Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо сплати внесків до Пенсійного фонду з сум винагород за надані послуги згідно з договорами цивільно-правового характеру

Редакція ОП
Оплата праці Липень, 2008/№ 2
Друк
Лист від 13.05.2008 р. № 8157/03-20

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ

Щодо сплати внесків до Пенсійного Фонду з сум винагород за надані послуги згідно з договорами цивільно-правового характеру

Лист від 13.05.2008 р. № 8157/03-20

(витяг)

 

<...>

Відповідно до статті 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон) громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об’єднаннях громадян, у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності та інших осіб на умовах трудового договору (контракту), або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, тобто є застрахованими особами.

Роботодавці є страхувальниками для вищезазначених застрахованих осіб і відповідно — платниками страхових внесків до Пенсійного фонду.

Водночас відповідно до статті 19 Закону

винагороди фізичним особам за надання послуг за угодами цивільно-правового характеру визначені об’єктом для нарахування страхових внесків.

Отже, нарахування страхових внесків на суми винагород за надання послуг не суперечить нормам чинного законодавства.

У разі здійснення нарахувань на зазначені виплати суми винагород

враховуються в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб відповідно до Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 р. № 7-6 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2004 р. за № 1000/9599.

Ненарахування страхових внесків на суми винагород за надання послуг за договорами цивільно-правового характеру

не тягне за собою відповідальності, встановленої пунктами 3 та 4 частини 9 статті 106 Закону.

 

Заступник голови правління В. Никитенко

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

Якщо не нараховано страхові внески на суми винагороди за надані послуги за договорами підряду: без штрафу

 

Раніше в листі від 09.11.2006 р. № 14663/03-30 Пенсійний фонд уже звертав увагу на проблему, яка склалася в питанні нарахування страхових внесків до Пенсійного фонду на суми винагород за надані послуги за договорами цивільно-правового характеру. Проблема полягає в суперечності між нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі — Закон № 1058). Нагадаємо її суть.

З одного боку, згідно з п. 1 ст. 19 Закону № 1058 роботодавці нараховують внески до Пенсійного фонду на суми винагород, які обкладаються податком з доходів, за виконання робіт (послуг) за договорами цивільно-правового характеру. З іншого боку, у п. 1 ст. 11 Закону № 1058 як застраховані особи зазначені тільки ті, які виконують роботи за договорами цивільно-правового характеру. Крім того, у ст. 14 Закону № 1058 для осіб, які надають послуги, не зазначено і страхувальника.

Із цього можна дійти висновку, що фізичні особи, які виконують послуги за договорами цивільно-правового характеру, застрахованими особами не є. А отже, на суму винагороди за надані послуги за договорами цивільно-правового характеру внески до Пенсійного фонду не нараховуються і з неї не утримуються.

Знаючи про таку ситуацію, у листі, що коментується, Пенсійний фонд зазначає, що за ненарахування страхових внесків на суми винагород за надані послуги за договорами цивільно-правового характеру штрафні санкції не застосовуються.

Для тих, хто сплатив внески до Пенсійного фонду із суми винагороди за надані послуги за договорами цивільно-правового характеру, Фонд роз’яснює: нічого виправляти не потрібно. Про жодні перерахунки не йдеться. При цьому нагадаємо, що в цих випадках не слід забувати про відображення зазначених виплат у системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі