Вік дітей та право на додаткову відпустку

В обраному У обране
Друк
Редакція ОП
Оплата праці Жовтень, 2009/№ 19
Відповідь на запитання

Вік дітей та право на додаткову відпустку

 

Наталія ІВЛЄВА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

На підприємстві працює жінка — одинока мати. Згідно з чинним законодавством вона має право на додаткову відпустку на дитину. До досягнення дитиною якого віку (15 або 18 років) така працівниця має право на відпустку?

(Луганська обл.)

 

Згідно зі

ст. 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) на оплачувану додаткову відпустку тривалістю сім календарних днів без урахування святкових та неробочих днів мають право:

— жінки, які працюють і мають двох чи більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда, або які всиновили дитину;

— одинокі матері;

— батько, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);

— особа, яка взяла дитину під опіку.

З цього випливає, що

ст. 19 Закону № 504 визначено вік дітей лише для такої категорії, як «працююча жінка, яка має двох чи більше дітей віком до 15 років». Вік дитини одинокої матері цим Законом не встановлено, тому тут слід керуватися загальними нормами законодавства.

Згідно зі

ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 р. № 2402-III і ст. 2 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.92 р. № 2811-ХII дитина — це особа віком до 18 років (повноліття), якщо відповідно до закону, що застосовується до неї, вона не набула прав повнолітньої раніше.

Тому одинока мати має право на цю відпустку до досягнення дитиною повноліття (18 років).

Граничний вік дитини, що дає право на отримання соціальної відпустки певним категоріям осіб, зазначимо в таблиці.

 

Категорія осіб

Граничний вік дитини, що дає право на отримання додаткової відпустки

Підстава

Жінка, що має двох та більше дітей

15 років

Ст. 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР

Жінка, яка має дитину-інваліда

18 років

Ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 р. № 2402-III і ст. 2 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.92 р. № 2811-XII

Жінка, яка всиновила дитину

18 років

Одинока мати

18 років

Батько, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі)

18 років

Особа, яка взяла дитину під опіку

14 років

Cт. 243 Сімейного кодексу України

Особа, яка в установленому порядку визначена опікуном

З 14 до 18 років

Cт. 243 Сімейного кодексу і ст. 1861 Кодексу законів про працю України

 

Слід зауважити, що для встановлення права на додаткову відпустку має застосовуватися таке

визначення одинокої матері :

— жінка, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері;

— удова;

— жінка, яка виховує дитину без батька (у тому числі й розлучена жінка, яка сама виховує дитину, якщо батько не проживає разом з дитиною та відсутні інші докази його участі у вихованні дитини, і за цих самих умов жінка, яка вийшла заміж, але її дитину новим чоловіком не всиновлено).

На це звертало увагу Мінпраці в

листі від 14.04.2008 р. № 235/0/15-08/13 // «Оплата праці», 2008, № 1, с. 6 (далі — лист № 235).

Для отримання соціальної відпустки важливе значення має пакет документів, що дає право на таку відпустку. У зв’язку з цим перелік документів для отримання соціальної відпустки на дітей одинокій матері наведемо в таблиці.

 

Категорії одинокої матері

Документи, що дають право на додаткову відпустку

Жінка, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері

— копія свідоцтва про народження дитини;

— копія довідки органів РАГСу про підстави внесення до книги записів народжень відомостей про батька дитини

Удова

— копія свідоцтва про народження дитини;

— копія свідоцтва про взяття шлюбу;

— копія свідоцтва про смерть чоловіка

Жінка, яка виховує дитину без батька (у тому числі й розлучена жінка)

— копія свідоцтва про народження дитини;

— копія свідоцтва про розірвання шлюбу;

— документ, який підтверджував би те, що батько не бере участі у вихованні дитини

Жінка, яка вийшла заміж, але її дитину новим чоловіком не всиновлено

— копія свідоцтва про народження дитини;— документ, який підтверджував би те, що батько не бере участі у вихованні дитини; — довідка органу РАГСу про те, що дитину новим чоловіком не всиновлено

 

Тут хотілося б звернути увагу на такий момент.

У

листі № 235 Мінпраці зауважило: законодавством не передбачено, які саме документи має подати жінка, яка виховує дитину без батька (у тому числі й розлучена жінка, і жінка, яка вийшла заміж, але її дитину новим чоловіком не всиновлено).

Питання виховання батьками дитини визначено

Сімейним кодексом України (далі — СК). Згідно зі ст. 157 СК питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь у її вихованні та має право на особисте спілкування з нею. Батьки мають право укласти договір про здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини.

Також, як передбачено

ст. 158 СК, за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкування з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування приймає на підставі вивчення умов життя батьків, їх ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення.

У разі ухилення батька від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини мати має право звернутися до суду з позовом про позбавлення його батьківських прав.

На підставі цього можна дійти висновку: для підтвердження факту, що батько не бере участі у вихованні дитини, може бути пред’явлено, наприклад, довідку з ЖЕКу про реєстрацію особи за місцем проживання, ухвалу суду або постанову слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів, рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав, рішення органів опіки та піклування чи суду про відсутність участі батька у вихованні дитини тощо.

При цьому, як зауважило Мінпраці в листі № 235, пред’явлення однієї лише довідки з ЖЕКу про те, що дитина проживає разом з матір’ю, не дає достатніх підстав стверджувати, що батько не бере участі в її вихованні.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд