Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Надання фіндопомоги директором та її подальше повернення: як відобразити?

Редакція ПК
Податковий кодекс Серпень, 2013/№ 15
Друк
Відповідь на запитання

НАДАННЯ ФІНДОПОМОГИ ДИРЕКТОРОМ ТА ЇЇ ПОДАЛЬШЕ ПОВЕРНЕННЯ: ЯК ВІДОБРАЗИТИ?

При звільненні працівника у підприємства — платника податку на прибуток не було достатньо коштів для проведення з таким працівником відповідних розрахунків. З метою вирішення цієї проблеми директор підприємства (не засновник) уніс до каси суму грошових коштів, якої не вистачає, як поворотну фінансову допомогу, за допомогою якої підприємство розрахувалося з працівником, який звільняється. Таку фінансову допомогу повернено директору в наступному місяці. Як оформити та відобразити такі операції в обліку?

 

Для того, щоб правильно визначити порядок оформлення та обліку надання поворотної фінансової допомоги, необхідно розуміти, що вона є. Так, відповідно до абз. 8 п.п. 14.1.257 ПК поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення. У розумінні цивільного законодавства України грошові кошти, передані директором підприємству на поворотній основі, будуть позикою, отже, операція з їх передачі має оформлятися договором позики*, що укладається відповідно до вимог § 1 гл. 71 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі — ЦК). Стаття 1048 ЦК передбачає можливість отримання відсотків від суми позики. Проте виходячи з наведеного визначення випливає, що поворотна фінансова допомога не передбачає нарахування відсотків за її користування. Тому в договорі позики обов’язково має зазначатися, що позика є безвідсотковою.

Оскільки грошові кошти директором вносяться безпосередньо до каси підприємства, то таке внесення супроводжується оформленням прибуткового касового ордера. При цьому зауважте, що обмеження з приводу проведення готівкових розрахунків у сумі не більше 10000 грн. на день з одним контрагентом у цьому випадку не діє, оскільки розрахунки підприємство здійснює з фізичною особою (див. п. 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637).

 

Бухгалтерський облік. У розумінні бухгалтерського обліку отримана позика є нічим іншим, як зобов’язанням підприємства. Рахунок, на якому вони відображаються, залежить від строку їх погашення. У даному випадку заборгованість з позики погашається вже в наступному після її виникнення місяці, тому в бухобліку її слід відображати у складі поточних зобов’язань, а саме на  субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». За кредитом цього субрахунку відображається отримання позики в кореспонденції з дебетом субрахунку 301 «Каса в національній валюті», а за дебетом — її погашення.

Оскільки, як ми зазначили, у цьому випадку позика є безпроцентною, то нарахування відсотків за нею в бухгалтерському обліку не здійснюється.

Розрахунки з працівником, який звільняється, здійснюються стандартними проводками.

 

Податковий облік . Питання відображення в податковому обліку сум поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку на прибуток, регулює п.п. 135.5.5 ПК. У поставленому запитанні не зазначені конкретні місяці отримання та погашення позики, тому визначити, належать такі місяці до одного звітного податкового періоду (кварталу) чи до різних, ми не можемо, а від цього залежить подальший податковий облік такої позики. Так, якщо поворотну фінансову допомогу отримано в одному звітному (податковому) періоді, а погашено в іншому, то сума такої допомоги визнається іншими доходами звітного (податкового) періоду, в якому її було отримано. Такі доходи відображаються в рядку 03.12 додатка IД до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28.09.2011 р. № 1213 (далі — Декларація), та в рядку 03 самої Декларації. При цьому доходи суб’єкта господарювання не збільшуються на суму умовно нарахованих відсотків. У наступному звітному (податковому) періоді, тобто коли така фіндопомога повернена, підприємство має збільшити суму витрат на суму такої поворотної фінансової допомоги (її частини) і відобразити її в рядку 06.4.34 додатка IВ до Декларації та рядку 06.4 самої Декларації. При цьому варто відзначити, що суми позики при їх отриманні та поверненні протягом звітного податкового року мають наводитися в зазначених рядках Декларації, навіть незважаючи на те, що з 2013 року така Декларація подається за рік, а не поквартально (крім окремих випадків).

Якщо ж поворотну фінансову допомогу отримано та повернено в одному й тому самому звітному (податковому) періоді — календарному кварталі, то операції щодо її отримання та повернення ніяк не відобразяться в податковому обліку платника податку на прибуток.

До жодних ПДВ-наслідків операція з отримання/погашення поворотної фінансової допомоги не призводить.

 

Наталія Чернишова

 

* Такий договір між юридичною та фізичною особою обов’язково має бути укладено в письмовій формі (ст. 206 і 208 ЦК).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі