Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо нарахування та утримання внесків до Фонду із заробітної плати працівників у січні 2009 року

Редакція ОП
Оплата праці Березень, 2009/№ 6
Друк
Лист від 16.02.2009 р. №

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ ДЕРЖАВНИЙ ЦЕНТР ЗАЙНЯТОСТІ

Щ

одо нарахування та утримання внесків до Фонду із заробітної плати працівників у січні 2009 року

Лист від 16.02.2009 р. № ДЦ-03-1067/0/6-09

 

Державний центр зайнятості — виконавча дирекція Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі — Фонд) розглянув <…> лист щодо надання роз’яснень про нарахування та утримання внесків до Фонду із заробітної плати працівників у січні 2009 року і повідомляє таке.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення», який набрав чинності з 13 січня 2009 року, змінилися тарифи нарахування страхових внесків до Фонду.

Роботодавці в січні 2009 року повинні нараховувати та утримувати страхові внески за такими тарифами:

з 1 по 12 січня 2009 року відповідно 1,3 та 0,5 відсотка;

з 13 по 31 січня 2009 року відповідно 1,6 та 0,6 відсотка.

Роботодавці нараховують та утримують страхові внески із заробітної плати, що не перевищує максимальної величини фактичних витрат страхувальника на оплату праці найманих працівників, з якої справляються внески до Фонду та яка встановлена на рівні п’ятнадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Нарахування страхових внесків на заробітну плату в січні 2009 року здійснюється

пропорційно до фактично відпрацьованих робочих днів до та з 13 січня.

До фонду оплати праці січня п. р., який розподіляється з метою нарахування внесків до Фонду за різними страховими тарифами (1,6 % та 2,2 %), включається вся основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які нараховані у цьому місяці.

Згідно з пунктом 5.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття нарахування страхових внесків

на оплату щорічної відпустки, період якої більше одного місяця, здійснюється за ставкою, що діє на момент її нарахування, окремо за кожний місяць. Тому страхові внески на відпускні, які нараховані та сплачені у грудні 2008 року або до 13 січня 2009 року за діючими на час нарахування тарифами, не перераховуються.

Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати допомога по тимчасовій непрацездатності не належить до фонду оплати праці і на неї страхові внески до Фонду не нараховуються.

Державний центр зайнятості підготував зміни до Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, в тому числі й до розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду, які наберуть чинності після реєстрації в Міністерстві юстиції України.

У бланку розрахункової відомості не передбачається розподіл фонду оплати праці січня 2009 року залежно від дати зміни тарифів страхових внесків до Фонду. Контроль правильності їх нарахування буде здійснюватися під час планових та позапланових перевірок.

 

Директор В. Галицький

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

СПРАВЛЯННЯ ВНЕСКІВ ДО ФОНДУ СТРАХУВАННЯ НА ВИПАДОК БЕЗРОБІТТЯ ІЗ СУМ ВІДПУСКНИХ ЗА СІЧЕНЬ 2009 РОКУ

 

Як відомо, з набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» від 25.12.2008 р. № 799-VI, тобто з 13 січня 2009 року, змінилися ставки внесків до Фонду страхування на випадок безробіття. У частині нарахувань ставка збільшилася з 1,3 до

1,6 %, а в частині утримань — з 0,5 до 0,6 % .

У зв’язку з цим Державний центр зайнятості (далі — ДЦЗ) роз’яснює порядок нарахування внесків на суму відпускних за період відпустки, що припадає на січень 2009 року.

Отже, припустимо, що

початок відпустки працівника припадає на період до 13 січня 2009 року і відпускні нараховуються йому до початку відпустки. У цьому випадку Фонд вказує на те, що суми внесків не перераховуються, тобто ставки залишаються колишніми — 1,3 і 0,5 %. Підстава — п. 5.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Мінпраці від 18.12.2000 р. № 339. У цьому пункті зазначено, що нарахування страхових внесків на оплату щорічної відпустки, період якої більше одного місяця, здійснюється за ставкою, що діє на момент її нарахування, окремо за кожен місяць.

На практиці також можливий варіант, коли

відпускні нараховуються в тих місяцях, в яких працівник фактично був у відпустці. У цьому випадку суму відпускних необхідно поділити на дві складові: на суму, що припадає на період до 13.01.2009 р., і суму, що припадає на період з 13.01.2009 р. Перша складова відпускних має обкладатися внесками до Фонду страхування на випадок безробіття за старими ставками (1,3 і 0,5 %), а друга складова — за новими ставками (1,6 і 0,6 %).

Також ДЦЗ звертає увагу, що в новій формі звітності про нарахування та перерахування страхових внесків до Фонду не передбачається розподіл фонду оплати праці за січень 2009 року залежно від зміни ставок внесків. Контролювати правильність нарахування внесків ДЦЗ планує під час проведення перевірок.

 

Олена ПАВЛЕНКО, головний редактор

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі