Податкова соціальна пільга вдові, яка виховує неповнолітню дитину

В обраному У обране
Друк
Редакція ОП
Оплата праці Травень, 2009/№ 10
Відповідь на запитання

П

одаткова соціальна пільга вдові, яка виховує неповнолітню дитину

 

Вікторія КИРИЧУК, головний державний податковий інспектор Управління масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА у Харківській області

 

В установі працює жінка-вдова, яка виховує неповнолітню дитину. Який розмір податкової соціальної пільги застосовується до її заробітної плати?

(м. Харків)

 

Відповідно до

п.п. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV (далі — Закон № 889) будь-який платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого з джерел на території України від одного працедавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги в розмірі, що дорівнює 50 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.

Статтею 55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 р. № 835-VІ

(далі — Закон про Держбюджет-2009) на 1 січня 2009 року встановлено мінімальну заробітну плату в розмірі 605 грн.

Таким чином, розмір звичайної податкової соціальної пільги у 2009 році складає

302,5 грн. (605 грн. х 50 %).

При цьому згідно з

абз. 1 п.п. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Закону № 889 податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та відшкодування), якщо його розмір не перевищує суми, яка дорівнює сумі місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень.

Статтею 54 Закону про Держбюджет-2009

установлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто належить до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Тобто для працездатних осіб — це 669 грн. на одну особу в розрахунку на місяць.

Виходячи з наведеного у 2009 році розмір заробітної плати, що дає право на зазначену податкову соціальну пільгу, становить

940 грн. (669 грн. х 1,4).

Самотня мати або самотній батько (опікун, піклувальник)

згідно з п. «а» п.п. 6.1.2 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889 має право на підвищену податкову соціальну пільгу. Вона дорівнює 150 відсоткам суми звичайної податкової соціальної пільги у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років. Тобто підвищена податкова соціальна пільга на кожну дитину віком до 18 років складає 453,75 грн. (605 грн. х 50 % х 150 %). Граничний розмір доходу, який дає право на отримання такої податкової соціальної пільги, визначається як добуток 940 грн. та кількості дітей віком до 18 років (абз. 2 п.п. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Закону № 889).

Як передбачено

п. «г» п.п. 6.1.2 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889, вдова (вдівець) має право на підвищену податкову соціальну пільгу в розмірі 150 %.

У разі якщо платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав, податкова соціальна пільга застосовується один раз з підстави, що передбачає її найбільший розмір (

п. 6.2 ст. 6 Закону № 889). Однак норми цього пункту не поширюються на випадки, передбачені в абз. 2 п.п. 6.5.1 п. 6.5 цієї статті.

Ураховуючи вищенаведене,

працівниця як самотня матір має право одночасно на 150 % (453,75 грн.) податкової соціальної пільги на дитину віком до 18 років та 100 % (302,5 грн.) податкової соціальної пільги безпосередньо на себе. При цьому розмір заробітної плати, що дає їй право на зазначені податкові соціальні пільги, становить 940 грн. У разі перевищення місячної заробітної плати понад встановлений розмір платник податку не має права на застосування податкової соціальної пільги.

Окремо слід відмітити, що платник податку самостійно обирає місце застосування податкової соціальної пільги.

Підставою для її одержання є подана працедавцю заява за формою, затвердженою наказом ДПА України від 30.09.2003 р. № 461.

Податкова соціальна пільга в підвищеному розмірі надається з місяця, в якому працівник подав працедавцю заяву про її застосування та підтвердні документи відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання документів та їх складу при застосуванні податкової соціальної пільги» від 26.12.2003 р. № 2035. Зокрема, для одержання податкової соціальної пільги працівниці, яка є самотньою матір’ю, необхідно надати працедавцю копії свідоцтва про народження дитини, свідоцтва про шлюб та свідоцтва про смерть чоловіка, а також копію сторінки паспорта, яка свідчить про відсутність нового шлюбу.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити