Про надання відпустки для догляду за другою дитиною до досягнення нею трьох років

Редакція ОП
Лист від 12.07.2010 р. № 201/13/116-10

Міністерство праці та соціальної політики України

Про надання відпустки для догляду за другою дитиною до досягнення нею трьох років

Лист від 12.07.2010 р. № 201/13/116-10

 

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про відпустки» після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

У випадку коли жінка, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, народила другу дитину, їй оплачується листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами.

При цьому відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами не оформляється. Наказ про надання відпустки по догляду за другою дитиною має бути видано з наступного дня після дати виповнення першій дитині трьох років. Чинним законодавством не передбачено оформлення одночасно двох відпусток по догляду за першою та другою дитиною віком до трьох років.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на цей час визначаються статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі

витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

У наведеному випадку жінка вже перебуває у відпустці

по догляду за першою дитиною до досягнення нею трирічного віку і на підставі витягу з наказу роботодавця про надання їй цієї відпустки отримує допомогу по догляду за дитиною. Підставою для отримання допомоги по догляду за другою дитиною мають бути копія свідоцтва про народження другої дитини, витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання їй відпустки для догляду за першою дитиною до досягнення нею трирічного віку, копія листка непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами, а також заява жінки про призначення їй такої допомоги, оскільки згідно зі ст. 15 зазначеного Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога. Ця допомога має виплачуватися після закінчення листка тимчасової непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами.

У подальшому після виповнення трирічного віку першій дитині підставою для продовження виплати їй допомоги по догляду за другою дитиною має бути витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання їй відпустки для догляду за другою дитиною до досягнення нею трирічного віку, який видається з наступного дня після виповнення трирічного віку першій дитині.

 

Директор Департаменту О. Товстенко

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

У період відпустки для догляду за першою дитиною народилася друга дитина: нюанси оформлення відпустки до трьох років

 

У листі, що коментується, Мінпраці роз’яснило особливості оформлення відпустки для догляду за другою дитиною до досягнення нею трирічного віку в ситуації, коли на момент народження другої дитини жінка вже перебуває у відпустці для догляду за першою дитиною.

Мінпраці звернуло увагу на такі моменти.

1. Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами другої дитини не оформляється. Виплату допомоги по вагітності та пологах роботодавець здійснює на підставі наданого жінкою листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами.

2. Після закінчення листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами другої дитини жінці має виплачуватися допомога по догляду за другою дитиною до досягнення нею трирічного віку (за умови, якщо жінка в цей час не приступає до роботи й оформить відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку).

3. У випадку коли жінка, вже перебуваючи у відпустці для догляду за першою дитиною, народила другу дитину, наказ про надання відпустки для догляду за другою дитиною має бути видано з наступного дня після дати виповнення першій дитині трьох років. Видавати такий наказ відразу після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами другої дитини немає необхідності. Відомство аргументує свою позицію тим, що чинним законодавством не передбачено оформлення одночасно двох відпусток для догляду за першою та другою дитиною віком до трьох років: працівниця на момент закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами і так уже знаходиться в такій відпустці з першою дитиною.

Слід зазначити, що на практиці на багатьох підприємствах, в установах та організаціях кадрова служба в такому випадку за заявою жінки готувала наказ про надання відпустки для догляду за другою дитиною з дати, наступної після закінчення листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами. Скоріше за все, це було пов’зано з тим, що відповідно до п. 20 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751 (далі — Порядок № 1751), для одержання допомоги для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку серед документів, які подаються органам праці та соціального захисту населення, є копія або витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання відпустки. А оскільки жінка зверталася до роботодавця з проханням надати їй такий документ саме у зв’язку з народженням другої дитини, то роботодавець і видавав цей наказ, не враховуючи дату виповнення першій дитині трьох років.

4. Підставою для отримання допомоги для догляду за другою дитиною в такій ситуації є:

а) до дня виповнення першій дитині трирічного віку (включно):

— заява жінки про призначення їй допомоги на другу дитину;

— копія свідоцтва про народження другої дитини;

витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання жінці відпустки для догляду за першою дитиною до досягнення нею трирічного віку;

копія листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами. Скоріше за все, Мінпраці має на увазі листок тимчасової непрацездатності у зв’язку з народженням другої дитини, який був оплачений тим самим роботодавцем, який надав відпустку для догляду за першою дитиною до досягнення нею трирічного віку;

б) після виповнення першій дитині трирічного віку (для продовження виплати допомоги на другу дитину):

витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання жінці відпустки для догляду за другою дитиною до досягнення нею трирічного віку (початок такої відпустки — наступний день після дати виповнення першій дитині трьох років).

Вичерпний перелік документів, які є підставою для призначення допомоги для догляду за дитиною до виповнення нею трирічного віку, визначено п. 20 Порядку № 1751. Однак цим пунктом Порядку № 1751 надання копії листка непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами

не передбачено. При цьому зазначено, що органам праці та соціального захисту населення забороняється вимагати для одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку інші документи, крім зазначених у цьому пункті.

Проте роботодавцям, скоріше за все, доведеться врахувати нюанси оформлення відпустки для догляду за другою дитиною, зазначені Мінпраці в листі, що коментується.

 

Людмила ТРОХИМЕНКО, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі