Теми статей
Обрати теми

Щодо нарахування внесків на пенсійне страхування на суми винагород за передачу виключно майнових прав інтелектуальної власності

Редакція ОП
Лист від 31.07.2008 р. № 13405/03-20

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ

Щ

одо нарахування внесків на пенсійне страхування на суми винагород за передачу виключно майнових прав інтелектуальної власності

Лист від 31.07.2008 р. № 13405/03-20

 

Пенсійний фонд України розглянув листа щодо нарахування внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування на суми винагород за передачу виключно майнових прав інтелектуальної власності, та повідомляє.

Порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування визначено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон).

Страхувальниками, а також платниками страхових внесків є роботодавці, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Об’єктом для нарахування страхових внесків до солідарної системи є суми фактичних витрат на оплату праці працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплати винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця та допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.

Відповідно до статті 1113 Цивільного кодексу України за договором про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності одна сторона (особа, що має виключні майнові права) передає другій стороні частково або у повному складі ці права відповідно до закону та на визначених договором умовах.

Зазначений договір належить до групи договорів у сфері інтелектуальної власності (глава 75 Цивільного кодексу України). При цьому відносини, які виникають між сторонами при укладенні такого договору,

не мають ознак правовідносин, що регулюються договором підряду (робіт) або договором про надання послуг.

Ураховуючи вищезазначене, винагорода,

яка виплачується фізичній особі за передачу виключно майнових прав інтелектуальної власності, не є об’єктом для нарахування внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

 

Заступник Голови правління В. Короневський

 

Коментар редакції

 

На винагороду за передачу виключно майнових прав інтелектуальної власності пенсійні внески не нараховуються

 

ПФУ звертає увагу на те, що винагорода, яка виплачується фізичній особі за передачу виключно майнових прав інтелектуальної власності, не є об’єктом для нарахування пенсійних внесків. Пояснюється це таким.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV на суми винагород за виконану роботу, що виплачує підприємство фізичній особі, внески на загальнообов’язкове державне страхування нараховуються в розмірі 33,2 % та утримуються із зазначених сум у розмірі 2 % на загальних підставах. Водночас договір у сфері інтелектуальної власності надає, зокрема, право на використання об’єкта права інтелектуальної власності, тобто умови зазначеного договору не передбачають ніякого виконання роботи за завданням замовника.

Як зазначає в листі ПФУ, договір про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності не має ознак правовідносин, що регулюються договором підряду (робіт) або договором про надання послуг. Тому винагорода за таким договором не може розглядатися як об’єкт обкладання пенсійними внесками.

Нагадаємо, що згідно зі ст. 420 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV до об’єктів права інтелектуальної власності, зокрема, належать:

— літературні та художні твори;

— комп’ютерні програми;

— компіляції даних (бази даних);

— фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення;

— наукові відкриття;

— винаходи, корисні моделі, промислові зразки;

— раціоналізаторські пропозиції;

— комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення;

— комерційні таємниці.

 

Наталія ІВЛЄВА, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі