Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо відшкодування витрат на відрядження за кордон

Редакція ОП
Оплата праці Серпень, 2009/№ 16
Друк
Лист від 23.07.2009 р. № 31-26030-13-25/20122

МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

Щ

одо відшкодування витрат на відрядження за кордон

Лист від 23.07.2009 р. № 31-26030-13-25/20122

 

Міністерство фінансів за дорученням Кабінету Міністрів України від 25.06.2009 р. № 34721/1/1-09 розглянуло лист <…> щодо відшкодування витрат при відрядженні за кордон і повідомляє.

До питання 1

Відповідно до статті 5 Указу Президента України від 10 червня 1997 року № 503 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права і обов’язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях.

Враховуючи зазначене, а також те, що постанова Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. № 483 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 р. № 663» визначає права і обов’язки громадян, вона набрала чинності з дня опублікування — 26 травня 2009 року.

На думку Міністерства фінансів, у зв’язку з цим

відшкодування витрат на відрядження у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. № 483, має здійснюватись з 26 травня 2009 року, у тому числі і особам, які на цей час вже перебували у відрядженні.

Різниця, яка виникла внаслідок збільшення граничної норми добових витрат, може бути відшкодована у порядку, встановленому пунктом 1.17

Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13 березня 1998 р. № 59. Зокрема, якщо для остаточного розрахунку за відрядження необхідно виплатити додаткові кошти, то виплата здійснюється в національній валюті України за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на день погашення заборгованості, але не пізніше третього банківського дня після затвердження керівником звіту про використання коштів, наданих на відрядження.

До питання 2

Відповідно до статті 121 Кодексу законів про працю України працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються: добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати щодо наймання житлового приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.

Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 р. № 663 та Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, підприємства, установи та організації, що направляють працівників у відрядження в межах України та за кордон, зобов’язані забезпечити їх коштами (у разі відрядження за кордон — у національній валюті країни, куди відряджається працівник, або у вільно конвертованій валюті) як аванс на поточні витрати у розмірах згідно з установленими нормами. Аванс відрядженому працівникові може видаватися готівкою або перераховуватися у безготівковій формі на відповідний рахунок для використання із застосуванням платіжних карток.

Незабезпечення відряджуваного працівника авансом є порушенням трудового законодавства.

Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України особи, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

До питання 3

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. № 483 для працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності (крім державних службовців та осіб, які направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів) гранична норма добових витрат для відряджень за кордон встановлена у сумі в гривнях, еквівалентній 50 доларам США за офіційним курсом гривні до долара США, установленим Національним банком на день видачі авансу.

Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 р. № 663 аванс відрядженому працівникові може видаватися готівкою або перераховуватися у безготівковій формі на відповідний рахунок для використання із застосуванням платіжних карток.

Тобто у наведеному <…> прикладі

розрахунок граничної норми добових витрат має здійснюватися за офіційним курсом гривні до долара США, установленим Національним банком на день перерахування відрядженому працівникові авансу в безготівковій формі на відповідний рахунок для використання із застосуванням платіжної картки.

 

Заступник Міністра А. Кравець

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

НЮАНСИ ВІДШКОДУВАННЯ ЗАКОРДОННИХ ВІДРЯДЖУВАЛЬНИХ ВИТРАТ

 

У листі, що коментується, Міністерство фінансів розглянуло окремі нюанси оплати витрат на відрядження, пов’язані з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 р. № 483 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 р. № 663» (далі — постанова № 483). (Текст постанови № 483 та коментар редакції до неї див. у газеті «Оплата праці», 2009, № 11, с. 4 — 5.)

Нагадаємо, що постановою № 483 КМУ встановив граничні розміри добових витрат для відряджень за кордон у доларах США. Нові добові діють

лише стосовно працівників підприємств госпрозрахункової сфери. Визначаючи розмір граничних добових витрат на відрядження за кордон, необхідно застосовувати офіційний курс гривні до долара США, установлений НБУ на день видачі авансу.

У листі, що коментується, головне фінансове відомство роз’яснило декілька моментів.

Перший

. Оскільки постанова № 483 набрала чинності 26 травня 2009 року, відшкодування витрат на відрядження в розмірах, установлених постановою № 483, має здійснюватися з 26 травня 2009 року, у тому числі й особам, які в цей час уже перебували у відрядженні. На це ми вже звертали увагу раніше в коментарі до постанови № 483, а також надавали роз’яснення щодо оплати перехідних відряджень. Отже, якщо працівник виїхав у відрядження до 26.05.2009 р., а повернувся 26.05.2009 р. або після цієї дати, то дні такого відрядження до дати набуття чинності змінами оплачуються виходячи зі старих норм добових, а дні відрядження починаючи з дати набрання чинності змінами — на підставі нових норм добових.

Крім того, Мінфін уточнює: якщо для остаточного розрахунку за відрядження необхідно виплатити

додаткові кошти, то виплата здійснюється в національній валюті України за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на день погашення заборгованості, але не пізніше третього банківського дня після затвердження керівником звіту про використання коштів, наданих на відрядження.

Це означає: якщо підприємство до появи роз’яснення Мінфіну, що коментується, розрахувало для перехідних відряджень усю суму добових виходячи з їх старого розміру — 280 грн., то тепер воно має доплатити працівнику різницю між новим і старим розміром добових. При цьому авансовий звіт, складений працівником після повернення з відрядження, можна не переписувати. Таку доплату може бути здійснено на підставі наказу (розпорядження) керівника підприємства про виплату доплати і бухгалтерської довідки, в якій буде зазначено, що «на підставі наказу № ___ здійснюється доплата добових до звіту про використання грошових коштів, наданих на відрядження від ____ № ____, у розмірі ____ грн.».

Також нагадаємо, що згідно з п. 2.5 Правил використання готівкової іноземної валюти на території України, затверджених постановою Правління НБУ від 30.05.2007 р. № 200, відшкодування працівнику-резиденту, який перебував у відрядженні за кордоном, витрачених власних коштів в іноземній валюті здійснюється відповідно до чинного законодавства України у валюті України за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, установленим НБУ

на день виплати зазначених коштів.

Таким чином, у разі

доплати різниці стосовно добових витрат необхідно перевести граничний розмір добових витрат у доларах США за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, установленим НБУ на день виплати зазначених коштів.

Другий.

Як відомо, відрядженому за кордон працівнику обов’язково видається аванс у валюті країни відряджання або у вільно конвертованій валюті. Згідно з п. 4 постанови КМУ від 23.04.99 р. № 663 аванс відрядженому працівнику може видаватися готівкою або перераховуватися в безготівковій формі на відповідний рахунок для використання із застосуванням платіжних карток (картрахунок).

Мінфін зазначає: при перерахуванні авансу на картрахунок відрядженого працівника розрахунок граничної норми добових витрат має здійснюватися за офіційним курсом гривні до долара США, установленим НБУ

на день перерахування авансу у безготівковій формі на відповідний рахунок для використання із застосуванням платіжної картки.

 

Людмила ТРОХИМЕНКО, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі