядках «Індивідуальний податковий номер покупця» та «Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (покупця)» проставляється нуль.

Так-от, як тільки ви проставите у вказаних рядках «0», то при перевірці структури програма «Податкова звітність» (OPZ) більше не видасть зазначений вид помилки.

Нагадуємо, що аналогічні вимоги було передбачено і в наказі Державної податкової адміністрації України «Про затвердження форми Податкової накладної та Порядку її заповнення» від 21.12.2010 р. № 969.

 

Заповнила в програмі «Податкова звітність» (OPZ) Декларацію з ПДВ і 14 лютого відправила її до податкового органу. Наступного дня мені зателефонували з податкової інспекції та сказали, що я заповнила її неправильно. Я завітала до інспекції, і інспектор вказав мені на помилку — у рядку 10.2 стояла цифра з мінусом, але я точно пам’ятаю, що я її не набирала, коли заповнювала Декларацію.

Це, мабуть, зробила сама програма, а я не помітила. При аналізі цифр виявилось, що програма сама заповнила з мінусом у рядку 10.2 стовпчика «А» ту суму (обсяг), яку я відобразила в рядку 14.1 стовпчика «А» як товар, який не призначається для використання у господарській діяльності. Це ми придбавали питну воду для співробітників.

Не можу зрозуміти, чому програма цю саму цифру, але зі знаком «мінус», відобразила і в рядку 10.2?

 

Почнемо з того, що після заповнення Податкової декларації з ПДВ ми наполегливо радимо ще до її відправлення до податкового органу здійснювати перевірку структури та камеральну перевірку щодо заповнення документа. Для цього зверху ліворуч треба натиснути мишкою на слові «Контроль», а потім у віконці, яке з’явилось, — на словах «Камеральна перевірка». Адже програма може багато чого підказати вам. Наприклад, у вашому випадку вона повідомила б вам про те, що в рядку 10.2 стовпчика «А» від’ємне значення не допускається.

І ще одна загальна порада. При встановленні на свій комп’ютер чергової версії програми «Податкова звітність» (OPZ) бажано ознайомлюватись із тими новаціями, які вона містить. Про них ви можете прочитати, наприклад, у «Порядку роботи з програмним забезпеченням по формуванню податкової звітності в електронному вигляді», який відкривається після натискання в меню програми пункту «Допомога», а далі — після вибору в новому невеликому віконці позиції «Допомога». Саме з цього Порядку можна довідатись, що починаючи з версії 1.29.21 розробники знову підключили одну функцію, яка була відключена більше року тому, а саме тепер платники податків знову мають можливість автоматичного заповнення Податкової декларації з ПДВ із додатка 5 «Розшифровка податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» (при цьому функція автоматичного заповнення самого додатка 5 з Реєстру виданих та отриманих податкових накладних досі відсутня).

А тепер подивимось, що ж зробила програма автоматично. Розробники передбачили, що при автоматичному заповненні Декларації показник «Операції з придбання з податком на додану вартість, які не дають права на формування податкового кредиту» з розділу II додатка 5 автоматично потрапляє до рядка 10.2 стовпчика «А» Декларації. Мабуть, розробники виходили з того, що на практиці у більшості випадків цей показник дійсно формується за рахунок придбання активів для операцій, що не є об’єктом оподаткування, звільнені від оподаткування чи не оподатковуються (тобто тих, які відображаються у рядку 10.2).

Але зазначений показник з додатка 5 може стосуватись і інших рядків Декларації: у додатку підсумовуючий рядок називається «Усього за місяць (рядки 10.2 + 14.1 + 15.2 Декларації)». Тому платник податку, який придбаває з ПДВ товари, роботи, послуги, що не призначаються для їх використання в господарській діяльності, має сам проставити потрібну суму в рядку 14.1 стовпчика «А» Декларації.

Але робити це треба ТІЛЬКИ після АВТОМАТИЧНОГО її заповнення. Річ у тому, що програма вираховує показники рядків 14.1 та 15.2 з автоматично сформованого показника рядка 10.2. Отже, автоматичне заповнення Декларації з додатка 5 призвело б до появи цієї суми у рядку 10.2, а після заповнення «вручну» рядка 14.1 ця цифра зникла би з рядка 10.2. І проблем не виникло б.

У вашому ж випадку Декларація заповнювалася не автоматично, проте програма все одно відняла від нуля у рядку 10.2 ту суму, яка відображена в рядку 14.1. От і вийшло, що в рядку 10.2 відобразилася від’ємна сума.

Виправити цю помилку можна, видаливши в «ручному» режимі від’ємну цифру з рядка 10.2. У подальшому радимо вам користуватись можливостями автоматичного заповнення Декларації і не забувати здійснювати перевірку структури та камеральну перевірку.

Наприкінці хочемо поінформувати ще про одну можливість програми OPZ, яка дозволить вам уникнути помилки.

Якщо заповнювати Декларацію з ПДВ при відкритому, але заповненому додатку 5 (при цьому додаток 5 — неактивний, тобто його номер чорного кольору ви бачите знизу ліворуч), то навіть без автоматичного заповнення з додатка 5 всіх показників Декларації, якщо ви відобразите певні цифри в рядку 14.1, то програма САМА виконає дві дії:

— перенесе до рядка 10.2 стовпчика «А» цифру з рядка «Операції з придбання з податком на додану вартість, які не дають права на формування податкового кредиту» додатка 5;

— одночасно відніме від цифри, яку було перенесено до рядка 10.2, цифру, яку ви зазначили в рядку 14.1.

Таким чином, можна сказати, що програма «Податкова звітність» (OPZ) може робити окремі дії навіть без втручання бухгалтера.

Успіхів у роботі!

 

Олександра Вінцевич,
головний державний податковий інспектор ДПІ
у Деснянському районі м. Києва

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі