що? де? коли?
запитання | відповідь |
Що передбачає Закон? | Тимчасові заходи для забезпечення підтримки СГ, що здійснюють діяльність на території проведення АТО, та осіб, які проживають у зоні її проведення або переселилися із зони АТО під час її проведення |
Де проводиться АТО? | Територія проведення АТО — це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому КМУ переліку, де проводилася АТО, розпочата відповідно до Указу № 405 |
Коли: — триває проведення АТО? | Період проведення АТО — це час між датою набрання чинності Указом № 405 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення АТО або військових дій на території України |
— діє Закон № 1669? | Набрав чинності 15.10.2014 р. Діє весь період проведення АТО та шість місяців після дня її завершення. Тобто Закон має зворотну дію в часі. Втрачає чинність через 6 місяців з дня завершення АТО. Виняток — п. 4 ст. 11 Закону, який діятиме й після цієї омріяної дати |
які новини запроваджує Закон?
У будь-якому разі — пов’язані із проведенням АТО. При цьому Закон регулює досить широкий спектр суспільних відносин. Коротко «пройдемося» по них.
1. Пеня та штрафи на основну суму заборгованості за кредитними зобов’язаннями. На їх нарахування цим Законом наклали мораторій. Причому стосується він кредиторів як із числа банків, так і інших фінансових установ. «Вигодонабувачами» ж виступають:
— громадяни України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14.04.2014 р. із населених пунктів, визначених у затвердженому КМУ переліку, де проводилася АТО;
— юридичні особи та ФО-П, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому КМУ переліку, де проводилася АТО.
Йдеться при цьому про кредитні договори та договори позики. Зверніть увагу: поширюється мораторій на період з 14.04.2014 р. А що ж робити, якщо штраф/пеня уже були нараховані? Скасувати! Такі положення містить ст. 2 Закону № 1669. НБУ при цьому наказали надати відповідні розпорядження усім банкам на території України незалежно від форми власності. І він, до речі, вже упорався із покладеним на нього обов’язком.
2. Проведення перевірок органами і посадовими особами, уповноваженими здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності. На нього також наклали мораторій. Але, увага: його дія не поширюється на позапланові перевірки суб’єктів, що віднесені до СГ з високим ступенем ризику.
3. Особливості державної реєстрації юридичних осіб та ФО-П, місцезнаходженням / місцем проживання яких є територія проведення АТО. Для них Законом № 1669 передбачений спрощений порядок реєстрації:
— ФО-П (без вимоги наявності реєстрації місця проживання за місцем проведення реєстраційних дій);
— зміни місцезнаходження юридичних осіб та місця проживання ФО-П (доступне по всій території країни).
4. Ліцензії та документи дозвільного характеру. На період проведення АТО їх вважають дійсними, навіть якщо… строк їх дії закінчився у цей період. Щось підказує, що СГ, які здійснюють діяльність на території проведення АТО, з радістю обміняли б таку преференцію на можливість заново отримати такі документи в мирний час…
5. Плата за користування земельними ділянками, орендна плата за користування майном державної та комунальної власності. Від першої СГ, які здійснюють діяльність на території проведення АТО, звільнили, а другу на період проведення АТО скасували. Такі пільгово-скасовуючі норми зафіксовані у ст. 6 і 7 Закону № 1669 відповідно. Спасибі!
6. Пеня за несвоєчасне внесення платежів за житлово-комунальні послуги. Слово «мораторій», можливо, комусь із вас уже набридло, але й цього разу маємо всі підстави його застосувати. Таку пеню у період з 14.04.2014 р. і до закінчення АТО нараховувати ніхто не має права! А якщо вже це зробили? Анулювати й зарахувати в майбутні платежі за житлово-комунальні послуги (згідно зі ст. 8 Закону № 1669).
7. Нерухомість, що знаходиться в іпотеці. Протягом терміну дії Закону № 1669 іпотекодержатель позбувся права на:
— набуття права власності на предмет іпотеки;
— продаж предмета іпотеки;
— виселення мешканців із житлових будинків та приміщень, переданих в іпотеку, щодо яких є судове рішення про звернення стягнення на такі об’єкти;
— реалізацію предмета іпотеки на прилюдних торгах.
Зрозуміло, що це стосується майна, розташованого в зоні АТО. Досить гуманний крок законотворців.
8. Підтвердження обставин непереборної сили. Єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення АТО, є сертифікат ТПП. Саме він як підстава звільняє СГ від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов’язань. Такий документ ТПП та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати зобов’язані видавати заявнику протягом семи днів з дня звернення.
Такі-от основні положення Закону № 1669. Сподіваємося, він справді спростить життя особам, що досі проживають на території АТО, та тим, хто її спішно покинув.
використані документи та скорочення
Закон № 1669 — Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 р. № 1669-VII.
Указ № 405 — Указ Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014.
АТО — антитерористична операція.
КМУ — Кабінет Міністрів України.
НБУ — Національний банк України.
СГ — суб’єкт господарювання.
ТПП — Торгово-промислова палата України.
ФО-П — фізична особа — підприємець.