Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо надання податкового кредиту за навчання дитини в інтернатурі медичного інституту

Редакція ОП
Оплата праці Грудень, 2008/№ 11
Друк
Лист від 23.09.2008 р. № 8630/

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

Щодо надання податкового кредиту за навчання дитини в інтернатурі медичного інституту

Лист від 23.09.2008 р. № 8630/к/17-0714, № 19277/7/17-0717

(витяг)

 

Державна податкова адміністрація України розглянула лист стосовно надання податкового кредиту за навчання дитини в інтернатурі медичного інституту і повідомляє, що відповідно до п.п. 5.2.1 ст. 5 Закону України від 22.05.2003 р. № 889 «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі — Закон) до складу податкового кредиту включаються фактично понесені витрати, підтверджені платником податку документально, а саме: фіскальним або товарним чеком, касовим ордером, товарною накладною, іншими розрахунковими документами або договором, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та визначають суму таких витрат.

Зокрема, до складу податкового кредиту дозволено включати суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості середньої професійної або вищої форми навчання такого платника податку, іншого члена його сім’ї першого ступеня споріднення, але не більше суми, визначеної у п.п. 6.5.1 ст. 6 цього Закону, у розрахунку за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.

Відповідно до ст. 24 та 25 Закону України від 17.01.2002 р. № 2984 «Про вищу освіту» (далі — Закон № 2984) інститут є вищим навчальним-закладом третього або четвертого рівня акредитації або структурним підрозділом університету, академії, у якому здійснюється підготовка фахівців за напрямами освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра, спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня/рівнів спеціаліста, магістра чи за окремими спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня магістра.

Особами, які навчаються у вищих навчальних закладах є, зокрема, інтерни, які мають повну вищу освіту і освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста медичного або фармацевтичного спрямування, навчаються з метою отримання кваліфікації лікаря або провізора певної спеціальності відповідно до переліку лікарських або провізорських посад (ст. 53 Закону № 2984).

Згідно із Положенням про спеціалізацію (інтернатуру) випускників вищих медичних і фармацевтичних закладів освіти III — IV рівнів акредитації, медичних факультетів університетів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.09.96 р. № 291, зареєстрованим Міністерством юстиції України 03.12.96 р. за № 696/1721,

спеціалізація (інтернатура) є обов’язковою формою післядипломної підготовки випускників всіх факультетів медичних і фармацевтичних вищих закладів освіти III — IV рівнів акредитації, медичних факультетів університетів незалежно від підпорядкування та форм власності, після закінчення якої їм присвоюється кваліфікація лікаря (провізора) — спеціаліста певного фаху.

Таким чином,

інтернатура (спеціалізація) є невід’ємною ланкою безперервного процесу підготовки у вищому медичному і фармацевтичному закладів освіти фахівців за напрямом професійного спрямування.

Враховуючи наведене, суми коштів, сплачені платником податку на користь вищих медичних і фармацевтичних закладів освіти для компенсації вартості навчання такого платника податку, іншого члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у інтернатурі, при додержанні всіх норм ст. 5 Закону України від 22.05.2003 р. № 889 «Про податок з доходів фізичних осіб»

можуть прийматися у розрахунок податкового кредиту такого платника податку за звітний рік.

Якщо дитина протягом 2007 року навчалася в інтернатурі і не одержувала доходів у вигляді заробітної плати (не була платником податку з доходів фізичних осіб) та у розрахункових документах на оплату навчання дитини вказані дані одного з батьків (в даному випадку — це є мати), то

один з батьків (мати) як платник податку, який поніс фактичні витрати на навчання члена сім’ї першого ступеня споріднення (сина), має право на податковий кредит щодо вартості такого навчання.

 

Заступник голови ДПА України С. Лекарь

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

Витрати на навчання в інтернатурі беруться до розрахунку податкового кредиту

 

У листі ДПАУ підтверджує право платника податків на отримання податкового кредиту щодо сум коштів, сплачених на користь вищих медичних та фармацевтичних закладів освіти для компенсації вартості навчання в інтернатурі. Це випливає з того, що інтернатура входить до структури вищої освіти, тобто є невід’ємною ланкою у процесі підготовки в цих навчальних закладах.

Аналогічну думку ДПАУ вже висловлювала раніше в листах від 26.07.2005 р. № 6378/П/17-3115, від 13.08.2007 р. № 9813/5/17-0716.

Нагадаємо, що право на податковий кредит має платник податку, який поніс витрати як на своє навчання, так і на навчання іншого члена сім’ї першого ступеня споріднення (батьків фізичної особи та батьків її чоловіка (дружини), чоловіка (дружини) фізичної особи, дітей фізичної особи, її чоловіка (дружини), у тому числі й усиновлених ними дітей).

Підставою для включення до податкового кредиту витрат на навчання є наявність підтверджуючих документів. Про них ідеться в абзаці першому листа, що коментується. Ми ж додамо, що пункт 3.3 Інструкції про порядок нарахування платником податку податкового кредиту з податку з доходів фізичних осіб, затвердженої наказом ДПАУ від 22.09.2003 р. № 442, конкретизує перелік таких підтверджуючих документів. До них може бути віднесено:

— платіжне доручення на безготівкове перерахування коштів;

— квитанцію банку або відділення зв’язку;

— довідку роботодавця, який за дорученням платника податку здійснював перерахування сум коштів з одержуваного ним доходу на його навчання або навчання інших членів його сім’ї першого ступеня споріднення навчальним закладам.

У разі коли безпосередньо платник податків оплачує своє навчання і сам претендує на податковий кредит, особливих проблем не виникає. Певні складнощі можуть виникнути, якщо платник податків оплачує навчання членів сім’ї першого ступеня споріднення.

У листі, що коментується, розглядається ситуація, коли один з батьків поніс фактичні витрати на навчання дитини в інтернатурі. ДПАУ зазначає, що лише в тому випадку, коли дитина не одержувала протягом звітного року доходів у вигляді заробітної плати, і того з батьків, який поніс витрати на її навчання, зазначено в підтверджуючих документах, такий батько має право задекларувати податковий кредит.

Також нагадаємо, що у 2008 році максимальна сума витрат на навчання, що включається до складу податкового кредиту в розрахунку за кожний повний чи неповний місяць навчання, становить 890 грн. Сума витрат на навчання, що перевищує 890 грн., не включається до податкового кредиту як платника податку, так і членів його сім’ї.

 

Олена Павленко, головний редактор

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі