Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо порядку розрахунку допомоги при народженні дитини

Редакція ОП
Оплата праці Вересень, 2008/№ 5
Друк
Лист від 05.08.2008 р. № 3293/0/10-08/5

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Щодо порядку розрахунку допомоги при народженні дитини

Лист від 05.08.2008 р. № 3293/0/10-08/5

 

Міністерство праці та соціальної політики України розглянуло <…> звернення щодо порядку розрахунку допомоги при народженні дитини.

З метою своєчасного призначення та виплати допомоги при народженні дитини Урядом 22 лютого поточного року прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми», якою затверджено порядок надання у 2008 році допомоги при народженні дитини.

Допомога при народженні дитини, яка народилася після 31 грудня 2007 року, надається у розмірі 12240 гривень — на першу дитину, 25000 гривень — на другу дитину, 50000 гривень — на третю і наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні першої дитини в сумі 4800 гривень, другої дитини — 4840 гривень, третьої та наступної дитини — 5000 гривень, решта суми на першу дитину виплачується протягом наступних 12 місяців (по 620 гривень щомісяця), на другу дитину — 24 місяців (по 840 гривень щомісяця), на третю і наступну дитину — 36 місяців (по 1250 гривень щомісяця) рівними частинами.

Відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751, розмір та строк виплати допомоги, яка призначається одному з батьків дитини,

визначається з урахуванням кількості живонароджених дітей (враховуючи померлих), які до народження дитини перебували на утриманні особи, якій призначається допомога, її чоловіка (дружини), крім дітей, від виховання яких зазначена особа (її чоловік, дружина) відмовилась, а також дітей, які передані на виховання іншій особі, та повнолітньої дочки (повнолітнього сина) чоловіка, які не були усиновлені дружиною. У разі народження двійні або більшої кількості дітей кожна дитина з їх числа вважається наступною.

Якщо дитина народжується у сім’ї, в якій немає дітей, допомога при народженні буде призначена в розмірі 12240 гривень.

Якщо дитина народжується у сім’ї, в якій вже є одна старша дитина (рідна чи усиновлена) допомога буде призначена в розмірі 25000 гривень.

У випадку коли у жінки померла перша дитина, а народжується друга, розмір допомоги при народженні складе 25000 гривень.

Якщо жінка, перебуваючи у другому шлюбі, народжує дитину, яка у цьому шлюбі є першою, але в цій сім’ї виховуються двоє старших рідних дітей чоловіка, допомога буде призначена в розмірі 50000 гривень, як на третю дитину.

Якщо жінка, яка народжує третю дитину, перших двох передала на виховання до дитячого будинку, допомога при народженні дитини буде надана в розмірі 12240 гривень, як на першу дитину.

Коли дитина народжується у матері, у якої, крім неї, є повнолітня дочка (син), яка проживає окремо (або разом з матір’ю), допомога буде призначена як на другу дитину в розмірі 25000 гривень.

У разі народження двійні або більшої кількості дітей допомога виплачується на кожну дитину, при цьому кожна дитина з їх числа вважається наступною.

Якщо в сім’ї, у якої немає дітей, народжується двійня, допомога буде призначена на одну дитину в розмірі 12240 гривень, на другу — 25000 гривень.

Коли двійня народилася в сім’ї, в якій вже виховується двоє старших дітей, допомога надається на кожну дитину з числа народжених в розмірі 50000 гривень.

Допомога при народженні дитини призначається усиновителю, опікуну на кожну усиновлену (взяту під опіку) дитину у розмірі, установленому при народженні першої дитини.

Якщо допомога при народженні дитини вже була призначена до моменту встановлення опіки, усиновлення, виплата допомоги опікуну, усиновителю продовжується у такому самому розмірі.

Для призначення допомоги при народженні дитини органу праці та соціального захисту населення за умови пред’явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи:

1) заява одного з батьків (усиновителя, опікуна);

2) копія свідоцтва про народження дитини;

3) оригінал довідки, виданої державним органом реєстрації актів цивільного стану для призначення допомоги при народженні дитини.

Особи, які звертаються за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей, подають також довідку про склад сім’ї та копію свідоцтва про народження кожної дитини, яка враховується при визначенні розміру допомоги.

Усиновителі та опікуни подають, крім зазначених документів, копію рішення про усиновлення чи встановлення опіки.

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через дванадцять календарних місяців з дня народження дитини, а у разі усиновлення дитини віком до одного року — не пізніше ніж через дванадцять календарних місяців з дня набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Заступник міністра О.Гаряча

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

ВІД ЧОГО ЗАЛЕЖИТЬ РОЗМІР ДОПОМОГИ ПРИ НАРОДЖЕННІ ДИТИНИ

 

У листі, що коментується, Мінпраці докладно роз’яснює порядок надання допомоги при народженні дитини, яка народилася після 31 грудня 2007 року.

Як відомо, допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, усиновителю чи опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Після внесення Законом України про держбюджет-2008 змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.92 р. № 2811-XII було збільшено розміри допомоги, призначуваної при народженні дитини. Більше того, розміри цієї допомоги тепер диференціюються в залежності від кількості дітей у родині.

Порядок надання допомоги при народженні дитини регулюється пп. 10-16 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751.

Але на практиці не викликають питань норми зазначеного Порядку тільки в тих мам і тат, в яких всі діти є загальними.

Що ж стосується родин, у яких до народження спільної дитини вже були діти в одного з чоловіка та жінки, то тут виникає таке питання: для визначення розміру допомоги слід ураховувати тільки загальних дітей або ж у розрахунок беруться також і діти одного з них (чоловіка або жінки)?

З цього приводу Мінпраці дає досить лояльну відповідь: якщо жінка, перебуваючи у другому шлюбі, народжує дитину, яка в цьому шлюбі є першою, але в сім’ї виховуються ще двоє рідних дітей чоловіка, допомогу буде призначено у розмірі 50 тис. грн., як на третю дитину. Тобто у даному випадку в розрахунок беруться діти чоловіка. При цьому, на думку Мінпраці, вирішальним є факт виховання дітей: вони повинні виховуватися у сім’ї батька, де народилася дитина.

Також нагадаємо, що допомогу при народженні дитини призначає та виплачує орган праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації одного з батьків дитини. Контроль за цільовим використанням допомоги та створенням належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей здійснюється головними державними соціальними інспекторами та державними соціальними інспекторами органів праці та соціального захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім’ї та молоді, службами у справах дітей та органами опіки та піклування шляхом проведення моніторингу виплат і використання допомоги, вибіркового обстеження окремих сімей.

У разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи мають право подати керівнику органу, що призначив допомогу, пропозиції щодо припинення її виплати.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі