Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Про продовження термінів подання податкових декларацій

Міністерство доходів і зборів України
Податковий кодекс Серпень, 2014/№ 15
Друк
Лист Міністерства доходів і зборів України від 07.07.2014 р. № 16042/7/99-99-19-03-02-17

Міністерство доходів і зборів України у зв’язку з терористичною загрозою та складною ситуацією, яка склалась у Донецькій та Луганській областях, що призвело до відсутності у окремих платників податків можливості подавати у граничний строк податкові декларації, повідомляє таке.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».

Пунктом 49.2 статті 49 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) визначено, що платник податків зобов’язаний за кожний встановлений Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені Кодексом.

Так, відповідно до пункту 102.6 статті 102 Кодексу граничні строки для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань підлягають продовженню керівником контролюючого органу (його заступником) за письмовим запитом платника податків, зокрема якщо такий платник податків протягом зазначених строків мав обмежену свободу пересування внаслідок обставин непереборної сили, підтверджених документально.

Відповідно до наказу Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 р. № 1044 (далі — наказ № 1044), яким затверджено Порядок застосування пунктів 102.6 — 102.7 статті 102 Кодексу, обставинами непереборної сили (форс-мажорні обставини) є непереборна за даних умов сила (стихійне лихо, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), яка є обставиною, що звільняє фізичну особу або посадових осіб юридичної особи від відповідальності за невиконання обов’язків, передбачених податковим законодавством.

Продовження граничних строків для подання, зокрема, податкової декларації здійснюється, якщо такий платник податків був позбавлений можливості у визначений Кодексом строк виконати грошове зобов’язання та/або скористатися податковими правами (пункт 4 наказу № 1044).

Відсутність можливостей у платника податків подати у граничний строк податкові декларації може бути пов’язана з обставинами непереборної сили, підтвердженими документально (пункт 5.4 наказу № 1044).

Документальним підтвердженням дії обставин непереборної сили є, зокрема, підтвердження Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили на території України, яке видається зазначеним органом на відповідне звернення платника податку.

Згідно з пунктом 7 наказу № 1044 за наявності обставин непереборної сили платник податків може звернутися до органу державної податкової служби з письмовою заявою про продовження граничних строків подання податкових декларацій.

 

Така заява подається платником податків протягом тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення обставин непереборної сили у довільній формі із стислим та чітким обґрунтуванням підстав для продовження граничних строків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів. У заяві надається вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ). Заява подається платником податків тільки разом із документальним підтвердженням.

Вимоги до змісту такої заяви та особливості її написання юридичними та фізичними особами зазначено у пункті 8 наказу № 1044.

Враховуючи викладене, з метою продовження граничних термінів подання податкової звітності у зв’язку з неможливістю подання такої звітності внаслідок дії обставин непереборної сили платник податку зобов’язаний протягом тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення обставин непереборної сили, звернутись до податкового органу за місцезнаходженням з відповідною заявою та документальним підтвердженням, отриманим від Торгово-промислової палати України.

При цьому зазначаємо, що штрафні санкції, визначені Кодексом, не застосовуються протягом строків продовження граничних строків подання податкової декларації згідно з пунктом 102.6 статті 102 Кодексу.

У разі якщо до платника податків контролюючим органом до моменту подання ним документів, що підтверджують обставини непереборної сили, застосовано штрафні санкції за несвоєчасне подання податкової звітності, які згідно зі статтею 60 Кодексу не можуть бути відкликані, та внаслідок застосування яких у платника виник податковий борг у зв’язку з їх несплатою, то такий податковий борг на підставі підпункту 101.2.4 пункту 101.2 статті 101 Кодексу визнається безнадійним та підлягає списанню у порядку, визначеному Кодексом.

Особливості списання податкового боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили, зазначено в листі Міністерства доходів і зборів України від 01.07.2014 р. № 15472/7/99-99-25-01-17.

Зобов’язуємо довести вказане до відома підпорядкованих органів Міндоходів і забезпечити проведення роз’яснювальної роботи серед платників податків із зазначеного питання.

 

Перший заступник Міністра І. Білоус

Коментар редакції

За загальним правилом, у разі несвоєчасного подання податкової звітності до платника застосовуються штрафні санкції на підставі ст. 120 ПК. Проте в деяких випадках граничні строки подання звітності можуть бути продовжені (повний їх перелік зазначено в п. 102.6 ПК). Одним із таких випадків є дія обставин непереборної сили, підтверджених документально.

Важливо! Обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами) є непереборна за цих умов сила (стихійне лихо, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), яка є обставиною, що звільняє фізичну особу або посадових осіб юридичної особи від відповідальності за невиконання обов’язків, передбачених податковим законодавством (п. 2 Порядку № 1044*).

* Порядок застосування норм пунктів 102.6 — 102.7 статті 102 Податкового кодексу України», затверджений наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1044.

У листі, що коментується, податківці розповіли, як платникам податків Донецької та Луганської областей, які в результаті дій непереборної сили не змогли своєчасною подати звітність, продовжити строки подання звітності й тим самим уникнути штрафних санкцій.

Податківці зазначили, що для цього платникам податків потрібно керуватися Порядком № 1044. Так, їм потрібно звернутися з відповідною письмовою заявою до податкового органу протягом 30 календарних днів, наступних за днем закінчення обставин непереборної сили.

Заява складається в довільній формі зі стислою і чіткою аргументацією підстав для продовження граничних строків подання звітності. У заяві надається вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ).

Важливо! Заява подається платником податків тільки разом із документальним підтвердженням (п. 8.1 Порядку № 1044).

Як бачимо, однієї заяви не достатньо. Платник повинен документально підтвердити факт дії обставин непереборної сили. При цьому згідно з п. 5.4 Порядку № 1044 таким доказом є Підтвердження Торговельно-промислової палати України про настання обставин непереборної сили на території України. Для отримання такого документа платнику потрібно звернутися до Торговельно-промислової палати України з відповідною заявою (офіційно затвердженої форми немає) і надати докази настання форс-мажорних обставин, зазначивши період їх дії. Які це докази? На нашу думку, в цій ситуації можна посилатися на проведення на підставі указу Президента № 405/2014 антитерористичної операції, у результаті якої на території Донецької та Луганської областей проводяться військові дії.

 

Марина Казанова

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі