Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо преміювання працівника при винесенні йому догани за порушення трудової дисципліни

Редакція ОП
Оплата праці Грудень, 2008/№ 12
Друк
Лист від 23.09.2008 р. № 618/13/84-08

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Щодо преміювання працівника при винесенні йому догани за порушення трудової дисципліни

Лист від 23.09.2008 р. № 618/13/84-08

 

Відділ організації заробітної плати та удосконалення законодавства з оплати праці Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці розглянув лист щодо виплати премії та повідомляє.

Статтею 15 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних та компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Отже, законодавством надане право підприємствам самостійно визначати умови та розміри преміювання.

Ураховуючи викладене, однією із складових частин діючої на підприємстві системи оплати праці має бути положення про преміювання. Вибір показників і умов преміювання повинен здійснюватися з урахуванням тих завдань, що стоять перед кожним структурним підрозділом.

У положенні про преміювання визначається коло працівників, на яких поширюється чинність преміальної системи, показники і умови преміювання щодо кожної категорії працівників, строки її виплати.

Положенням про преміювання мають визначатись виробничі упущення та інші порушення, за які працівники позбавляються премії повністю чи частково. Одним із таких показників може бути порушення працівником трудової дисципліни.

У випадку, якщо така норма передбачена Положенням про преміювання, то коли працівникові винесена догана за порушення трудової дисципліни, розмір премії зменшується або працівник позбавляється права на отримання премії повністю.

Якщо Положенням про преміювання не передбачено, що у випадку винесення догани працівникові за порушення трудової дисципліни виробничі премії не нараховуються, то протягом дисциплінарного стягнення виробничі премії виплачуються, оскільки не являються заходами заохочення, а відносяться до додаткової заробітної плати .

До премій, які виступають заходами заохочення, можна віднести премії, які виплачуються у зв’язку з пам’ятними датами тощо.

 

Начальник відділу організації заробітної плати та удосконалення законодавства з оплати праці Н. Синько

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

Показники та умови преміювання працівників

 

Побудова системи преміювання здійснюється підприємствами, установами та організаціями самостійно шляхом розроблення Положення про преміювання як самостійного локального документа чи додатка до колективного договору. Положення про преміювання має бути погоджено з профспілковим органом чи іншим уповноваженим на представництво трудового колективу органом.

Підґрунтям для виплати премії працівникам є виконання ними певних показників, умов та завдань. Причому для кожної категорії працівників такі критерії можуть бути різними. Це пов’язане з тим, що в різних структурних підрозділів, видів виробництв, професійних груп працівників — свої поставлені цілі, завдання та різні шляхи їх досягнення. Для того щоб система преміювання була зрозумілою та прозорою, усі ці критерії має бути чітко прописано в Положенні про преміювання.

Крім показників преміювання, у Положенні про преміювання потрібно вказати і диференціацію розміру преміальних. Звичайно розмір премії залежить від досягнення кінцевих результатів праці, від якісного виконання працівником своїх обов’язків.

Також у Положенні про преміювання доцільно навести види заробітної плати, на які нараховується премія (оклад чи оклад з доплатами і надбавками, а також умови виплати (невиплати) премії працівникам, які відпрацювали не повністю розрахунковий період (звільняються, переводяться на іншу роботу тощо).

Як зазначає Мінпраці в листі, що коментується, у Положенні про преміювання також мають визначатися виробничі упущення та інші порушення, за які можна позбавитися премії повністю або частково. Зокрема, Мінпраці вказує, що до таких показників може бути віднесено порушення працівником трудової дисципліни.

Однак тут важливо звернути увагу: якщо Положення про преміювання не передбачає зменшення розміру премії чи позбавлення її повністю у зв’язку з дисциплінарним стягненням працівника, то виробничі премії мають виплачуватися на загальних підставах. Пояснюється це тим, що згідно зі ст. 151 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) протягом дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються. А премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань та функцій, не належать до заохочувальних виплат, а включаються до фонду додаткової заробітної плати. У цьому випадку працівника можна позбавити винагороди чи премії, що має одноразовий характер, тобто є заохочувальною виплатою згідно з п. 2.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5. До таких, зокрема, належать виплати, не пов’язані з конкретними результатами праці, — до ювілейних і пам’ятних дат.

Якщо ж Положення про преміювання містить норму про зменшення розміру премії чи позбавлення її повністю в разі винесення догани працівнику за порушення трудової дисципліни, то прийняття керівником підприємства, установи, організації такого рішення не можна кваліфікувати як погіршення умов праці згідно зі ст. 32 КЗпП.

 

Олена Павленко, головний редактор

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі